Jak pokazały depesze, Nowa Zelandia lobbowała we Francji w sprawie porozumienia Wyspy Salomona-Chiny Aktualności

Jak pokazały depesze, Nowa Zelandia lobbowała we Francji w sprawie porozumienia Wyspy Salomona-Chiny  Aktualności

Tajpej, Tajwan – Z nowo opublikowanych dokumentów wynika, że ​​Nowa Zelandia wywarła presję na francuskie terytorium na Pacyfiku, aby odpowiedzieć na wieści o kontrowersyjnym porozumieniu o bezpieczeństwie między Chinami a Wyspami Salomona, które wywołało alarm w zachodnich stolicach.

Jak wynika z depesz dyplomatycznych uzyskanych przez Al Jazeerę, kilka dni po wycieku projektu porozumienia o bezpieczeństwie do Internetu w marcu 2022 r. przedstawiciele Nowej Zelandii, Australii i Francji spotkali się, aby omówić konsekwencje dla regionu.

Chociaż dokładny charakter rozmów jest niejasny ze względu na zredagowanie dokumentów, z depesz wynika, że ​​Wellington miał nadzieję, że urzędnicy z Polinezji Francuskiej i Nowej Kaledonii zajmą stanowisko w sprawie porozumienia Wyspy Salomona-Chiny.

Nowozelandzcy dyplomaci w Noumei, stolicy Nowej Kaledonii, wskazali w swoich raportach dla Wellingtona, że ​​jest mało prawdopodobne, aby Polinezja Francuska lub Nowa Kaledonia zajęły „ogólne stanowisko” w sprawie umowy.

Po spotkaniu z Wysokim Komisarzem Nowej Kaledonii Patricem Faure w dniu 30 marca urzędnicy Nowej Zelandii poinformowali, że przekazali bliżej nieokreśloną „propozycję” swojemu francuskiemu odpowiednikowi, „zwracając uwagę na potrzebę pierwszej odpowiedzi ze strony przywódców Pacyfiku i Pacyfiku”. [Pacific Islands Forum]„.

„Sugerowaliśmy, że byłoby to korzystne dla Faure’a…” – stwierdzili nowozelandzcy dyplomaci, odnosząc się do proponowanego rozwiązania, którego szczegóły zostały zredagowane w dokumentach.

„Fure zobowiązał się to zrobić, a także porozmawiać z Wysokim Komisarzem Sorinem, swoim odpowiednikiem w Papeete, w tym samym celu” – stwierdzili dyplomaci, odnosząc się do Wysokiego Komisarza Polinezji Francuskiej Dominique’a Sorina.

Z dokumentów wynika, że ​​urzędnicy Nowej Zelandii odbyli w sumie trzy spotkania z urzędnikami z francuskich terytoriów zamorskich w dniach 29–30 marca, w tym rozmowy z prezydentem Polinezji Francuskiej Edouardem Fritzsche i François Pihoutem, szefem współpracy regionalnej i stosunków zewnętrznych. Departament Nowej Kaledonii.

Z dokumentów wynika, że ​​Alison Carrington, ówczesna konsul generalna Australii w Nowej Kaledonii, dołączyła do nowozelandzkich dyplomatów podczas ich spotkań z Faure i Behu.

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska: Biden podpisuje ukraińską ustawę i prosi o 40 miliardów dolarów pomocy w notatce Putina

Karolina Północna
[New Zealand Ministry of Foreign Affairs and Trade]

Forum Wysp Pacyfiku [PIF] Pełni funkcję wiodącej organizacji regionalnej, w której przywódcy Pacyfiku dyskutują, budują konsensus i pracują nad rozwiązywaniem wspólnych wyzwań. „Członkowie Forum Wysp Pacyfiku mają zbiorową zdolność – i silne zaangażowanie – do wzajemnego wspierania się w realizacji szerszych ambicji w zakresie bezpieczeństwa regionu, zgodnie z Deklaracjami Pikitawy i Bui”, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Handlu Nowej Zelandii powiedziała rzeczniczka. Poinformował o tym w oświadczeniu wydanym po publikacji.

„Na przykład Nowa Zelandia od dawna współpracuje z Wyspami Salomona w dziedzinie bezpieczeństwa, co zostało niedawno wykazane w zaangażowaniu Nowej Zelandii. [with Australia and Fiji] W Międzynarodowych Siłach Wsparcia Wysp Salomona [SIAF] Oraz wsparcie w zakresie bezpieczeństwa, którego udzieliliśmy Wyspom Salomona, będącym gospodarzem Igrzysk Pacyfiku pod koniec ubiegłego roku.

Zapytany o opinię, że Nowa Kaledonia i Polinezja Francuska niechętnie wypowiadają się publicznie na temat porozumienia o bezpieczeństwie między Wyspami Salomona a Chinami, rzecznik powiedział: „Nowa Zelandia nie ma prawa komentować poglądów innych krajów”.

Dodała: „Ale kwestie bezpieczeństwa i obrony leżą w jurysdykcji państwa francuskiego”.

Australijski Departament Spraw Zagranicznych oraz francuscy Wysocy Komisarze w Nowej Kaledonii i Polinezji Francuskiej nie odpowiedzieli na prośby Al Jazeery o komentarz.

Wiadomość o porozumieniu o bezpieczeństwie między Wyspami Salomona a Chinami w 2022 r. wywołała niepokój w Stanach Zjednoczonych, Australii i Nowej Zelandii, które od dawna postrzegają wyspiarskie kraje Pacyfiku jako swoje geopolityczne podwórko.

Zachodni urzędnicy wyrazili obawy, że Chiny mogą wykorzystać porozumienie do ustanowienia przyczółka wojskowego na Wyspach Salomona, które leżą około 2000 kilometrów (1242 mil) od Australii i 3000 kilometrów (1864 mil) od głównych amerykańskich obiektów wojskowych na Guam, które Pekin uważa, że ​​Honiara temu zaprzeczyła.

Ówczesna premier Nowej Zelandii Jacinda Arden określiła porozumienie jako „głęboko niepokojące” i ostrzegła, że ​​może ono doprowadzić do „militaryzacji” Pacyfiku, powtarzając podobne ostrzeżenia ze Stanów Zjednoczonych i Australii.

READ  Refleksje na temat Marlborough Girls' College przed jego 60-leciem

Francja stosunkowo milczała w swojej odpowiedzi na traktat, pomimo obecności ponad pół miliona obywateli francuskich i 2800 żołnierzy rozmieszczonych po całym Pacyfiku.

Podczas gdy Nowa Kaledonia i Polinezja Francuska wybierały rady legislacyjne zajmujące się sprawami wewnętrznymi, Paryż był odpowiedzialny za bezpieczeństwo i obronę terytorium.

Nowa Kaledonia, siedziba francuskiej bazy wojskowej, położona jest niecałe 1400 kilometrów na południe od Wysp Salomona, a jej rdzenna ludność Kanaków ma powiązania etniczne z mieszkańcami Wysp Salomona.

Anna Bowles, starszy wykładowca w Centrum Studiów Obrony i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Massey, stwierdziła, że ​​depesze dyplomatyczne sugerują, że Wellington chciał wysłać „jasny sygnał do Paryża, że ​​jakakolwiek reakcja musi być kierowana przez Pacyfik”.

Francja i jej terytoria zamorskie nie są zbyt aktywne w PIF, mimo że prezydent Francji Emmanuel Macron uczynił region Azji i Pacyfiku kluczowym elementem swojej strategii polityki zagranicznej od 2018 r., stwierdził Bowles.

Francja nie jest członkiem forum, ale pośrednio zasiada przy stole poprzez swoje terytoria zamorskie.

Macrona
Prezydent Francji Emmanuel Macron dąży do wzmocnienia wpływów swojego kraju na Pacyfiku [Ludovic Marin/EPA-EFE]

Próby Macrona nawiązania bliższej współpracy z członkami sojuszu wywiadowczego Five Eyes – składającego się z Australii, Kanady, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych – w regionie przyniosły poważny skutek po zerwaniu umowy dotyczącej łodzi podwodnych z Canberrą w 2021 r., co doprowadziło do powstania sojuszu bezpieczeństwa AUKUS pomiędzy Australią a Wielką Brytanią, Stanami Zjednoczonymi i Stanami Zjednoczonymi, chociaż od tego czasu stosunki uległy poprawie.

W grudniu Francja była gospodarzem spotkania ministrów obrony Południowego Pacyfiku w Noumea, do którego dołączyła Australia, Chile, Fidżi, Nowa Zelandia, Papua Nowa Gwinea i Tonga, a w charakterze obserwatorów uczestniczyły Japonia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

Próba rozszerzenia swoich wpływów na Pacyfiku przez Francję następuje także w czasie, gdy ruchy niepodległościowe mają miejsce w Nowej Kaledonii i Polinezji Francuskiej, gdzie Paryż obawia się wzrostu wpływów Chin.

READ  Oskarżony obwinia to, że „utknął w Irlandii” za niestawienie się przed sądem Nelsona

W zeszłym roku Macron ostrzegał przed „nowym imperializmem” na Pacyfiku w komentarzach, które według niego były skierowane pod adresem Chin, chociaż nie wymienił Pekinu z nazwy.

Cleo Pascal, starszy pracownik Fundacji Obrony Demokracji niebędący rezydentem, stwierdziła, że ​​depesze dyplomatyczne najwyraźniej przedstawiały Nową Zelandię próbującą ominąć francuską biurokrację.

„Pomyślałem, że jeśli poważnie traktują Francję, mogliby udać się do ambasady francuskiej w Wellington. „W najlepszym przypadku wydaje się to niezdarne i niekoniecznie wiąże się z pełnym zrozumieniem złożoności stosunków Francji z Chinami” – Pascal powiedział Al Jazeera.

Pascal powiedział, że trudno jest ocenić intencje Nowej Zelandii, ponieważ Wellington pracował wówczas nad poprawą stosunków z Pekinem, podczas gdy PIF miał niewiele do powiedzenia w kwestiach związanych z Wyspami Salomona i Chinami.

„Szczerze mówiąc, nie wiem, co oni robią. MTP nigdy nie był bliski złożenia takiego oświadczenia. Był jedynym regionalnym przywódcą, który wydał oświadczenie na ten temat. ” [President] „David Panuelo pochodzi ze Sfederowanych Stanów Mikronezji i nie miał zbyt dużego otwartego wsparcia z całego regionu” – powiedziała.

„Nowa Zelandia próbuje normalizować stosunki z Chinami i nakłonić Fundusz Inwestycji Publicznych, aby coś powiedział. Jest to niezgodne z tym, co było publicznie znane na temat stanowiska Nowej Zelandii w tamtym czasie i dotychczasowym stanowiskiem PIF.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *