Joe Biden mówi Benjaminowi Netanjahu, że chce natychmiastowego zawieszenia broni w Gazie

Joe Biden mówi Benjaminowi Netanjahu, że chce natychmiastowego zawieszenia broni w Gazie

przez Jeffa MasonaReuters

Prezydent Joe Biden powiedział premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu, że Izrael musi podjąć natychmiastowe działania, aby zmniejszyć szkody i cierpienia ludności cywilnej.
zdjęcie: Liu Correa/Basen/AFP

Stany Zjednoczone wydały w czwartek najostrzejszą publiczną naganę pod adresem Izraela od rozpoczęcia wojny z Hamasem, ostrzegając, że polityka USA w sprawie Strefy Gazy będzie zależała od tego, czy Izrael podejmie kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa palestyńskiej ludności cywilnej i pracowników organizacji humanitarnych.

Prezydent Joe Biden powiedział premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu, że Izrael musi podjąć natychmiastowe działania, aby zmniejszyć szkody i cierpienia ludności cywilnej, oznajmił Biały Dom po rozmowie telefonicznej obu prezydentów.

W trwającej niecałe 30 minut rozmowie Biden powiedział także Netanjahu, że natychmiastowe zawieszenie broni w regionie jest niezbędne i wezwał Izrael do „bezzwłocznego zawarcia porozumienia” z Hamasem w sprawie repatriacji izraelskich zakładników, prawie sześć miesięcy po tym, jak działacz palestyński przypuścił atak.Odbiór 7 października.

Oświadczenie Białego Domu odzwierciedla ostrą zmianę tonu Bidena i po raz pierwszy szereg ograniczeń związanych z dalszym wsparciem USA.

Sygnalizując możliwość zmiany polityki USA wobec Gazy, jeśli Izrael nie zajmie się sytuacją humanitarną w enklawie palestyńskiej, Biden dał wyraz swojej frustracji oraz rosnącej presji ze strony jego lewicowego zaplecza politycznego, aby zaprzestać zabójstw i złagodzić głód wśród niewinnych cywilów . .

Biały Dom stwierdził w swoim oświadczeniu, że Biden „wyraźnie dał do zrozumienia, że ​​Izrael musi ogłosić i wdrożyć szereg konkretnych, konkretnych i wymiernych kroków, aby zaradzić krzywdom wśród ludności cywilnej, cierpieniom ludzi i bezpieczeństwu pracowników organizacji humanitarnych”.

Dodał, że prezydent „wyjasnił także, że polityka Stanów Zjednoczonych wobec Gazy zostanie określona na podstawie naszej oceny natychmiastowych działań, jakie Izrael podejmie w związku z tymi krokami”.

W poniedziałek Izrael przeprowadził atak, w wyniku którego zginęło siedmiu pracowników organizacji humanitarnych w World Central Kitchen w Gazie.

READ  Delta wybuchu Covid-19: Czwarta fala „niepokojących” ekspertów w Niemczech

Biały Dom określił Bidena jako rozgniewanego i załamanego w związku z atakiem, ale przed czwartkową rozmową telefoniczną prezydent nie dokonał żadnych istotnych zmian w niezachwianym wsparciu Waszyngtonu dla Izraela w jego walce z palestyńskimi bojownikami Hamasu.

W Brukseli sekretarz stanu USA Antony Blinken wezwał Izrael jako demokrację do nadania najwyższej wartości życiu ludzkiemu i zwiększenia napływu pomocy do Gazy, dodając, że mający w tym tygodniu „przerażający atak” na pracowników World Central Kitchen w Gazie powinien będzie najnowszym wydarzeniem Like this.

„W tej chwili nie ma w Gazie wyższego priorytetu niż ochrona ludności cywilnej, zwiększenie pomocy humanitarnej i zapewnienie bezpieczeństwa tym, którzy ją dostarczają” – powiedział Blinken reporterom. „Izrael musi sprostać tej chwili”.

Znany szef kuchni José Andrés powiedział w środę w emocjonalnym wywiadzie dla agencji Reuters, że izraelski atak był wymierzony w jego pracowników humanitarnych „systematycznie, jeden samochód po drugim”.

Izrael oświadczył w czwartek, że zmodyfikuje swoje metody podczas wojny w Gazie po tym, jak określił atak jako wynik błędnej identyfikacji i że wyniki śledztwa zostaną wkrótce ogłoszone.

– Reutersa

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *