Kiedy oczy robota patrzą na ludzi, coś się zmienia w naszych mózgach i zachowaniu

Kiedy wiesz, że ktoś cię obserwuje, trudno udawać, że go nie ma. Może być trudno powstrzymać je przed wyjściem na zewnątrz i zachować koncentrację, czując, jak ich wzrok ciąży na tobie.

Co dziwne, wydawało się, że nie ma znaczenia, czy żyją, czy nie.

w Nowe wyszukiwanieNaukowcy przeprowadzili eksperyment, w którym ludzie grali przeciwko robotowi.

Jeśli bot patrzył na ludzkich graczy podczas sesji, ostatecznie wpływało to na zachowanie uczestników i strategię gry – zmianę, którą można było dostrzec w pomiarach ich aktywności neuronowej rejestrowanych przez elektroencefalografię (EEG) podczas eksperymentu.

„Jeśli bot spojrzy na Ciebie w momencie, gdy musisz podjąć decyzję o kolejnym kroku, będzie Ci trudniej podjąć decyzję” On mówi Neurobiolog poznawczy Agnieszka Wykowska z Włoskiego Instytutu Technologicznego.

„Twój mózg będzie również musiał użyć pracochłonnych i kosztownych procesów, aby spróbować „zignorować” to spojrzenie robota”.

W eksperymencie 40 uczestników siedziało naprzeciwko iCub Android, rywalizując w gra „kurczak” Na poziomym ekranie komputera dwa symulowane samochody pędziły naprzeciw siebie.

Tuż przed momentem uderzenia gra zostaje zatrzymana, a uczestnicy proszeni są o spojrzenie na robota – który spotka ich wzrok lub odwróci wzrok. W tym momencie uczestnicy musieli zdecydować, czy pozwolić swojemu samochodowi jechać do przodu, czy skręcić w bok.

Wyniki eksperymentu pokazały, że spojrzenie robota z tyłu nie miało wpływu na wybory dokonywane przez ludzkich graczy, ale spowodowało nieznaczny wzrost czasu reakcji, a uczestnicy gry ogólnie szybciej reagowali, gdy iCub unikał jego wzroku.

Zgodnie z naszą hipotezą, opóźnione reakcje intrapersonalne po wzajemnym wpatrywaniu się mogą wskazywać, że wzajemne spojrzenie wymaga większego wysiłku percepcyjnego, na przykład poprzez wzbudzenie większej ilości myśli o wyborach iCub lub wyższy stopień tłumienia spojrzenia (który może być bodźcem rozpraszającym). nic wspólnego z zadaniem”. Wyjaśnienie w ich artykule.

READ  Naukowcy wydobywają kilometr skały z płaszcza Ziemi podczas rekordowej misji

Reprezentacja iCub oraz uczestnik. (ZI)

Według naukowców ta zmiana w zachowaniu gracza odpowiada zmianie aktywności neuronalnej zwanej synchroniczną aktywnością alfa – wzorcem fal mózgowych, który Poprzednio połączone Z tłumieniem uwagi.

Co więcej, patrząc na całe doświadczenie, większa ekspozycja na unikane spojrzenia (ponieważ robot nie patrzył ponownie) wśród uczestników wydawała się pomagać graczom wycofać się z interakcji społecznych z iCubem i skupić się na rozgrywce przy minimalnym rozpraszaniu uwagi.

Ponieważ iCub jest robotem humanoidalnym — luźno zaprojektowanym, aby naśladować wygląd i zachowanie ludzi — nie jest całkowicie zaskakujące, że spojrzenie robota może wywołać nasze zwykłe procesy uwagi.

Naukowcy twierdzą, że może to mieć wpływ na projektowanie bardziej zaawansowanych i interaktywnych robotów w przyszłości.

„Roboty będą coraz bardziej obecne w naszym codziennym życiu” Wikoska mówi.

„Dlatego ważne jest, aby zrozumieć nie tylko technologiczne aspekty projektowania robotów, ale także ludzki aspekt interakcji człowiek-robot… w jaki sposób ludzki mózg przetwarza sygnały behawioralne przekazywane przez roboty”.

Wyniki są raportowane w nauka o robotyce.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *