Jack Tam był nazywany „prawnikiem z Filadelfii”. Ale czy to obraza?

Jack Tam był nazywany „prawnikiem z Filadelfii”.  Ale czy to obraza?

Wczoraj rano przywódca Nowej Zelandii Winston Peters, podczas napiętego wywiadu, wymienił kilka nazwisk z gospodarzem pytań i odpowiedzi Jackiem Tamem, w tym z „prawnikiem z Filadelfii”.

To zdecydowanie jedno z ulubionych imion Petersa dla Tima, biorąc pod uwagę, że nazwał go tak samo w wywiadzie udzielonym podczas kampanii 2020.

Ale co oznacza prawnik z Filadelfii?

W słowniku Collinsa definiuje się go jako „inteligentnego, zręcznego lub przebiegłego prawnika, zwłaszcza biegle posługującego się technicznymi zawiłościami prawa”.

Według Merriam-Webster termin ten oznacza „prawnika znającego subtelniejsze aspekty prawa”.

Może się to wydawać wielką pochwałą dla Tame’a, ale ton, w jakim Peters powiedział to podczas wczorajszego wywiadu, sugeruje, że być może nie miał tego na myśli. „Prawnik z Filadelfii” może mieć pewien potencjał jako obelga, ponieważ ma tendencję do wychwytywania drobnych szczegółów lub bycia „nieszczerym”.

Merriam-Webster twierdzi, że pochodzenie tego wyrażenia wywodzi się z XVIII-wiecznej Ameryki, gdzie nieliczni znani prawnicy tamtych czasów zdawali się pochodzić z Filadelfii.

Za inspirację dla tego terminu nie uważa się żadnego prawnika, ale niektóre publikacje uważają, że pierwotnym „prawnikiem z Filadelfii” mógł być mężczyzna nazwiskiem Andrew Hamilton.

Hamilton jest najbardziej znany ze skutecznej obrony wydawcy gazety Johna Petera Zengera przed oskarżeniami o zniesławienie w 1735 roku.

Sprawę tę uznano za ważny kamień milowy w ustanawianiu zasady wolności prasy w Ameryce Północnej.

Biorąc pod uwagę te historyczne powiązania z prasą wolną od ingerencji politycznych, niektórzy mogliby powiedzieć, że właściwe jest poruszenie „prawnika z Filadelfii” w wywiadzie, w którym Peters również zaatakował TVNZ i stwierdził, że jest to „dla nas dobry przypadek”. [New Zealand First] „Aby mieć pewność, że po tych wyborach otrzymamy portfolio nadawcze”.

Tammy Lowe

„Ekspert Internetu. Introwertyk. Uzależniony od ulicy. Ewangelista kawy. Pisarz. Myśliciel. Miłośnicy skrajnej śpiączki. Wykładowca”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *