Huragan Ian łapie ludzi, a burza przedziera się przez ruiny szpitala

Huragan Ian łapie ludzi, a burza przedziera się przez ruiny szpitala

Czy jesteś Nowozelandczykiem mieszkającym na Florydzie lub znasz tam kogoś? E-maile [email protected]

Huragan Ian zostawił ścieżkę zniszczenia na południowo-zachodniej Florydzie, uwięzienie ludzi zatopione domyktóry uszkodził sufit oddziału intensywnej terapii w szpitalu i odciął zasilanie dwóm milionom ludzi przed wyruszeniem na wybrzeże Atlantyku.

Jeden z najsilniejszych huraganów, jakie kiedykolwiek uderzyły w Stany Zjednoczone, przeciął półwysep Florydy w środę wieczorem, grożąc katastrofalne powodzie w środkuostrzegło Narodowe Centrum Huragan.

W Port Charlotte, wzdłuż wybrzeża Zatoki Perskiej na Florydzie, burza pochłonęła szpitalną izbę przyjęć na niskim poziomie, nawet gdy silny wiatr zerwał część dachu oddziału intensywnej terapii, jak twierdzi lekarz, który tam pracuje.

Huragan Ian powoduje powodzie i katastrofalne zniszczenia na Florydzie.

dostarczony

Huragan Ian powoduje powodzie i katastrofalne zniszczenia na Florydzie.

Czytaj więcej:
* Obejrzyj: Inżynier przedziera się przez burze od sześciu lat, a huragan Ian to „najgorszy lot” w jego karierze
* Prywatne odrzutowce przewożą bogatych z Florydy przed huraganem Ian
* Nadejście huraganu Ian wymusza rzadkie zamknięcie Disney World na Florydzie

Dr Birgit Bowden z HCA Florida Fawcett powiedziała, że ​​woda zalała oddział intensywnej terapii, zmuszając personel do ewakuacji najbardziej chorych pacjentów szpitala – niektórych na respiratorach – na inne piętra. Pracownicy używali ręczników i plastikowych pojemników, aby pozbyć się mokrego bałaganu.

Średniej wielkości szpital zajmuje cztery piętra, ale pacjenci musieli przebywać tylko na dwóch piętrach z powodu uszkodzeń. Bowden planował spędzić tam noc na wypadek, gdyby ranni z burzy przyszli z pomocą.

„Dopóki nasi pacjenci czują się dobrze i nikt nie umiera lub nie cierpi z powodu złego wyniku, to się liczy” – powiedział Bowden.

Strażak w Neapolu na Florydzie przenosi sprzęt do wody, gdy walczy z burzą z huraganu Ian.

Strażak w Neapolu na Florydzie przenosi sprzęt do wody, gdy walczy z burzą z huraganu Ian.

Po tym, jak potężna burza przeszła na brzeg, biuro burmistrza wybrzeża poinformowało, że otrzymało dużą liczbę telefonów od ludzi uwięzionych w swoich domach. Zdesperowani ludzie publikujący w mediach społecznościowych, żądający ratowania siebie lub swoich bliskich. Niektóre filmy przedstawiały wodę pokrytą gruzem spływającą w kierunku okapów domów.

READ  Dyrektorzy szkół krytykują czas noszenia masek

Dziennikarka z Pittsburgha, Brittany Heller, zadzwoniła do ratowników w sprawie swojej matki w North Fort Myers, której dom był zanurzony w 1,5 metra wodzie.

Nie wiemy, kiedy woda się skończy. „Nie wiemy, jak zamierzają odejść, ich samochody są zmontowane” – powiedział Heller. – Jej jedyne wyjście to łódź.

Centrum huraganu uderzyło w pobliżu Cayo Costa, osłoniętej wyspy barierowej na zachód od gęsto zaludnionego Fort Myers.

Mark Pritchett wyszedł ze swojego weneckiego domu mniej więcej w czasie, gdy huragan dotarł do brzegu 56 km na południe. Opisał to jako „przerażające”.

