FISU uczestniczy w II Europejskim Kongresie Sportu i Turystyki 2023 w Zakopanem

FISU uczestniczy w II Europejskim Kongresie Sportu i Turystyki 2023 w Zakopanem

Na osobiste zaproszenie Pana Kamila Bortniechuka, Ministra Sportu i Turystyki RP, pełniący obowiązki Prezydenta FISU Leones Eder i Sekretarz Generalny/CEO FISU Erik Santrond byli panelistami II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki 2023, który odbył się w Zakopanem. W konferencji uczestniczył także wiceprezes Polskiej Federacji Marian Dymalski.

Lyons Eder wziął udział w dyskusji na temat „Organizowanie dużych wydarzeń sportowych motorem rozwoju – Jak najważniejsze wydarzenia sportowe wpływają na rozwój społeczny i gospodarczy”, zaś Eric Santron zabrał głos na temat „Dyplomacja sportowa – Sport jako obszar dyplomacji międzynarodowej” . Obie dyskusje panelowe były transmitowane na żywo w telewizji ogólnopolskiej.

Podobnie jak pozostali czterej paneliści, Eder podkreślił znaczenie sportu w turystyce i wspomniał, że FIS od dłuższego czasu prowadzi badania wpływu, aby potwierdzić i zweryfikować różne korzyści, jakie wydarzenia sportowe przynoszą miastu, regionowi i krajowi.

Podkreślił takie tematy, jak wpływ gospodarczy, atrakcyjność destynacji, rozwój infrastruktury, a także wymiana kulturalna i edukacyjna towarzysząca najważniejszym wydarzeniom sportowym.

„Oprócz zaangażowania społeczności oraz skutecznych działań promocyjnych i marketingowych, miejscowość turystyczna może częściej pojawiać się na mapie świata, jeśli z danym miastem lub regionem kojarzone są powtarzające się oferty na organizację międzynarodowych wydarzeń” – stwierdziła Lyons-Eder.

W Zakopanem odbyły się dwa zimowe kursy uniwersyteckie – w latach 1993 i 2001.

„Dzięki dziedzictwu tych ważnych wydarzeń oraz znakomitym zmodernizowanym lub nowo wybudowanym obiektom, Zakopane po raz kolejny będzie idealnym gospodarzem Zimowych Igrzysk Uniwersyteckich FISU, być może wraz ze swoim sąsiadem (krajem) Słowacją” – dodał.

Podobnie jak inni prelegenci, Lyons Eder pochwalił duże doświadczenie Polski jako gospodarza jedno- i wielosportowych wydarzeń zimą i latem.

„To, oprócz polskiej gościnności, wyjaśnia, dlaczego wiele federacji, w tym FIFA, chętnie wraca do tego kraju, aby wziąć udział w swoich wydarzeniach” – powiedział.

READ  Rugby: Ian Foster opowiada o zmianach w sztabie trenerskim All Blacks przed Mistrzostwami Rugby

W dyskusji panelowej Erica Santronda poruszono kwestię wpływu polityki na sport. Poruszono w nim kwestię udziału Rosji w międzynarodowych wydarzeniach sportowych, a Santarond wyjaśnił stanowisko Międzynarodowej Federacji Związków Piłki Nożnej (FIFA), które podąża za decyzjami międzynarodowych federacji sportowych.

Podkreślił pomoc, jakiej FISU udziela ukraińskim sportowcom, aby mogli uczestniczyć w wydarzeniach FISU. „Mam też nadzieję, że studenci z Rosji wrócą na zawody FISU, gdy tylko wojna się skończy” – powiedział.

Uczestnicy rozmawiali także o „myciu sportowym”. „Musimy stworzyć sytuację, w której wygrywają obie strony, między krajami, które chcą inwestować w wydarzenia sportowe, aby oczyścić swój wizerunek, a organami sportowymi, które potrzebują gospodarzy do organizowania wydarzeń. Musimy także wziąć pod uwagę, że wydarzenia te muszą szanować ONZ uchwałę w sprawie” – powiedział Eric Santrond „Sport na rzecz zmian klimatycznych”.

Angela Tate

„Dożywotni biegacz. Pionier piwa. Guru micasica. Specjalny w popkulturze w ogóle”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *