Komisja Europejska szybko reaguje na orzeczenie Polski przeciwko brukselskiemu prawu unijnemu

Głowa Komisja Europejska Udzielił szybkiej odpowiedzi na orzeczenie polskiego Sądu Najwyższego odrzucające nadrzędność prawa UE, które postawiło stosunki między Brukselą a Warszawą w kryzysie.

Ursula van der Leyen powiedziała, że ​​bardzo się martwi Wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego w czwartekStwierdzono, że podstawowe zasady prawa unijnego nie mają zastosowania do Konstytucji RP. „Radzę, aby w pełni i szybko przeanalizować służby Komisji. Na tej podstawie podejmiemy decyzję o dalszych krokach” – powiedział w swoim pierwszym publicznym oświadczeniu.

Ani Van der Leyon, ani jej urzędnicy nie podali żadnych dalszych szczegółów dotyczących tego czasu. To, co nazywamy „Swiftem”, nie wiąże nas w żadnym konkretnym momencie” – powiedział Eric Mamer, główny rzecznik komisji.

Komisja Europejska ma kłopoty Spór prawny z Trybunałem Konstytucyjnym Niemiec o prawo UENiedawny werdykt w Polsce jest bardzo poważnie traktowany przez Brukselę. Polscy sędziowie odrzucili podstawową zasadę unijnego pierwszeństwa prawnego – kluczowy filar obozowego porządku prawnego, który wszystkie państwa członkowskie muszą podpisać, aby się zjednoczyć.

Polskie orzeczenie odrzuca istotne artykuły traktatów unijnych, w których państwa członkowskie podejmują „odpowiednie kroki” w celu wypełnienia swoich zobowiązań wynikających z prawa unijnego.

Politycy i prawnicy opisali to posunięcie jako „legalny poloksyd”, który wpłynąłby na dostęp Polski do funduszy unijnych i jej w dużej mierze prounijnej ludności oraz na prawa przedsiębiorców.

Francji Europa Minister Clement Bonn powiedział, że sytuacja jest bardzo zła. Powiedział nadawcy BFM-TV, że istnieje „praktyczne ryzyko opuszczenia UE” i że nie chce, aby Polska wyjeżdżała. „To nie jest kwestia techniczna ani prawna. To bardzo polityczny temat, który dodaje się do długiej listy prowokacji wymierzonych w UE” – powiedział.

Minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Assalborne powiedział, że będzie grał z polskim rządem pod ostrzałem. „Integralność Europy i współistnienie prawa europejskiego są najważniejsze. Jeśli ta polityka zostanie złamana, Europa, jaką znamy, zostanie na niej zbudowana. Porozumienia rzymskiePrzestanie istnieć. „

READ  Delegacja Eurowizji w izolacji po pozytywnym teście COVID-19

Polski rząd starał się złagodzić kryzys, twierdząc, że odrzucenie przez UE unijnej zasady prawnej nie wpłynie na potencjalne obszary UE, takie jak konkurencja i handel.

Jednak sytuacja polityczna jest podkreślana od 2004 r., kiedy o orzeczenie wystąpił premier Polski Mathews Moravici, który argumentował, że polski członek UE nie przyznał UE suwerenności prawnej.

Urzędnicy w Brukseli byli sfrustrowani, że nie mają mówcy w Polsce Obie strony ścierały się w różnych kwestiach, Z rządów prawa, praw LGBTQ + i Polacy rozpatrują azylantów na granicy z Białorusią.

Urzędnicy UE uważają, że Moraviki utknął w kącie, bez żądań prawa UE i bez możliwości zaspokojenia ekstremistów w swojej partii.

Orzeczenie to najnowszy zwrot w sprawie konfliktu między Brukselą a Warszawą, który rozpoczął się wraz z dojściem do władzy nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość w 2015 roku. Partia rządząca wprowadziła zmiany w swoim systemie prawnym, które zwiększyły kontrolę rządu nad sądownictwem i powszechnie potępiły słabe rządy prawa.

Ostatnie kontrowersje rodzi pytanie, czy zatwierdzić w Brukseli plan odzyskiwania wirusa koronowego dla Polski o wartości 58 miliardów euro (49 miliardów funtów). Podczas gdy urzędnicy UE zatwierdzili plany dla prawie wszystkich państw członkowskich, decyzje dotyczące Węgier i Polski dotyczą praworządności.

Rzecznik Van der Leyen powiedział, że komisja nie planuje wstrzymania prac nad oceną planu naprawy Polski. „Będziemy analizować [of the legal ruling] W międzyczasie komisja ma inne prace do wykonania ”- powiedział dziennikarzom.

Z zastrzeżeniem warunków związanych z reformą sądownictwa, oczekiwano, że urzędnicy UE zatwierdzą finansowanie dla Polski jeszcze w tym miesiącu. Ale niedawne orzeczenie sądu komplikuje ten cel, ponieważ niektórzy posłowie do PE wzywają Warszawę do wstrzymania wszystkich przepływów finansowych UE, podczas gdy orzeczenie jest pod kontrolą prawną z powodu obaw o brak niezależnych sądów, które mogłyby właściwie wydawać pieniądze.

READ  Zagraj jeszcze raz, Sam: Polskie miasto zatrudnia nowych debuggerów

Posłowie wzywają van der Leyen do pozwania Polski przed europejskim sądem w związku z niedawnym orzeczeniem. „Jako obrońca traktatów Komisja Europejska nie ma innego wyjścia, jak wszcząć działania prawne” – powiedział Malik Asmani, holenderski wiceprzewodniczący Centrum Odnowy. Powiedział, że Van der Leyne powinien „przybyć do Parlamentu Europejskiego, aby wyjaśnić kolejne kroki”.

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top