Izrael oburzony podpisaniem przez Polskę ustawy ograniczającej roszczenia majątkowe | Izrael Wiadomości

Izrael wycofał swojego ambasadora w Polsce po tym, jak prezydent zatwierdził ustawę blokującą żądania odbudowy z czasów II wojny światowej.

Polski prezydent postanowił podpisać ustawę ograniczającą możliwość schwytania Żydów przez nazistowskich okupantów niemieckich i zatrzymania przez powojennych komunistycznych władców, co rozgniewało Izrael, który nazwał prawo „antysemickim”.

„Dziś podjąłem decyzję w sprawie tej akcji, która była przedmiotem ożywionej i głośnej debaty w ostatnich miesiącach w kraju i za granicą” – powiedział Andrzej Duda w sobotnim oświadczeniu.

„Po dogłębnej analizie zdecydowałem się podpisać poprawkę”.

Przed II wojną światową Polska była jedną z największych społeczności żydowskich na świecie, ale została prawie zniszczona przez nazistów i byłych żydowskich właścicieli nieruchomości oraz ich potomków, którzy walczyli o odszkodowania.

Do tej pory żydowscy cudzoziemcy lub ich potomkowie mogli nielegalnie ubiegać się o własność i ją odzyskać, ale polscy urzędnicy argumentowali, że powoduje to niepewność co do własności nieruchomości.

Trybunał Konstytucyjny wyznaczył termin 2015 r., po którym nie mógł zaskarżyć decyzji administracyjnych dotyczących nieruchomości. Zmiany w ustawie zostały zatwierdzone przez polski parlament na początku tego tygodnia.

Ustawa określa 30-letni limit roszczeń windykacyjnych.

Sprawa mienia żydowskiego w Polsce jest tym bardziej skomplikowana, że ​​w przeciwieństwie do innych krajów UE nie tworzy funduszu odszkodowań dla osób, których majątek został skonfiskowany.

Niemoralne prawo

Minister spraw zagranicznych Izraela Yair Labid zatknął decyzję, nakazując władzom tego kraju w Warszawie powrót w sobotę.

„Polska zatwierdziła dziś, nie po raz pierwszy, niemoralne, antysemickie prawo” – powiedział Labid w oświadczeniu z soboty.

„Dzisiejszego wieczoru poinstruowałem kierujących naszą ambasadą w Warszawie, aby natychmiast wrócili do Izraela na konsultacje, bezterminowo” – powiedział.

„Nowy ambasador Izraela w Polsce miał wyjechać do Warszawy i na razie będzie w Izraelu” – dodał Lapid.

Premier Izraela Naphtali Bennett uznał to prawo za „haniebne” i nazwał je „haniebną obrazą pamięci o Holokauście”.

READ  Noah Huda strzelił dwa gole, aby poprowadzić Polskę obok Hubbarda i zdobyć tytuł konferencji Wiadomości, sport, praca

„To poważny krok, którego Izrael nie może zignorować” – powiedział w oświadczeniu.

Labid powiedział, że ambasador RP w Izraelu, który przebywa obecnie na wakacjach, otrzyma od MSZ rekomendację, by „kontynuował wakacje w swoim kraju”.

„Powinien wykorzystać swój czas, aby wyjaśnić Polakom znaczenie Holokaustu Izraelczykom” – powiedział Lapid.

Labid powiedział, że Izrael dołączył do Stanów Zjednoczonych, sprzeciwiając się prawu, i że Izrael prowadzi rozmowy z Amerykanami na temat dalszego działania.

W Polsce podczas II wojny światowej zginęło 6 milionów Polaków, w tym połowa Żydów.

Po wojnie urzędnicy komunistyczni znacjonalizowali dużą liczbę nieruchomości, ponieważ ich właściciele zostali zabici lub uciekli.

Prawo obejmuje żydowskich i nieżydowskich pretendentów, przy czym działacze twierdzą, że żydowscy właściciele ucierpią proporcjonalnie, ponieważ po wojnie często spóźniali się na wysuwanie żądań.

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *