Kim jest Paula Fennells? Były naczelnik poczty w dochodzeniu Horizon IT

Kim jest Paula Fennells?  Były naczelnik poczty w dochodzeniu Horizon IT

  • autor, Charlotte Edwards
  • Rola, Korespondent biznesowy BBC

Była szefowa poczty Paula Fennells ma w przyszłym tygodniu składać zeznania w ramach śledztwa w sprawie skandalu informatycznego związanego z Horizonem.

Pani Fennells była dyrektorem naczelnym Urzędu Pocztowego od 2012 do 2019 roku, co obejmowało kilka ostatnich lat skandalu.

W latach 1999–2015 ponad 900 naczelników poczty zostało niesłusznie postawionych przed sądem po tym, jak wadliwe oprogramowanie zgłosiło brak pieniędzy na kontach oddziałów pocztowych.

Choć prowadzi stosunkowo prywatne życie, 65-letnia Fennells jest obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy skandalu.

Od czasu emisji programu widziano ją publicznie tylko raz, kiedy jadąc rowerem z cmentarza kościelnego odmówiła odpowiedzi na pytania reportera Channel 4 dotyczące tego, czy na poczcie doszło do tuszowania sprawy.

Dramat ITV uwypuklił także jej pozycję jako wyświęconego księdza – rolę, którą pełniła przed dołączeniem do Urzędu Pocztowego – po tym, jak w latach 2002–2005 odbyła szkolenie jako diakon w Kościele anglikańskim, zanim ostatecznie została wyświęcona w 2006 r.

Pani Fennells służyła w kilku kościołach w Bedfordshire, a w 2017 r. udzieliła wywiadu w sprawie stanowiska biskupa Londynu.

W 2021 r. zrezygnowała z obowiązków duchownych, pozostając jednak księdzem.

Skomentuj zdjęcie, Paula Fennells, na zdjęciu w 2013 r

Pani Fennells dorastała w północno-zachodniej Anglii. Studiowała język francuski, rosyjski i ekonomię na Uniwersytecie w Bradford, gdzie poznała swojego przyszłego męża Johna Fennellsa.

Po ukończeniu studiów w 1981 roku pierwszy krok w swojej karierze zrobiła pracując w Unileverze.

Następnie pracowała na stanowiskach kierowniczych w największych markach, takich jak Argos, Dixons, L'Oréal, Morrisons, Dunelm i Whitbread.

Paula Fennells: Podstawy

Jednak to jej rola w Urzędzie Pocztowym jest przedmiotem analizy.

Pani Fennells dołączyła do Poczty w 2007 r. jako dyrektor sieci grupy, a na stanowisko dyrektora naczelnego awansowała w 2012 r., w tym samym roku, w którym Poczta oddzieliła się od Royal Mail.

Podczas jej pracy na poczcie zdarzały się okresy trudności finansowych, które zmusiły tysiące urzędów pocztowych w całym kraju do zamknięcia.

Wiele z tego, co pozostało, zostało zmodernizowanych, a poczta przestała tracić miliony rocznie i zaczęła przynosić zyski.

Sfilmowano, jak pani Fennells odwiedza kilka nowoczesnych oddziałów i spotyka się z ich kierownikami.

Na zdjęciach prawie zawsze można ją zobaczyć w prostych perłowych kolczykach.

Skomentuj zdjęcie, Paula Fennells i były naczelnik poczty Tim Parker, widziani w 2016 r. podczas spotkania z zastępcą naczelnika poczty Thanem Thevarajahem w nowo zmodernizowanym oddziale w Sussex

Pani Fennells spotykała się z coraz większą krytyką i analizą w związku z tym, jak podczas pracy na poczcie prowadziła dochodzenie w sprawie programu Horizon.

Powszechnie cytowano jej wypowiedź, która określiła system komputerowy Horizon jako „solidny”.

Więcej o aferze pocztowej

Ostatni raz publicznie wypowiadała się na temat skandalu prawie dziesięć lat temu, w 2015 roku, kiedy była przesłuchiwana przez komisję parlamentarzystów.

Były kanclerz Nadhim Zahawi był wówczas członkiem Komisji Biznesu Izby Gmin i odegrał swoją rolę za darmo, gdy scena została odtworzona w dramacie ITV.

Zapytał panią Fennells, dlaczego i czy e-maile z 2009 r. nie zostały przekazane prywatnym detektywom.

„Udostępniliśmy wszelkie odpowiednie informacje” – powiedziała pani Fennells.

Jednak prywatny detektyw Ian Henderson zaprzeczył, aby tak było.

Pani Fennells złożyła rezygnację z pracy w Urzędzie Pocztowym w 2019 r.

Jednak w grudniu 2019 r. Sąd Najwyższy stwierdził, że za braki w rachunkach oddziałów odpowiada wadliwe oprogramowanie Horizon.

Ponieważ dramat ITV wywołał dalsze oburzenie w całym kraju w związku ze skandalem „Horyzont”, w tym roku wprowadzono przepisy mające na celu uchylenie wszelkich wyroków skazujących na kierowników poczty.

W styczniu tego roku pani Fennells przywróciła swoje stanowisko w CBE, twierdząc, że słucha „telefonów od zastępców pocztowców i innych osób”, prosząc o odwzajemnienie tego zaszczytu.

Sami poczmistrzowie i inne osoby z niecierpliwością będą czekać na jej zeznania przed śledztwem, ponieważ ma ona stawić się na trzy dni od środy 23 maja.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *