Kosmiczny start-up współpracuje ze SpaceX w celu uruchomienia komercyjnej stacji kosmicznej

Kosmiczny start-up współpracuje ze SpaceX w celu uruchomienia komercyjnej stacji kosmicznej

WASHINGTON, 11 maja (Reuters) – Vast, startup wspierany przez kryptomiliardera Jeda McCaleba, zamierza wystrzelić na orbitę stację kosmiczną wielkości autobusu szkolnego do końca 2025 roku z niewielką pomocą SpaceX, firmy rakietowej Elona Muska.

Cylindryczny statek kosmiczny nazwany Haven-1 to najnowsza platforma planowana jako następca Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, działającego od dwudziestu lat orbitalnego laboratorium badawczego prowadzonego głównie przez Stany Zjednoczone, Rosję i Europejską Agencję Kosmiczną.

Oczekuje się, że Międzynarodowa Stacja Kosmiczna zostanie wycofana z eksploatacji w 2030 r., a Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) chce, aby komercyjne stacje kosmiczne zastąpiły Międzynarodową Stację Kosmiczną.

W 2021 roku agencja przyznała 415 milionów dolarów na rozwój czterem firmom, w tym Northrop Grumman (NOC.N) i miliarderowi Jeffowi Bezosowi Blue Origin.

Prezes firmy, Max Haut, powiedział Reuterowi w poniedziałek, że Fast nie znalazł się wśród zwycięzców, ale ma nadzieję, że do 2028 roku pozyska fundusze od NASA.

NASA nie odpowiedziała na e-mail z prośbą o komentarz.

Żadna prywatna firma nie zbudowała i nie rozmieściła stacji kosmicznej. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) wielkości boiska do piłki nożnej, która została zbudowana podczas kilku startów i była wyposażona w różne komponenty przez cały okres swojego istnienia, kosztowała kraje uczestniczące łącznie ponad 100 miliardów dolarów.

Zwiększenie ambicji budowy nowej stacji kosmicznej to obecna susza prywatnego kapitału, ponieważ inwestorzy szukają mniej ryzykownych zakładów.

McCaleb, którego majątek według Forbesa wynosi 2,4 miliarda dolarów, wesprze rozwój statku kosmicznego i do tej pory przekazał firmie 300 milionów dolarów.

Całkowity koszt opracowania Haven-1 „nie został jeszcze poznany” – powiedział w wywiadzie dyrektor generalny Vast, McCaleb.

„Myślę, że zajmie to trochę więcej czasu, ale zobaczymy”.

Załoga 4

Vast, który został założony w 2021 roku, powiedział, że planuje wysłać czteroosobową załogę do Haven-1 na 30-dniową misję badawczą, wkrótce po publikacji. Haven-1 zostanie wystrzelony z rakiety Falcon 9 firmy SpaceX.

READ  Szybko rozprzestrzeniająca się ptasia grypa stawia Europę i Azję w pogotowiu | Ptasia grypa

SpaceX będzie również szkolić astronautów, którzy opuszczą Ziemię na pokładzie kapsuły SpaceX Crew Dragon, która autonomicznie dołączy do Haven-1.

Tom Oshinero, starszy dyrektor SpaceX, powiedział w oświadczeniu, że całkowicie komercyjny projekt jest przyszłością niskiej orbity okołoziemskiej, a Vast i SpaceX robią krok w kierunku urzeczywistnienia tego.

Oczekuje się, że Haven-1 potrwa trzy lata i będzie wspierać trzy inne misje przez 30 dni. Haute powiedział, że Fast prowadzi rozmowy z potencjalnymi astronautami do pierwszej misji.

Głównymi docelowymi klientami Vast będą rządowe agencje kosmiczne. Inni klienci mogą obejmować filantropów, prywatne firmy badawcze i firmy, które chcą wysłać tylko ładunki – a nie ludzi – do stacji w celu wykonania zrobotyzowanych zadań badawczych.

(Raport Joeya Roulette’a z Waszyngtonu). Montaż przez Sayantani Ghosh i Chizu Nomiyama

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *