Francuski wysłannik do Australii twierdzi, że urzędnicy okłamali go w sprawie pod-umowy, podnosząc ryzyko konfrontacji w Azji

Ambasador Francji w Australii mówi, że australijscy urzędnicy okłamali go w twarz i podnieśli ryzyko konfrontacji w Azji Zawierając tajną umowę o łodzi podwodnej ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią To podważyło zaufanie do demokratycznych sojuszy.

Francja Zdeterminowany, by chronić swoje interesy w regionie Indo-PacyfikuAmbasador Jean-Pierre Thibault powiedział w piątek, że „siłą” jest geopolityczna strategia Europy wobec coraz bardziej asertywnych Chin. Porozmawiaj w wywiadzie z Powiązana prasa przed powrotem na swoje stanowisko w Canberze.

„Sposób, w jaki traktujesz swoich sojuszników, znajduje odzwierciedlenie w regionie” – powiedział Thibault w pozłacanym pokoju we francuskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, nad brzegiem Sekwany w Paryżu. Logika konfrontacji nie jest dobrą logiką pokoju i stabilności w regionie. Uważamy, że powinniśmy postąpić inaczej”.

Ambasador Francji w Australii Jean-Pierre Thibault

Michel Euler/AFP

Ambasador Francji w Australii Jean-Pierre Thibault

rząd francuski Thibault został wezwany do Paryża w zeszłym miesiącu z ambasadorem Francji w Stanach Zjednoczonych. Bezprecedensowe posunięcie dyplomatyczne odzwierciedlało głębię gniewu Francji z powodu umowy, w której Australia nabyła flotę ośmiu okrętów podwodnych o napędzie atomowym, zbudowanych przy użyciu amerykańskiej technologii.

Czytaj więcej:
* Francja zapłaci australijskie opłaty za zrzucaną ofertę łodzi podwodnej
* Francja zwraca swojego ambasadora w Stanach Zjednoczonych do Waszyngtonu
* Dlaczego Francuzi są wściekli na USA z powodu wykolejonej umowy z okrętami podwodnymi?
* Francja odwołuje ambasadorów w USA i Australii w związku z umową o okrętach podwodnych

Porozumienie Indo-Pacific, ukryte przed francuskimi urzędnikami, anulowało poprzedni kontrakt Australii na zakup 12 konwencjonalnych okrętów podwodnych z silnikiem Diesla z francuskiej fabryki.

Pomijając postrzępiony kontrakt, Francja wierzy, że umowa podeptana przez stare sojusze, a jej interesy na Pacyfiku – gdzie ma 2 miliony obywateli na francuskiej ziemi i 7000 żołnierzy – zostały zignorowane.

Nie rozumiem, jak mogło dojść do takiego kłamstwa. „Nie rozumiem, jak ludzie, z których wielu znam, mogli mnie okłamywać… twarzą w twarz przez 18 miesięcy” – powiedział Thibault o australijskich urzędnikach, z którymi pracował.

Ambasador Francji w Australii Jean-Pierre Thibault mówi, że Francja zmierza do

Michel Euler/AFP

Ambasador Francji w Australii Jean-Pierre Thibault mówi, że Francja zwraca się do „niezawodnych partnerów w regionie”, w tym Nowej Zelandii.

Zauważając, że Francja buduje okręty podwodne z napędem atomowym, ambasador powiedział, że Australia odrzuciła je, gdy ich umowa została zawarta po raz pierwszy w 2016 roku, wybierając zamiast tego wersje napędzane silnikiem Diesla.

„Mógłbyś przynajmniej… przeprowadzić szczerą i szczerą rozmowę, która nigdy się nie zdarzyła” – powiedział.

„Odmowa takiego kraju jak Francja prawie wysłała wiadomość, że istnieją wiarygodni partnerzy i inni partnerzy, co jest niepokojące w regionie, który potrzebuje… partnerstwa, a nie wrogości” – powiedział Thibault.

Tak więc Francja zwraca się do „wiarygodnych partnerów w regionie”, powiedział, wymieniając Indie, Japonię, Koreę i Nową Zelandię.

Powiedział, że wzmocnienie strategii UE w regionie Indo-Pacyfiku będzie priorytetem dla Francji, która 1 stycznia przejmuje rotacyjną prezydencję w UE.

„Wzrost Chin … jest kwestią, którą należy się zająć” wraz ze zmianami klimatycznymi i ich skutkami na wyspach Pacyfiku, powiedział Thibault. Podkreślił znaczenie „przepisów międzynarodowych, poszanowania praw człowieka, poszanowania wolności żeglugi i poszanowania suwerenności państw”.

Francja w zeszłym miesiącu zwróciła swojego ambasadora do Stanów Zjednoczonych, partnera NATO. Prezydent Francji Emmanuel Macron i sekretarz stanu USA Anthony Blinken spotkali się w tym tygodniu w Paryżu, a Blinken powiedział francuskiej telewizji, że „mogliśmy i powinniśmy byli komunikować się lepiej”. Doradca prezydenta Joe Bidena do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan spotkał się w tym tygodniu ze swoim francuskim odpowiednikiem.

Ale Thebault pozostał w Paryżu.

Premier Australii Scott Morrison powiedział, że francuski prezydent nie odpowie na jego wezwania.

Evan Fauci/AFP

Premier Australii Scott Morrison powiedział, że francuski prezydent nie odpowie na jego wezwania.

W środę francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian powiedział komisji parlamentarnej, że ambasador wróci do Australii, aby pomóc „zredefiniować warunki” stosunków dwustronnych i bronić francuskich interesów w rozwiązaniu umowy. Oczekuje się, że Thebault wyjedzie do Canberry w przyszłym tygodniu.

Premier Australii Scott Morrison z zadowoleniem przyjął decyzję, mówiąc, że stosunki dwustronne są większe niż anulowany kontrakt na okręt podwodny. Ale Thibault zasugerował, że jest jeszcze wiele do zrobienia, zanim związek wróci do normy.

Morrison powiedział, że Macron nie będzie odpowiadał na jego telefony. W tym tygodniu australijski minister handlu Dan Tehan został zignorowany przez francuskich urzędników podczas pobytu w Paryżu.

Negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu między Australią a Unią Europejską, które miały się odbyć w tym miesiącu, również zostały przełożone na listopad.

READ  Eksperci twierdzą, że plan ICU nie zadziała w przypadku endemicznego Covid-19 z powodu niedoborów personelu

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top