Indyjski moduł lądowania na Księżycu odłącza się od sekcji ciągu w dużym kroku | Wiadomości z kosmosu

Indyjski moduł lądowania na Księżycu odłącza się od sekcji ciągu w dużym kroku |  Wiadomości z kosmosu

Lądownik Chandrayaan-3 z powodzeniem oddzielił się od modułu ciągu przed planowanym lądowaniem na Księżycu 23 sierpnia.

Najnowsza misja kosmiczna Indii zakończyła ważny krok w drugiej próbie lądowania tego kraju na Księżycu, ponieważ jej moduł księżycowy oddzielił się od sekcji ciągu.

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) potwierdziła w czwartek, że lądownik na Chandrayaan-3, co w sanskrycie oznacza „łazik księżycowy”, „z powodzeniem oddzielił się” od modułu ciągu.

„Dzięki za wycieczkę, przyjacielu!” ISRO powiedział w poście na platformie mediów społecznościowych X.

Ogłoszenie pojawiło się sześć dni przed planowanym lądowaniem 23 sierpnia. Jeśli się powiedzie, Indie dołączą tylko do trzech innych krajów, które pomyślnie wylądowały statkiem kosmicznym na Księżycu.

Chandrayaan-3 wystartował z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan w Sriharikota, wyspie u wybrzeży południowego stanu Andhra Pradesh, 14 lipca 2023 r.

ISRO powiedział, że moduł napędowy „kontynuuje swoją podróż po obecnej orbicie przez miesiące/lata” w ramach badań nad egzoplanetami lub planetami poza Układem Słonecznym Ziemi.

Instrumenty na pokładzie „przeprowadzą badanie spektralne ziemskiej atmosfery i zmierzą zmiany polaryzacji z chmur na Ziemi – aby zebrać sygnatury egzoplanet, które można by zakwalifikować jako nadające się do zamieszkania!”

Najbardziej zaludniony kraj na świecie ma program kosmiczny o stosunkowo niskim budżecie, ale szybko zbliża się do kamieni milowych wyznaczonych przez światowe potęgi kosmiczne.

Tylko Rosja, Stany Zjednoczone i Chiny osiągnęły kontrolowane lądowanie na Księżycu.

READ  Zmumifikowana skóra dinozaura skrzypi przez starożytne krokodyle

Jeśli reszta obecnej misji przebiegnie zgodnie z planem, sonda bezpiecznie wyląduje w pobliżu bieguna południowego mało zbadanego księżyca między 23 a 24 sierpnia.

Ostatnia próba Indii, aby to zrobić, zakończyła się niepowodzeniem cztery lata temu, kiedy na chwilę przed lądowaniem kontrola naziemna straciła kontakt.

Opracowany przez ISRO, Chandrayaan-3 obejmuje lądownik o nazwie Vikram, co w sanskrycie oznacza „odwagę”, oraz łazik o nazwie Pragyan, co w sanskrycie oznacza „mądrość”.

Misja ma cenę 74,6 miliona dolarów – znacznie poniżej swoich odpowiedników w innych krajach i jest świadectwem oszczędnej inżynierii kosmicznej w Indiach.

Łazik ma ważną misję na jeden dzień księżycowy lub 14 ziemskich dni.

Szef ISRO, Somanath, powiedział, że jego inżynierowie dokładnie przestudiowali dane z ostatniej nieudanej misji i starali się jak najlepiej załatać dziury.

Indyjski program kosmiczny rozrósł się wykładniczo pod względem wielkości i rozpędu, odkąd po raz pierwszy wysłał sondę na orbitę Księżyca w 2008 roku.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *