Granica białorusko-polska: obozy imigracyjne są niszczone wraz z łagodzeniem kryzysu

Narody europejskie oskarżyły Białoruś o celowe wywołanie kryzysu, wsiadając do samolotu przewożącego migrantów z Bliskiego Wschodu i próbującego nielegalnie przekroczyć granicę do Polski i Litwy. Mińsk nie chce go celowo prowokować.

W ostatnich tygodniach setki migrantów próbowało w nocy przekroczyć granicę i starło się na granicy z polskimi żołnierzami. Uważa się, że w zamarzniętym lesie zginęło około dziesięciu osób.

Podjęto kroki w celu oczyszczenia obozów w ciągu tygodnia intensywnej dyplomacji. Kanclerz Niemiec Angela Merkel dwa razy co trzy dni rozmawiała telefonicznie z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką, który jest na ogół ignorowany przez europejskich przywódców.

W czwartek Białoruś poinformowała, że ​​Łukaszenko zaproponował Merkel plan rozwiązania kryzysu, zgodnie z którym UE miałaby przyjąć 2 tys., a Mińsk kolejnych 5 tys.

UE nie zareagowała na ogłoszenie tego planu. Jednak na krótko przed ogłoszeniem Komisja Europejska stwierdziła, że ​​nie może negocjować z Białorusią w sprawie trudnej sytuacji migrantów.

Wcześniej w czwartek setki Irakijczyków poleciały na lotnisko w Mińsku, aby wrócić do Iraku, pierwszy taki lot powrotny od sierpnia.

Reuters

READ  Chaos cen dwutlenku węgla w Polsce - Politico

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top