Jeffrey Miller: Więcej niż rząd mówi o wycieczce Benny’ego Hinary’ego do Korei Południowej

Mając za sobą swoje pierwsze osobiste spotkanie wielostronne, Henare udaje się teraz do Seulu na trzydniową wizytę dwustronną.

Podobnie jak decyzja Jacindy Ardern o określeniu swoich ostatnich podróży zagranicznych jako „misje handlowe”, oficjalne uzasadnienie wizyty Hinari w Korei Południowej prawdopodobnie nie docenia jej znaczenia.

rząd Mówi Głównym powodem wyjazdu do Henare jest sprawdzenie stacjonujących tam sił nowozelandzkich i uznanie wkładu 6000 nowozelandzkich żołnierzy Słudzy w wojnie koreańskiej.

To oczywiście ważny powód do odwiedzenia – ale nie jedyny.

2022 mija 60. rocznica Stosunki dyplomatyczne Między Wellington a Seulem – a stosunki dwustronne mogą być na granicy przyspieszenia.

Korea Południowa jest piątym co do wielkości rynkiem eksportowym Nowej Zelandii, plasując ją pod względem znaczenia po Chinach, Australii, Stanach Zjednoczonych i Japonii.

Już sama ta statystyka sprawia, że ​​wizyta wysokiego rangą ministra z Nowej Zelandii jest spóźniona.

Ale jest w tym coś więcej niż jest. Podobnie jak Nowa Zelandia, Korea Południowa kieruje obecnie swoją politykę zagraniczną na Zachód.

Dzieje się tak pomimo faktu, że Chiny są największym rynkiem eksportowym Korei Południowej i dwustronnym partnerem handlowym – kolejnym podobnym do Nowej Zelandii, która wysyła 33 proc. swojego eksportu do Chin.

Seul miał też inny, bardzo szczególny powód, by pozostać w dobrych stosunkach z Pekinem – wpływ, jaki wywiera na nieprzewidywalny Pjongjang. Już w tym roku Korea Północna osiągnęła rekordową liczbę testy rakietowe – w sumie 31 – i wydaje się bardziej niebezpieczne niż kiedykolwiek.

Mimo to nowy prezydent Korei Południowej, Yoon Seok-yeol, stara się rozszerzyć ambicje w zakresie polityki zagranicznej swojego kraju poza Półwysep Koreański, w Oferta stać się tym, co nazywa „globalnym krajem obrotu”.

Yoon konserwatywny wąsko wygraj – wygraj Władza w wyborach prezydenckich w Korei Południowej, które odbyły się w marcu. Ale pojawiły się oznaki zmian nawet w ostatnich dniach pięcioletniej kadencji bardziej liberalnego poprzednika Yoon, Moon Jae-in.

READ  Fidżi bada przyjazd rosyjskiego oligarchy i przesłuchuje kapitana

Kiedy w lutym Rosja najechała Ukrainę, Moon początkowo próbował uniknąć nałożenia własnych sankcji na Rosję – stanowisko, które początkowo zajęła również Nowa Zelandia – przed kapitulacją. presja A po kilku dniach dołącz do klubu sankcji.

Decyzja ta uczyniła Koreę Południową jedną z nielicznych gospodarek azjatyckich, które nałożyły sankcje na Rosję – dwie inne gospodarki to Singapur i Japonia, do których należała sama Ardern. Wizyta Pod koniec kwietnia.

Zmiana sankcji dokonana przez Moon – WHO Wizyta Nowa Zelandia pod koniec 2018 r. – ściśle replikowane konta Nowej Zelandii. Jacinda Ardern początkowo była niechętna nałożeniu sankcji, aby uniknąć ustanowienia precedensu, który mógłby rozzłościć Chiny. Ale ponieważ napotkała presję zarówno w kraju, jak i ze strony zachodnich partnerów, Ardern szybko zmieniła kurs i wyszła na prowadzenie. Rosyjski kodeks karny.

Na tym podobieństwa się nie kończą.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top