James Webb odkrył najstarszą galaktykę we wszechświecie – układ gwiazd liczący 13,5 miliarda lat

James Webb odkrył najstarszą galaktykę we wszechświecie – układ gwiazd mający 13,5 miliarda lat, który powstał 300 milionów lat po Wielkim Wybuchu

  • James Webb odkrył galaktykę GN-z13, która ma 13,5 miliarda lat
  • Galaktyka ta uformowała się zaledwie 300 milionów lat po Wielkim Wybuchu, który miał miejsce 13,8 miliarda lat temu
  • Poprzednim rekordzistą, odkrytym przez teleskop Hubble’a w 2015 roku, był GN-z11 sprzed 400 milionów lat po narodzinach wszechświata.

Teleskop Jamesa Webba (JWST) NASA odkrył galaktykę liczącą 13,5 miliarda lat, która jest obecnie najstarszym wszechświatem widzianym przez ludzkie oczy.

Galaktyka, zwana GLASS-z13 (GN-z13), uformowała się zaledwie 300 milionów lat po Wielkim Wybuchu 13,8 miliarda lat temu.

Poprzednim rekordzistą, odkrytym przez teleskop Hubble’a w 2015 roku, był GN-z11 sprzed 400 milionów lat po narodzinach wszechświata.

JWST przyjrzał się GN-z13 za pomocą kamery bliskiej podczerwieni (NIRCam), Jest w stanie wykryć życie w najstarszych gwiazdach i galaktykach.

Przewiń w dół, aby zobaczyć wideo

Teleskop Jamesa Webba (JWST) NASA odkrył galaktykę liczącą 13,5 miliarda lat, która jest obecnie najstarszym wszechświatem widzianym przez ludzkie oczy. Galaktyka, zwana GLASS-z13 (GN-z13), uformowała się zaledwie 300 milionów lat po Wielkim Wybuchu 13,8 miliarda lat temu.

Badając obszar w pobliżu GN-z13, JWST zaobserwował również GN-z11, a naukowcy z Harvard and Smithsonian Center for Astrophysics w Massachusetts zauważyli, że obie galaktyki są bardzo małe, nowy Świat raporty.

GN-z13 ma około 1600 lat świetlnych średnicy, a GLASS z-11 rozciąga się na 2300 lat świetlnych.

To jest w porównaniu z naszą Drogą Mleczną, która ma około 100 000 lat świetlnych średnicy.

READ  Najstarsza galaktyka spiralna we Wszechświecie uchwycona na rozmytym obrazie

Artykuł opublikowany w arXivzauważa, że ​​obie galaktyki mają masę miliarda słońc, zauważając, że dzieje się tak, ponieważ powstały one wkrótce po Wielkim Wybuchu.

Badając region w pobliżu GN-z13 (na górze), JWST obserwował również GN-z11 (na dole), a naukowcy z Harvard and Smithsonian Center for Astrophysics w Massachusetts zauważają, że obie galaktyki są bardzo małe.

Badając region w pobliżu GN-z13 (na górze), JWST obserwował również GN-z11 (na dole), a naukowcy z Harvard and Smithsonian Center for Astrophysics w Massachusetts zauważają, że obie galaktyki są bardzo małe.

Poprzedni rekordzista, odkryty przez teleskop Hubble'a w 2015 roku, to GN-z11 (na zdjęciu) sprzed 400 milionów lat po narodzinach wszechświata

Poprzedni rekordzista, odkryty przez teleskop Hubble’a w 2015 roku, to GN-z11 (na zdjęciu) sprzed 400 milionów lat po narodzinach wszechświata

Zespół sugeruje, że stało się to, gdy galaktyki rosły i pożerały gwiazdy w regionie.

Naukowcy podzielili się w artykule badawczym: „Te dwa obiekty już teraz nakładają nowe ograniczenia na ewolucję galaktyk w erze kosmicznego świtu.

Wskazują, że odkrycie GNz11 nie było tylko kwestią szczęścia, ale że jest prawdopodobne, że grupa źródeł światła ultrafioletowego o bardzo wysokiej wydajności formowania gwiazd jest w stanie się zgromadzić.

Gabriel Brammer z Instytutu Niehlsa Bohra w Danii, członek zespołu GLASS i współodkrywca GN-z11, powiedział New Scientist, że potrzebne będą dalsze analizy, aby potwierdzić odległość do dwóch galaktyk.

„Są bardzo atrakcyjnymi kandydatami” – mówi. Byliśmy prawie pewni, że kosmiczna planeta Jamesa Webba zobaczy odległe galaktyki. Ale byliśmy trochę zaskoczeni, jak łatwo było je dostrzec.

Brammer trafił na pierwsze strony gazet w tym tygodniu, kiedy opublikował nigdy wcześniej nie widziane zdjęcie zrobione przez JWST.

Artykuł badawczy zauważa, że ​​obie galaktyki mają masę miliarda słońc, zauważając, że dzieje się tak dlatego, że powstały one wkrótce po Wielkim Wybuchu.  Na zdjęciu lokalizacje galaktyk

Artykuł badawczy zauważa, że ​​obie galaktyki mają masę miliarda słońc, zauważając, że dzieje się tak dlatego, że powstały one wkrótce po Wielkim Wybuchu. Na zdjęciu lokalizacje galaktyk

Astronom udostępnił oszałamiający obraz ramion spiralnych „wyobrażonej galaktyki”, oficjalnie znanej jako NGC 628 lub Messier 74.

Webb wykonał zdjęcie NGC 628 17 lipca i wysłał dane z powrotem na Ziemię, gdzie są przechowywane w Archiwum Teleskopów Kosmicznych Barbary Mikulski (MAST), które jest otwarte dla publiczności.

Zdjęcie Brammera przyciągnęło uwagę astronomów i innych entuzjastów kosmosu, którzy chcieli dowiedzieć się więcej o tym, jak powstało zdjęcie i na co patrzą.

„Dla nieco szerszego kontekstu”, napisał Brammer, „fioletowy odcień jest w rzeczywistości „prawdziwy” w tym sensie, że emisje z międzygwiazdowego dymu papierosowego (cząstki PAH) sprawiają, że filtry używane do kanałów niebieskiego i czerwonego są jaśniejsze w porównaniu z zielonym. ” w tweecie.

Teleskop Jamesa Webba

Teleskop Jamesa Webba został opisany jako „wehikuł czasu”, który może pomóc w odkryciu tajemnic naszego wszechświata.

Teleskop posłuży do obserwacji pierwszych galaktyk narodzonych we wczesnym Wszechświecie ponad 13,5 miliarda lat temu oraz do obserwacji źródeł gwiazd, egzoplanet, a nawet księżyców i planet naszego Układu Słonecznego.

Ogromny teleskop, który już kosztował ponad 7 miliardów dolarów (5 miliardów funtów), jest następcą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

Teleskop Jamesa Webba i większość jego instrumentów ma temperaturę około 40 K – około minus 387 stopni Fahrenheita (minus 233 stopnie Celsjusza).

Jest to największy i najpotężniejszy orbitujący teleskop kosmiczny na świecie, zdolny spojrzeć wstecz 100-200 milionów lat po Wielkim Wybuchu.

Orbitalne obserwatorium w podczerwieni ma być około 100 razy silniejsze niż jego poprzednik, Teleskop Kosmiczny Hubble’a.

NASA lubi myśleć o Jamesie Webbie jako o następcy Hubble’a, a nie zastępstwie, ponieważ przez jakiś czas będą ze sobą współpracować.

Teleskop Hubble’a został wystrzelony 24 kwietnia 1990 roku przez prom kosmiczny Discovery z Kennedy Space Center na Florydzie.

Okrąża Ziemię z prędkością około 17 000 mil na godzinę (27 300 kilometrów na godzinę) na niskiej orbicie okołoziemskiej na wysokości około 340 mil.

READ  BA.2.12.1 Wariant COVID: 3 wczesne objawy, na które należy uważać

Reklamy

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top