Gniew Chin na Litwę z powodu Tajwanu ostrzega kraj, aby „zapłacił cenę za swoje złe działania”

Gniew Chin na Litwę z powodu Tajwanu ostrzega kraj, aby „zapłacił cenę za swoje złe działania”
Globalizm

Chińskie media państwowe zaatakowały Litwę. Zdjęcia / Mapy Google

Chiny spuściły ze smyczy maleńki europejski kraj Litwę na Tajwan.

Wspierany przez Pekin Global Times nazwał we wtorek tylko 2,8 miliona ludzi „szaleństwem” i „złem” za umożliwienie władzom Tajwanu otwarcia „przedstawicielstwa” pod nazwą „Tajwan” zamiast „Tajpej”.

Chiny zinterpretowały ten ruch jako dyplomatyczną zniewagę.

Od tego czasu przekroczenie Litwy przerodziło się w pełnoprawny kryzys dyplomatyczny.

Chiny odwołały swojego ambasadora na Litwie i zażądały od rządu litewskiego odwołania swojej ambasador Diany Michevicini.

Ambasador Litwy wróciła właśnie do Pekinu, gdy powiedziano jej, że będzie musiała jak najszybciej wrócić do stolicy Litwy Wilna.

Pekin zbudował dużą obecność wojskową na wybrzeżu Fujian w południowo-wschodnich Chinach.

W zjadliwym fragmencie Global Times ostrzegł Litwę „zapłaci cenę za swój zły akt łamania międzynarodowych zasad” i opisał ją jako „szalony mały kraj pełen lęków geopolitycznych”.

Władze chińskie stwierdziły, że odpowiedź wobec Litwy w sprawie Tajwanu była „uzasadniona i rozsądna”.

„Definicja zasady jednych Chin nie powinna być zniekształcona” – powiedziała rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Hua Chunying.

„Chińczycy nigdy nie pozwolą sobie na rażące angażowanie się w oficjalne interakcje z władzami Tajwanu, a nawet wspierają tych, którzy dążą do „niepodległości Tajwanu”, skandując zasadę jednych Chin”.

Litewskie MSZ wyraziło ubolewanie z powodu decyzji Pekinu.

„W odniesieniu do zasady jednych Chin, [Lithuania] „Jest zdeterminowany, aby rozwijać wzajemnie korzystne stosunki z Tajwanem” – podało ministerstwo w oświadczeniu.

Rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying powiedziała, że ​​odpowiedź Litwy w sprawie Tajwanu była "uzasadniony i rozsądny".  Zdjęcia/Getty Images
Rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Hua Chunying powiedziała, że ​​odpowiedź Litwy w sprawie Tajwanu była „uzasadniona i rozsądna”. Zdjęcia/Getty Images

UE ponownie wyraziła „żal” z powodu reakcji Pekinu, która jest pierwszym przypadkiem, kiedy Chiny wezwały wysłannika członka bloku w sprawie tajwańskiego biura.

Litwa ma mniej niż 3 miliony mieszkańców, podczas gdy Chiny są najludniejszym krajem na świecie z populacją 1,4 miliarda.

READ  Covid-19: 5417 przypadków zgłoszonych w Aotearoa w zeszłym tygodniu, 184 w szpitalu

Chiny stały się bardziej wrażliwe na wszelkie odniesienia do Tajwanu na arenie międzynarodowej.

W kwietniu rzecznik Partii Komunistycznej People.cn skrytykował NASA za „niewybaczalną” zbrodnię włączenia „Tajwanu” do opcji „Kraj” na stronie aplikacji do programu „Wyślij swoje imię na Marsa”.

Chiny poprosiły również giganta mody H&M o zmianę „problematycznej” mapy na swojej stronie internetowej.

Sprzedawca mody został poproszony o przestudiowanie różnych chińskich przepisów, „wzmocnienie świadomości terytorium kraju i zapewnienie standardowego wykorzystania chińskiej mapy”.

Szwedzki sprzedawca mody zgodził się później zmodyfikować mapę.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *