Formuła 1: Max Verstappen trafia do świata Formuły 1 „po prostu oszałamiającym” zwycięstwem w Grand Prix Belgii

Max Verstappen stoi na podium. zdjęcie / AP

To jest to. To już koniec. Zamknij sklep na ten rok. Po prostu daj teraz Maxowi Verstappenowi trofeum.

Holender zaliczył jeden z najbardziej dominujących występów w ostatnich wspomnieniach, aby wygrać Grand Prix Belgii i umocnić swoją przewagę w mistrzostwach kierowców.

Verstappen wystartował z 14. miejsca w sieci po otrzymaniu kary za silnik, ale wykonał lekką pracę na boisku i szybko wspiął się do pierwszej dziesiątki.

Co ciekawe, potrzebował tylko 18 okrążeń, aby objąć prowadzenie przed środkiem i stamtąd był nie do zatrzymania, a także wyścig o wielkie zwycięstwo.

Verstappen finiszował prawie 20 sekund przed kolegą z zespołu Red Bulla Sergio Perezem, a jego dziewiąte zwycięstwo w sezonie zwiększa przewagę w klasyfikacji kierowców do 98 punktów nad Perezem, który jest teraz drugi.

Były mistrz świata, Damon Hill, opisał występ Verstappena jako „wyścig 18 okrążeń”.

Carlos Sainz z Ferrari zajął trzecie miejsce, a Charles Leclerc był w stanie ukończyć tylko szóste miejsce w innym wyścigu, w którym Ferrari wygląda na przegranego, jeśli chodzi o odpowiedzi.

Wcierając sól w ranę Ferrariego, Leclerc otrzymał pięciosekundową karę za prędkość w alei serwisowej po wyścigu, co wystarczyło mu, aby przesunąć się z piątego na szóste.

Zwycięzca wyścigu Max Verstappen z Red Bulla z Carlosem Sainzem, który zajął trzecie miejsce w Ferrari.  zdjęcie / AP
Zwycięzca wyścigu Max Verstappen z Red Bulla z Carlosem Sainzem, który zajął trzecie miejsce w Ferrari. zdjęcie / AP

Wcześniej wyścig rozpoczął się w sposób chaotyczny, gdy Lewis Hamilton opuścił wyścig po skoszeniu Fernando Alonso i wysłał swojego Mercedesa w niebo. To pierwszy DNF Hamiltona w tym sezonie.

READ  Webber zabiera zmarłego Kuro, Shuna, i zamierza udać się z nim na wycieczkę Te Ryu

Alonso rozgniewał się na radio zespołowe: „Co za idiota! Zamknij drzwi od zewnątrz. To znaczy, zaczęliśmy świetnie, ale ten gość po prostu wie, jak prowadzić i ruszać pierwszy”.

Hamilton jest widziany samotnie po krawędzi toru i wraca do garażu, myśląc, co poszło nie tak.

Siedmiokrotny mistrz świata wziął później odpowiedzialność za wypadek i przyznał, że się mylił.

„Patrząc wstecz na strzały, był w moim martwym punkcie i nie zostawiłem mu wystarczająco dużo miejsca” – powiedział Hamilton.

Daniel Ricciardo ukończył na 15. miejscu w swoim pierwszym wyścigu po tym, jak McLaren rozwiązał kontrakt.