Kapsuła SpaceX powraca z orbity, zamykając pierwszą misję turystyczną

Cała czwórka ponownie wejdzie w ziemską atmosferę na pokładzie SpaceX Kapsuła Smoczej Załogi Zanim spadochrony zostaną uruchomione i woda rozbryzguje się u wybrzeży Florydy w sobotni wieczór. Proces ponownego wejścia w powietrze będzie wymagał od statku kosmicznego, który przez ostatnie trzy dni podróżował z prędkością ponad 17 000 mil na godzinę, ponownie zanurzając się w gęstą atmosferę Ziemi, w procesie, który podgrzewa zewnętrzną powierzchnię statku kosmicznego do 3500 stopni Fahrenheita.

Następnie oczekuje się, że kapsuła wyrzuci dwa zestawy spadochronów jeden po drugim, aby spowolnić opadanie przed uderzeniem w ocean. Wkrótce flota statków ratunkowych SpaceX będzie gotowa do wyniesienia kapsuły z wody i bezpiecznego wyniesienia jej pasażerów.

Podczas filmu dokumentalnego Netflix o misji Inspiration4, Musk opisał kapsułę powracającą w głąb lądu jako „jak nadchodzący świecący meteor”.

„Więc trudno nie wyparować” – dodał.

Załoga Smoka musi następnie rozłożyć spadochrony, aby spowolnić opadanie i przeprowadzić bezpieczny strumień wody do oceanu, zanim statki ratunkowe zabiorą czwórkę pasażerów na brzeg.

Pomimo ryzyka, były szef NASA i urzędnicy ds. bezpieczeństwa pracy powiedzieli, że Crew Dragon jest prawdopodobnie najbezpieczniejszym pojazdem załogowym w historii.

ten Pasażerowie w tym 38-letni miliarder Jared Isakman, który osobiście sfinansował i zaaranżował lot ze SpaceX i jego dyrektorem generalnym, Elonem Muskiem; Hayley Arsino, 29, osoba, która przeżyła raka w dzieciństwie i asystent lekarza w Szpitalu Dziecięcym St. Jude; 51-letnia Sian Proctor jest geologiem i nauczycielką w college’u z tytułem doktora. A Chris Sembrowski, 42-letni pracownik Lockheed Martin i wieloletni fan kosmosu, zdobył swoje miejsce, losując loterię internetową. Opisując misję jako zbiórkę funduszy St. Jude, Isaacman do tej pory osiągnął 130 milionów dolarów ze swojego celu 200 milionów dolarów.

Chociaż nie są pierwszymi turystami, którzy podróżują na orbitę, ich misja, nazwana Inspiration4, jest godna uwagi, ponieważ nie obejmowała pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pod okiem profesjonalnych astronautów, jak to miało miejsce w poprzednich misjach z udziałem turystów kosmicznych . Zamiast tego czterej nowicjusze w lotach kosmicznych spędzili ostatnie dwa dni, latając samotnie na pokładzie swojej kapsuły o szerokości 13 stóp na wysokości około 350 mil — 100 mil wyżej niż w przypadku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i wyżej niż jakikolwiek człowiek. poleciał. kontrakty.

READ  Sonda Curiosity NASA uchwyciła oszałamiające obrazy chmur na powierzchni Marsa

I chociaż załoga spędziła około sześciu miesięcy na szkoleniu i poznawaniu się, nie musieli przechodzić przez wyczerpujące skany NASA ani fizyczne i psychologiczne oceny, które robi większość zawodowych astronautów.

„Muszą również przygotować się na najgorsze scenariusze, takie jak zagrożenie dla siebie lub innych członków załogi” – powiedziała reporterka Axios Miriam Kramer, która śledziła załogę przez cały proces szkolenia. notacja dźwiękowa o tym zadaniu. „Na pokładzie są opaski na suwak i lekarstwa na wypadek, gdyby ktoś potrzebował środka uspokajającego”.
SpaceX wypuszcza na orbitę pierwszą załogę wszystkich turystów

Jednak nic nie wskazuje na to, że coś poszło nie tak z załogą lub ich pojazdem.

Podczas pobytu w kosmosie cywile na pokładzie powiedzieli, że przeprowadziliby małe badania naukowe skupiające się na tym, jak ich ciała reagują na przebywanie w kosmosie, i spędzali czas na rozmowach z rodzinami, patrząc przez duże okno w kształcie kopuły zwane „kopułą”. ”, i słuchając ich. Muzyka.

Konto Inspiration4 na Twitterze udostępniło również materiał filmowy, w którym Arceneaux rozmawia ze swoimi pacjentami w St.

Poza tym bardzo niewiele aktualizacji udostępniono opinii publicznej, gdy załoga była na orbicie. Pierwsze dźwięki lub obrazy na żywo z wnętrza kapsuły załogi zostały udostępnione w piątek po południu, mniej więcej dwa dni po jej wystrzeleniu.

SpaceX, jako firma od ponad roku, nie odpowiedziała na zapytania dziennikarzy.

Jak SpaceX i NASA przezwyciężyły gorzkie starcie kultur, aby ożywić amerykańskich astronautów?

Podczas poprzednich misji SpaceX Crew Dragon – z których wszystkie latały do ​​NASA i przewoziły profesjonalnych astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną – opinia publiczna miała więcej wglądu. Agencja kosmiczna i dziesiątki jej pracowników komunikacyjnych współpracowały ze SpaceX, aby dzielić się prawie każdym momentem lotu od startu do doku astronautów z Międzynarodową Stacją Kosmiczną.

Ale to zadanie pozostawiło publiczność w dużej mierze w ciemności, jeśli chodzi o pytania dotyczące harmonogramu załogi i tego, jak się w nim czuli. w krąży na orbicie. Chociaż rozwój statku kosmicznego Crew Dragon był w dużej mierze finansowany przez podatników, a SpaceX wynajął obiekty NASA, aby wspierać wszystkie swoje misje, Inspiration4 jest prywatną misją komercyjną. Oznacza to, że firma i pasażerowie mają niewiele wymagań dotyczących przejrzystości. Publiczność może nawet nie usłyszeć od turystów po ich jesiennym sobotnim wieczorze.

Może być kilka powodów, dla których turyści kosmiczni nieśmiało podchodzą do rozgłosu podczas swojej podróży. Możliwe na przykład, że załoga nie czuła się tak dobrze po pierwszym wejściu na orbitę. Według badań przeprowadzonych przez NASA papier„Wielu astronautów zgłaszało objawy choroby lokomocyjnej natychmiast po przybyciu w kosmos i ponownie wkrótce po powrocie na Ziemię”, a zasypianie w nocy na orbicie było „poważnym wyzwaniem dla wielu członków załogi na lotach wahadłowca”. Możliwe też, że czterej początkujący odkrywcy kosmosu chcieli prywatności lub po prostu cieszyć się doświadczeniem bez konieczności zatrzymywania się, aby o tym porozmawiać.

Decydujące mogą być jednak pozytywne recenzje ich doświadczeń. SpaceX ma nadzieję, że będzie to pierwsza z wielu podobnych misji, budująca nową linię biznesową dla firmy, która wykorzystuje Crew Dragon do prowadzenia misji komercyjnych z turystami lub prywatnymi naukowcami, a nie tylko profesjonalnymi astronautami.

READ  TikTok „czosnek w nosie” hack zdrowia może wyrządzić szkody: docs

SpaceX ma już kontrakty na pięć kolejnych misji specjalnych, a także co najmniej cztery dodatkowe misje zakontraktowane z NASA.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top