Kraje Pacyfiku stoją w obliczu „straconej dekady” z powodu ekonomicznego kosztu wirusa Covid | Wyspy Pacyfiku

Kraje Pacyfiku stoją w obliczu ryzyka „straconej dekady” w następstwie pandemii Covid, ponieważ region stoi w obliczu największego od czterech dekad skurczu gospodarczego, jak wynika z nowego raportu na temat pomocy zagranicznej.

Najnowsza mapa Pacific Aid Lowy Institute, która odwzorowuje wydatki na pomoc i darowizny dla regionu Pacyfiku, pokazuje, że 2,44 miliarda dolarów pomocy zagranicznej dotarło do Pacyfiku w 2019 roku, co stanowi około 8% PKB regionu.

Australijska pomoc dla regionu wzrosła po rosnących obawach, że chińska „miękka dyplomacja” poprzez miękkie pożyczki na projekty infrastrukturalne zmniejsza wpływy Australii w regionie. Podczas gdy ogólny budżet na pomoc zagraniczną Australii się skurczył W ramach sojuszu Pacyfik był centrum tego, co pozostało, Gdy Australia „przebudowuje” swój budżet, aby zwiększyć swoje składki na rzecz swoich sąsiadów z Pacyfiku,.

ale Chiny, wschodzące mocarstwo w regionie, zmniejszyło swoje składki w tym samym roku, zmniejszając swój budżet pomocowy z 246 mln USD w 2018 r. o 31%, ponieważ zapewnił 169 mln USD w 2019 r.

Lowe donosi, że jest to najniższy poziom pomocy, jakiej Chiny udzieliły regionowi Pacyfiku od 2012 r., a spadek nastąpił nawet wtedy, gdy Pekin zdobywa nowe sojusze dyplomatyczne. Finansowanie regionu przez Chiny jest częściej udzielane w formie pożyczki uprzywilejowanej, co powoduje, że kraje są zadłużone wobec rządu. W 2019 r. 67 proc. chińskiej pomocy było udzielane w formie pożyczek, w porównaniu z 41 proc. rok wcześniej.

Wczesna analiza na 2020 r. nie wskazuje na to, by Chiny zwiększały swoje wsparcie finansowe, pozostawiając rządy w regionie z lukami fiskalnymi z niewielką szansą na wypełnienie.

Analiza Instytutu Lowy, która ma zostać opublikowana w środę, szacuje, że region będzie potrzebował dodatkowych 3,5 miliarda dolarów, aby wyzdrowieć z pandemii, ale wydaje się, że brakuje darczyńców.

W sumie pomoc dla Pacyfiku spadła o 15% w 2019 r., a wydatki na zdrowie wyniosły zaledwie 11% z 2,44 miliarda dolarów.

Lowe donosi, że na Australię przypadło 42% całej pomocy dla regionu Pacyfiku w latach 2009-2019, ale w ostatnich latach Pieniądze wydawane na zdrowie zostały zmniejszone na projekty infrastrukturalne.

W ramach odpowiedzi na pandemię, Australia stworzyła tymczasowy pakiet Covid o wartości 305 mln AUD w ciągu Wzmocnienie Pacyfiku, którego celem jest „pomoc w rozwiązywaniu ekonomicznych i społecznych kosztów epidemii w regionie Pacyfiku i Timoru Wschodniego, pomagając promować stabilność i ożywienie gospodarcze naszego regionu”.

Pakiet ma głównie na celu pomoc rządom Pacyfiku w utrzymaniu podstawowych usług, w tym lotnictwa, podczas najgorszej pandemii. Szczepionki zostały również wysłane do rządów wysp Pacyfiku, wraz z wyspecjalizowanymi zespołami, aby pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się Covid.

Ale gdy świat zaczyna iść do przodu, Instytut Lowy wskazuje, że należy zrobić więcej, aby kraje Pacyfiku nie pozostały dalej w tyle.

Australia też jest pod presją swoich sąsiadów z Pacyfiku na rzecz działań na rzecz klimatu, Ostrzegając przed „patem” koalicji w tej sprawie, podważała swoją pozycję w regionie Indo-Pacyfiku, jednocześnie starając się Zapewniam partnerów, że nowe strategiczne porozumienie Okos nie spowoduje eskalacji napięć obronnych w regionie.

READ  Covid 19: Rodzice zniechęceni do proszenia o status szczepień dla personelu opieki nad dziećmi

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top