Koreański KHNP złożył ofertę budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej

Koreański KHNP złożył ofertę budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej

Warszawa: Koreańska państwowa Korea Hydro Nuclear Power poinformowała w czwartek, że złożyła ofertę budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

Firma po raz pierwszy wyraziła chęć budowy zakładu w zeszłym roku, ale Polska ma do czynienia z konkurencją, ponieważ prowadzi rozmowy z firmami amerykańskimi i francuskimi na temat projektu.

Polska planuje budowę elektrowni jądrowych w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i stopniowej emisji węgla oraz szuka partnera do budowy warszawskiej elektrowni jądrowej o mocy 6-9 gigawatów (GW) i zapewnienia 49-procentowego finansowania projektu.

Korea Hydro Nuclear Power poinformowała, że ​​zaoferowała polskiemu wiceministrowi środowiska Adamowi Kuiborz-Sedwertinsky’emu możliwość zbudowania sześciu reaktorów o mocy 8,4 gigawatów, które po raz pierwszy zaczną działać w 2033 roku. „Oferta jest wspierana przez rząd koreański i zawiera złożony plan finansowania od KHNP i koreańskich agencji rządowych” – podała firma w oświadczeniu. Nie podał dalszych szczegółów.

Polska dąży do zmniejszenia swojej zależności od węgla, z którego pochodzi 70 proc. energii elektrycznej. Prowadzono bardzo zaawansowane rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi o finansowaniu warszawskiej technologii i elektrowni jądrowej, ale rozmawiano też z Francją.

READ  W ten weekend w Polsce odbędą się cztery ostatnie zawody

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *