Korea Południowa rozpoczęła swoją pierwszą misję księżycową na rakiecie SpaceX

Korea Południowa dołączyła do listy krajów z ambitnymi planami w kosmosie i w czwartek wylądowała na Księżycu.

Jego pierwszy księżycowy statek kosmiczny, nazwany Danuri, poleciał w kosmos o godzinie 19:08 ET przez rakietę SpaceX Falcon 9, która wystartowała ze stacji kosmicznej Cape Canaveral na Florydzie. Po około 40 minutach i serii startów silników koreański statek kosmiczny odłączył się od drugiego stopnia rakiety i rozpoczął podróż na Księżyc.

Kiedy dotrzesz na orbitę księżycową, dołączysz do statku kosmicznego z NASA, Indii i Chin, który obecnie bada towarzysza Ziemi. Ładunek naukowy Danuri będzie badał pole magnetyczne księżyca, mierzył ilość pierwiastków i molekuł, takich jak uran, woda i hel-3, oraz fotografował ciemne kratery na biegunach, gdzie słońce nigdy nie świeci.

Początkowo znana jako koreański Lunar Pathfinder Orbiter, misja została nazwana Danuri, co jest kombinacją koreańskich słów oznaczających „księżyc” i „cieszyć się”. Będzie to pierwsza misja kosmiczna Korei Południowej poza niską orbitą okołoziemską.

Jej instrumenty naukowe obejmują magnetometr, spektrometr promieniowania gamma i trzy kamery. NASA zainstalowała jedną z kamer, ShadowCam, która jest wystarczająco czuła, aby uchwycić kilka fotonów odbijających się od terenu do wiecznie ciemnych i zacienionych kraterów księżyca. Kratery te, znajdujące się na biegunach Księżyca, pozostają wiecznie zimne, poniżej minus 300 stopni Fahrenheita i zawierają lód wodny, który gromadził się przez wieki.

Lód może zapewnić zamrożoną historię 4,5-miliardowego Układu Słonecznego, a także mnóstwo zasobów dla przyszłych odwiedzających astronautów. Lód można również wydobywać i topić, aby zapewnić wodę i rozłożyć na tlen i wodór, zapewniając zarówno powietrze do oddychania dla astronautów, jak i silniki rakietowe dla podróżnych, którzy chcą odlecieć z Księżyca do innych miejsc.

Korea Południowa opracowuje własne rakiety. jej pierwszy projekt, Naro-1, z powodzeniem wszedł na orbitę w trzeciej próbie, w 2013 roku. Od tego czasu Korea Aerospace Research Institute – południowokoreański odpowiednik NASA – przeniósł swoje wysiłki na Nuri, większą trzystopniową rakietę. The Druga podróż Nouriego W czerwcu udało mu się umieścić na orbicie kilka satelitów.

READ  Naukowcy odkryli aktywny wulkan na powierzchni Marsa

Korea Południowa ma kilka satelitów komunikacyjnych i obserwacyjnych na niskiej orbicie okołoziemskiej. Posiada również plik Rozbudowany program pocisków wojskowych.

Stany Zjednoczone i Związek Radziecki wysłały na Księżyc kilka zrobotyzowanych statków kosmicznych począwszy od lat 60. XX wieku. Program Apollo NASA wysyła astronautów Tam od 1968 do 1972. Wtedy świat prawie całkowicie stracił zainteresowanie księżycem na trzy dekady, ale powrócił gwar aktywności.

W ciągu ostatnich kilku lat Chiny wysłały kilka udanych robotów kosmicznych, w tym trzy lądowniki. NASA wysłała tam kilka orbiterów i rekrutuje firmy komercyjne do wysyłania ładunków na powierzchnię Księżyca w nadchodzących latach.

Japonia i Europejska Agencja Kosmiczna rozpoczęły misje księżycowe, a Indie wysłały na Księżyc dwa orbitery, chociaż lądownik towarzyszący drugiemu orbiterowi rozbił się podczas lądowania na powierzchni w 2019 roku.

Kolejna misja w 2019 r., Beresheet, lądownik zbudowany przez izraelską organizację non-profit SpaceIL, również rozbił się podczas próby lądowania na Księżycu.

Statek kosmiczny pokonuje długą, energooszczędną trasę na Księżyc. Najpierw kieruje się w stronę Słońca, a następnie owija się wokół niego, by w połowie grudnia zostać przechwycony na orbicie księżycowej. Ta „trajektoria balistyczna” trwa dłużej, ale nie wymaga uruchomienia dużego silnika, aby spowolnić statek kosmiczny, gdy dotrze do Księżyca.

Danuri następnie dostosuje swoją orbitę 62 mil nad powierzchnią Księżyca. Główna misja naukowa ma trwać rok.

Ale tegorocznym wielkim wydarzeniem będzie Artemis 1, bezzałogowy test gigantycznej rakiety NASA i kapsuły NASA, która w nadchodzących latach przywróci astronautów na Księżyc. NASA ma wystartować pod koniec sierpnia lub na początku września.

Dwie komercyjne firmy, ispace z Japonii i Intuitive Machines z Houston, mają nadzieję wystrzelić małe zautomatyzowane lądowniki na Księżyc pod koniec tego roku.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top