Francja twierdzi, że Australia osiągnęła „nowy, bezprecedensowy dołek” za pośrednictwem wiadomości tekstowych Macrona

Ambasador Francji powiedział w środę, że przeciek z Australii wiadomości tekstowych od francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona do mediów był „nowym dołkiem” i ostrzeżeniem dla innych światowych przywódców, że ich prywatne kontakty z rządem australijskim mogą być użyte jako broń przeciwko im.

Ambasador Francji w Australii Jean-Pierre Thibault wykorzystał list do Australian National Press Club, aby przeprowadzić niszczycielski atak na nagłą decyzję Canberry o anulowaniu 90 miliardów dolarów (około 94 miliardów NZ) Umowa z Francją na budowę floty 12 okrętów podwodnych z napędem spalinowo-elektrycznym.

Australijskie media we wtorek doniosły o treści wiadomości tekstowej od Macrona do premiera Scotta Morrisona we wrześniu, w której francuski prezydent zapytał: „Czy oczekuję dobrych czy złych wiadomości dla naszych wspólnych ambicji okrętów podwodnych?”

Scott Morrison, premier Australii, powiedział, że ujawnione wiadomości tekstowe są dowodem na to, że Francja wiedziała, że ​​umowa z okrętami podwodnymi jest wątpliwa.

Ian Forsyth

Scott Morrison, premier Australii, powiedział, że ujawnione wiadomości tekstowe są dowodem na to, że Francja wiedziała, że ​​umowa z okrętami podwodnymi jest wątpliwa.

Morrison wykorzystał to jako dowód, że Macron wiedział, że umowa jest wątpliwa po tym, jak Macron oskarżył australijskiego przywódcę o kłamstwo podczas kolacji w Paryżu w czerwcu. Macron powiedział, że Morrison nie dał mu żadnej wskazówki, że transakcja nie będzie kontynuowana.

Czytaj więcej:
* Chiński dyplomata ostrzega fanów Nowej Zelandii przed nuklearnymi ambicjami Australii
* Nie sądzę, wiem: prezydent Francji Macron powiedział, że Scott Morrison go okłamał
* Francuski wysłannik do Australii twierdzi, że urzędnicy okłamali go w sprawie pod-umowy, podnosząc ryzyko konfrontacji w Azji
* Francja zapłaci australijskie opłaty za zrzucaną ofertę łodzi podwodnej

Francja potępiła przeciek jako dodatkowe naruszenie zaufania.

„To nowy, bezprecedensowy poziom, jeśli chodzi o sposób postępowania, a także o prawdę i zaufanie” – powiedział Thibault.

„Postępując w ten sposób… wysyła bardzo niepokojący sygnał do wszystkich głów państw: uważaj, w Australii będą przecieki i ostatecznie to, co powiesz swoim partnerom, zostanie użyte jako broń przeciwko tobie” – dodał Thibault.

Zamiast udowodnić, że Morrison nie okłamał Macrona, list sugerował, że Australia opuściła Francję w ciemności.

„To po prostu wyjaśnia, że ​​do ostatniej chwili nie wiedzieliśmy, dokąd zmierzają sprawy” – powiedział Thibault. „To tylko pokazuje, że nigdy nam nic nie powiedziano”.

Australia anulowała umowę, gdy była Zawiązał sojusz ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią w celu pozyskania floty ośmiu okrętów podwodnych o napędzie atomowym; Zbudowany w amerykańskiej technologii.

Prezydent Francji Emmanuel Macron nadal jest zły na Australię.

Aris Okonomo

Prezydent Francji Emmanuel Macron nadal jest zły na Australię.

Morrison utrzymuje, że nie okłamał francuskiego dowódcy i był jasny, że konwencjonalne okręty podwodne nie zaspokoją zmieniających się potrzeb strategicznych Australii.

Ambasador Francji zgodził się z Ocena Macrona, że ​​Morrison wielokrotnie go okłamywał.

„Być może jest różnica między dezinformacją a kłamstwem” – powiedział Thibault.

„Ale wiesz, między szefami państw i rządów, kiedy wprowadzasz w błąd przyjaciela i sojusznika, okłamujesz go” – dodał Thibault.

Australia zawarła sojusz ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią.

Evan Fauci/AFP

Australia zawarła sojusz ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią.

Zapytany, czy z biura premiera wyciekł tekst Macrona, Morrison nie odpowiedział bezpośrednio.

„Nie sądzę, aby ktokolwiek mógł dalej podążać tą ścieżką”, powiedział Morrison dziennikarzom w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie odwiedza, w drodze powrotnej ze Szkocji.

„Zarzuty zostały postawione, a zarzuty obalone” – powiedział Morrison. „Australia podjęła decyzję o niepodejmowaniu kontraktu na okręt podwodny, który nie spełni zadania, które Australia musi wykonać, i nie będę przepraszał za tę decyzję”.

READ  Pytania bez odpowiedzi dotyczące tragicznej śmierci Gabi Pettito

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top