Kiełbasa głupia! Francuski fizyk zmuszony do przeprosin za zdjęcie „planety”, które było ujęciem Chorizo

Wybitny francuski fizyk został zmuszony do przeprosin za zdjęcie, które, jak powiedział, zostało zrobione z nowego teleskopu kosmicznego NASA, ale w rzeczywistości było to fragment Chorizo.

Etienne Klein, słynny filozof i dyrektor ds. badań we Francuskiej Komisji Energii Atomowej, powiedział swoim zwolennikom, że „nie ma istoty należącej do hiszpańskiej wędliny nigdzie poza Ziemią”.

W niedzielę opublikował tweet, w którym twierdził, że jest to najnowsze oszałamiające zdjęcie gwiazdy Proxima Centauri z zaawansowanego Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.

Obraz twierdzi, że pokazuje gniewną czerwoną kulę kosmicznej energii, wypełnioną świecącymi burzami słonecznymi migoczącymi na powierzchni sąsiedniej gwiazdy.

„Obraz Proxima Centauri, najbliższej Słońcu gwiazdy, oddalonej od nas o 4,2 roku świetlnego” – napisał Klein na Twitterze.

Zostało wykonane przez JWST. Ten poziom szczegółowości… dzień po dniu odkrywany jest nowy świat.

To zdjęcie, które Etienne Klein, słynny fizyk, filozof i dyrektor ds. badań we Francuskiej Komisji Energii Atomowej, zamieścił na Twitterze, twierdząc – żartobliwie – że jest to najnowsze oszałamiające zdjęcie gwiazdy z zaawansowanego Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Proxima Centauri

Obserwatorium Dynamiki Słonecznej NASA uchwyciło to zdjęcie naszego Słońca 8 stycznia 2022 r.

Obserwatorium Dynamiki Słonecznej NASA uchwyciło to zdjęcie naszego Słońca 8 stycznia 2022 r.

Etienne Klein, słynny filozof i dyrektor ds. badań we Francuskim Urzędzie Energii Atomowej

Etienne Klein, słynny filozof i dyrektor ds. badań we Francuskim Urzędzie Energii Atomowej

Obraz jest podobny do popularnych zdjęć Słońca wykonanych przez urządzenie Extreme Ultraviolet Imager (EUI) Europejskiej Agencji Kosmicznej, które rejestruje szczegółowe burze słoneczne na powierzchni naszej gwiazdy w odległości 75 milionów mil.

Proxima Centauri, gwiazda najbliższa Ziemi, znajduje się w odległości 5,9 biliona mil.

Podczas gdy większość użytkowników Twittera była w stanie zdać sobie sprawę, że zdjęcie zamieszczone przez wybitnego fizyka było w rzeczywistości kawałkiem hiszpańskiej kiełbasy, inni byli bardziej naiwni.

READ  Rakieta Live Moon ulega awarii – śmieci kosmiczne „uderzają w księżyc” z prędkością 5800 mil na godzinę, Chiny odmawiają odpowiedzialności po tym, jak obwiniają SpaceX za „błąd”

„Ostatnie zdjęcie Proximy Centauri było takie” – powiedział jeden z użytkowników, publikując zdjęcie odległej gwiazdy. „To ogromny krok naprzód”.

Inny napisał: „Nie potrafię powiedzieć, czy to żart, czy Proxima naprawdę przypomina Chorizo”.

Jednak użytkownik Twittera Ned Boeuf nie dał się oszukać. „Fałszywe, to kawałek chorizo”.

Wtedy na Twitterze zaczął się luz.

Nadeszła oburzona odpowiedź: „Pochodząc od dyrektora badań naukowych, dzielenie się tego rodzaju rzeczami bez sprecyzowania w pierwszym tweecie, że są to fałszywe informacje, jest całkowicie niewłaściwe, jeśli wiesz, jak szybko rozprzestrzeniają się dezinformacje”.

Użytkownik Twittera był pod wrażeniem ogromnego kroku naprzód w kosmicznym teleskopie reprezentowanym przez JWST

Użytkownik Twittera był pod wrażeniem ogromnego kroku naprzód w kosmicznym teleskopie reprezentowanym przez JWST

Ten użytkownik był bardziej sceptyczny, ale wciąż zastanawiał się, czy to żart, czy poważny

Ten użytkownik był bardziej sceptyczny, ale wciąż zastanawiał się, czy to żart, czy poważny

Jednak nie wszyscy zostali oszukani

Jednak nie wszyscy zostali oszukani

Reakcja zaczęła się od użytkowników, którzy oskarżyli Kleina o rozpowszechnianie dezinformacji

Reakcja zaczęła się od użytkowników, którzy oskarżyli Kleina o rozpowszechnianie dezinformacji

„W rzeczywistości nastąpiła utrata rozdzielczości, co sprawia, że ​​żart jest bardziej wiarygodny, a przez to bardziej toksyczny!” Post napisał.

Klein przyznał, że wielu użytkowników nie rozumie jego dowcipów, które, jak powiedział, miały po prostu zachęcić ludzi do kwestionowania, a nie automatycznie akceptować „wymowne obrazy” od ludzi na stanowiskach władzy.

W środę napisał przeprosiny.

Napisał na Twitterze do swoich 89 200 obserwujących: „W świetle niektórych komentarzy czuję się zmuszony wyjaśnić, że ten tweet przedstawiający rzekome ujęcie Proximy Centauri był trochę zabawny.

„Nauczmy się uważać na argumenty autorytetu tak samo, jak na spontaniczną retorykę niektórych obrazów…”

„Cóż, kiedy nadszedł czas na przekąskę, wydaje się, że moje błędy poznawcze mają pole do popisu…

Uważaj na nich. Zgodnie ze współczesną kosmologią, nigdzie poza Ziemią nie ma obiektu należącego do hiszpańskiej wędliny.

„Przyszedłem, aby przeprosić tych, którzy mogli być zszokowani moim dowcipem, w którym nie było nic autentycznego”, powiedział, nazywając ten post „żartem naukowym”.

Wcześniej Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba opublikował przechwycenie galaktyki Koło Wozu i towarzyszących jej galaktyk („tym razem prawdziwe”).

„Zlokalizowana 500 milionów lat świetlnych od nas bez wątpienia była spiralą w przeszłości, ale przybrała ten dziwny wygląd po wściekłej galaktycznej akrecji”.

W zeszłym miesiącu Elon Musk opublikował mem drwiący z JWST, porównujący granitową płytę w kuchni do zdjęcia kosmosu, w beztroskim dowcipie wymierzonym w NASA.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top