Kiwibank podnosi oprocentowanie kredytów hipotecznych | Rzeczy.pl

Kiwibank podniósł oprocentowanie kredytów mieszkaniowych i oczekuje, że inne banki pójdą w ich ślady.

Kiwibank podniósł oprocentowanie kredytów mieszkaniowych i oczekuje, że inne banki pójdą w ich ślady.

Kiwibank podniósł oprocentowanie kredytów hipotecznych.

Podniósł stopę swoich „specjalnych” kredytów na jednoroczne domy o stałym oprocentowaniu z 4,55% do 4,85%.

Jest to stawka dla kredytobiorców z zadłużeniem mniejszym niż 80% wartości ich domu.

Kiwibank podniósł zmienne oprocentowanie kredytu mieszkaniowego z 5% do 5,5%.

Czytaj więcej:
* Bank of New Zealand podnosi oprocentowanie kredytów mieszkaniowych
* Kiwibank i BNZ podążają za innymi dużymi bankami w podnoszeniu oprocentowania kredytów mieszkaniowych
* Kiwibank twierdzi, że zdyskontowane oprocentowanie zmienne to dobra opcja dla kupujących pierwszy dom

Ten ruch ma miejsce, gdy ekonomista spodziewa się, że oprocentowanie kredytów mieszkaniowych wzrośnie do ponad 6%, wywierając presję na finanse wielu rodzin.

„Chociaż jako pierwsi działamy z tej okazji, naszym celem jest zachowanie konkurencyjności na rynku, tak aby nasi klienci udzielający pożyczek i oszczędności otrzymali uczciwą ofertę” – powiedział Richie McClay, starszy dyrektor ds. oszczędności i pożyczek w Kiwibank.

„Wiemy, że środowisko niskich stóp procentowych stanowiło wyzwanie dla niektórych klientów, którzy polegają na zwrocie z oszczędności, ponieważ oferowane wyższe oprocentowanie lokat terminowych zapewnia mniej ryzykowną opcję osiągnięcia stabilnych zwrotów”.

1 news

Główna ekonomistka ANZ, Sharon Zollner, mówi, że wysiłki mające na celu ograniczenie inflacji będą bolesne dla niektórych Nowozelandczyków, ale konieczne (wywiad 19 kwietnia)

Kiwibank podniósł również część oprocentowania depozytów terminowych, a jego depozyty 90-dniowe wzrosły z 1,1% do 1,25%.

Oprocentowanie depozytów wciąż pozostaje w tyle Inflacja osiągnęła 6,9%, co obniżyło wartość depozytów gotówkowych osób fizycznych.

Kryzys związany z kosztami życia stał się narodowym polem walki politycznej. Rzecznik ds. mieszkalnictwa Chris Bishop obwinia za szkody wyrządzone kredytobiorcom złe zarządzanie gospodarką, podczas gdy Bank Rezerw stara się kontrolować inflację.

READ  Pasażerowie Rarotonga wyrazili swoją frustrację po locie powrotnym

„Najnowsza analiza Banku Rezerw dostarczy przerażających odczytów dla posiadaczy kredytów hipotecznych, ponieważ bank centralny spodziewa się, że oprocentowanie rocznych i dwuletnich kredytów hipotecznych osiągnie w przyszłym roku 6 procent” – powiedział.

„Gospodarstwo domowe, które pożyczyło 700 000 USD, musiałoby płacić roczne odsetki w wysokości 42 000 USD, co oznacza, że ​​musiałoby płacić ponad 800 USD tygodniowo, zanim zaczęłoby zmniejszać rzeczywistą pożyczkę”.

Jarrod Kerr, główny ekonomista Kiwibank, powiedział, że wydaje się, że Bank Rezerw Nowej Zelandii zamierza podnieść stopy procentowe w celu ograniczenia inflacji.

OCR wynosi obecnie 2%, ale Kerr powiedział: „Oczekujemy wzrostu o 50 pb w lipcu i sierpniu (do 3%), a następnie dwóch ruchów o 25 pb do 3,5% w listopadzie”.

Główny ekonomista Kiwibanku, Jarrod Kerr, mówi, że Bank Rezerw zamierza dalej podnosić oficjalną stopę pieniężną, co doprowadzi do wyższych stóp kredytów mieszkaniowych.

dostarczony / dostarczony

Główny ekonomista Kiwibanku, Jarrod Kerr, mówi, że Bank Rezerw zamierza dalej podnosić oficjalną stopę pieniężną, co doprowadzi do wyższych stóp kredytów mieszkaniowych.

Powiedział, że Bank Rezerw otrzymuje dużo pieniędzy za te pieniądze, ale przewidział, że najgorsze przyjdzie dla ludzi z kredytami hipotecznymi.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych gwałtownie rosło. Ceny domów spadły już o około 5% w porównaniu z listopadowym szczytem i są na dobrej drodze do 10% korekty do końca roku.

„Dodając do korekty na rynku mieszkaniowym, oczekuje się, że oprocentowanie kredytów hipotecznych wkrótce wzrośnie powyżej 6%, ponieważ oczekiwane podwyżki zostaną zrealizowane w przyszłości”.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top