Huragan Ian wylądował w południowo-zachodniej Florydzie jako jeden z najpotężniejszych sztormów, jakie kiedykolwiek odnotowano w Stanach Zjednoczonych.

NOAA

Huragan Ian wylądował w południowo-zachodniej Florydzie jako jeden z najpotężniejszych sztormów, jakie kiedykolwiek odnotowano w Stanach Zjednoczonych.

„Dosłownie nie mogłem znieść wiatru” – napisał Pritchett w wiadomości tekstowej. „Deszcz strzela jak igły. Moje ulice to rzeka. Kończyny i drzewa są powalone. A najgorsze dopiero nadejdzie.”

Sztorm kategorii 4 uderzył w wybrzeże z wiatrem o prędkości 241 km/h i popchnął ścianę narastających sztormów podczas powolnego marszu nad Zatoką Meksykańską. Ponad milion domów i firm na Florydzie było bez prądu. Burza wcześniej przeszła przez Kubę, zabijając dwie osoby i niszcząc krajową sieć energetyczną.

Drogi dojazdowe do Sunshine Skyway Bridge zostały zamknięte, ponieważ rozszerzenie zostało zamknięte z powodu silnych wiatrów z huraganu Ian.

Dirk Shad / AFP

Drogi dojazdowe do Sunshine Skyway Bridge zostały zamknięte, ponieważ rozszerzenie zostało zamknięte z powodu silnych wiatrów z huraganu Ian.

Około 2,5 miliona ludzi otrzymało rozkaz ewakuacji południowo-zachodniej Florydy, zanim Ian zaatakował, ale zgodnie z prawem nikogo nie można zmusić do ucieczki. Chociaż oczekuje się, że zostanie osłabiony przez burzę tropikalną, ponieważ podróżował w głąb lądu z prędkością około 14 km na godzinę, wiatry o sile huraganu Ian prawdopodobnie będą odczuwalne w środkowej Florydzie.

„To będzie zły dzień, dwa dni”, powiedział gubernator Florydy Ron DeSantis, podkreślając, że ludzie na Ian’s Way wzdłuż wybrzeża powinni spieszyć się do bezpieczniejszego schronienia i tam pozostać.

READ  W Nowym Jorku obowiązuje stan wyjątkowy po tym, jak gwałtowne powodzie wstrzymały podróż

Jackson Boone opuścił swój dom w pobliżu wybrzeża i zebrał się w swojej kancelarii prawnej w Wenecji z personelem i ich zwierzętami. Boone w pewnym momencie otworzył drzwi, by wyjący wiatr i deszcz wiły się na boki.

„Widzimy uszkodzenia drzew, poziomy deszcz, bardzo silne wiatry – myślę, że teraz na zewnątrz jest ponad 100 zrównoważonych przypadków” – powiedział Boone przez telefon. „Mamy przewrócony dąb, który ma ponad 50 lat”.

Mieszkańcy King Point wyjeżdżają ze swoimi rzeczami po tym, jak huragan Ian powoduje pozorne nocne tornado.

Carlene Jane / AFP

Mieszkańcy King Point wyjeżdżają ze swoimi rzeczami po tym, jak huragan Ian powoduje pozorne nocne tornado.

W Neapolu na Florydzie pierwsze piętro remizy strażackiej zostało zalane wodą o długości około 0,9 metra, a strażacy ratowali sprzęt z wozu strażackiego utkniętego przed garażem na głębszej wodzie, jak pokazuje wideo opublikowane przez straż pożarną w Neapolu. .

Neapol znajduje się w hrabstwie Collier, gdzie wydział burmistrza na Facebooku poinformował, że otrzymuje „dużą liczbę wezwań do ludzi uwięzionych przez wodę w swoich domach” i że priorytetem będzie dotarcie do osób „zgłaszających zagrażające życiu nagłe przypadki medyczne w głębokiej wodzie. „

Dzieci bawią się w surfing w Malecon po huraganie Ian w Hawanie na Kubie.

Ramon Espinosa/AFP

Dzieci bawią się w surfing w Malecon po huraganie Ian w Hawanie na Kubie.

Prędkość wiatru Iana w momencie przybycia powiązała ziemię z piątym najsilniejszym huraganem, który uderzył w Stany Zjednoczone, wraz z kilkoma innymi burzami. Wśród nich był huragan Charlie, który uderzył mniej więcej w to samo miejsce u wybrzeży Florydy w sierpniu 2004 r., zabijając 10 osób i powodując szkody w wysokości 14 miliardów dolarów (24 miliardy NZ).

Ian szybko się wzmocnił w ciągu jednej nocy, co skłoniło majsterkowicza z Fort Myers, Toma Haovera, do porzucenia swojego planu przetrwania huraganu w domu i udania się przez stan do Fort Lauderdale.

„Zamierzaliśmy zostać, a potem zdecydowaliśmy, kiedy się obudziliśmy, a oni powiedzieli, że wiatr wieje z prędkością 155 mil na godzinę” – powiedział Haover. „Nie mamy generatora. Nie widzę korzyści z siedzenia w ciemności, w gorącym domu i patrzenia, jak woda wpływa do twojego domu”.

READ  Miasto Nowa Zelandia wyróżnione przez New York Times Travel Ranking 2023

Floridianie rzucili się przed katastrofą, by wrócić do domu, schować swoje kosztowności na wyższych piętrach i dołączyć do długich kolejek samochodów wyjeżdżających z plaży.

Niektórzy postanowili spróbować przetrwać burzę. Jared Lewis, kierowca dostawczy z Tampy, powiedział, że jego dom przetrwał w przeszłości huragany, choć nie tak silne jak Ian.

„To trochę przerażające, sprawia, że ​​jesteś trochę niespokojny” – powiedział Lewis. „Po ostatnim roku nie posiadania niczego, teraz przejdź do kategorii 4 lub 5. Jesteśmy bardziej przyzwyczajeni do 2 i 3”.

Fale rozbiły się wzdłuż molo Ballast Point przed huraganem Ian w Tampa na Florydzie.

Chris O’Meara/AFP

Fale rozbiły się wzdłuż molo Ballast Point przed huraganem Ian w Tampa na Florydzie.

Ian wylądował ponad 160 kilometrów na południe od Tampy i Sankt Petersburga, oszczędzając gęsto zaludnionemu obszarowi Zatoki Tampa pierwsze bezpośrednie uderzenie huraganu od 1921 roku. Urzędnicy ostrzegli mieszkańców, że Tampa nadal cierpi z powodu silnych wiatrów do 50 cm deszczu.

„Proszę, proszę, wiedz, że nie grozi nam jeszcze niebezpieczeństwo” – powiedziała Jane Castor, burmistrz Tampa, w filmie na Twitterze. „Nadejdą powodzie”.

Na całej Florydzie możliwe były gwałtowne powodzie. Zagrożenia obejmują zanieczyszczające pozostałości przemysłu wydobywczego nawozów fosforowych na Florydzie oraz ponad miliard ton lekko radioaktywnych odpadów znalezionych w ogromnych stawach, które mogą się przelewać podczas ulewnych deszczy.

Rząd federalny wysłał 300 karetek z zespołami medycznymi i był gotowy do transportu 3,7 miliona posiłków i 3,5 miliona litrów wody po przejściu burzy.

„Będziemy tam, aby pomóc ci oczyścić i odbudować, aby pomóc Florydzie w ponownym ruchu” – powiedział w środę prezydent USA Joe Biden. „I będziemy tam na każdym kroku. To jest moje absolutne zobowiązanie do mieszkańców Florydy.”

Gubernatorzy Georgii, Karoliny Południowej i Karoliny Północnej proaktywnie ogłosili stan wyjątkowy. Prognostycy spodziewali się, że Ian uda się w kierunku tych stanów jako burza tropikalna, prawdopodobnie zalając więcej ulewnych deszczów w ten weekend, po przekroczeniu Florydy.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *