Król Tonga wzywa do jedności, gdy przysięga odbudować się pośród popiołu

Król Tonga wzywa do jedności, gdy przysięga odbudować się pośród popiołu

Król Tonga Tupou VI wzywa swój lud do: zjednoczyć się i powstać z popiołów wybuchu wulkanu i tsunami, które zdewastował kraj dwa tygodnie temu.

Tam, gdzie jest wola, jest sposób, powiedział król.

Król Tupou VI z Tonga wzywa swój lud do zjednoczenia i powstania z popiołów erupcji wulkanu.

Matangi Tonga

Król Tupou VI z Tonga wzywa swój lud do zjednoczenia i powstania z popiołów erupcji wulkanu.

Król przebywał w swojej rezydencji na wyspie 'Eua, kiedy wybuchł wulkan Hunga Tonga-Hunga Ha’apai.

Zginęły trzy osoby, a tysiące zostało bez dachu nad głową.

CZYTAJ WIĘCEJ:
* Tonga tsunami: Król Tupou przemawia do narodu po ogłoszeniu stanu wyjątkowego
* Erupcja Tonga: Oczyszczanie lotnisk przebiega dobrze, ale rolnictwo „zrujnowało” – mówca
* Rząd Nowej Zelandii udostępnia 500 000 dolarów na pomoc w Tonga
* Tongańskie tsunami odczuwalne wokół Pacyfiku

W audycji skierowanej do narodu król powiedział, że Tongańczycy, którzy potrafią wytrzymać trudności, to ci, którzy stoją razem.

Powiedział, że zniszczono domy, rośliny i zwierzęta gospodarskie.

Powiedział, że choć zginęło niewiele osób, król złożył kondolencje rodzinom tych, którzy stracili życie „ponieważ to jest życie”.

„W tym samym czasie stajemy przed nowymi wyzwaniami, a łodzie patrolowe HMAF (Siły Zbrojne Jego Królewskiej Mości, Wojsko Tonga) ewakuują ludzi na zewnętrznych wyspach zdewastowanych, ponieważ silniki małych łodzi zostały dotknięte przez małe skały z erupcji wulkanu.

„Nasza komunikacja zależy od tego, co mamy w czasach klęsk żywiołowych. Ale ludzie, którzy mogą znieść trudności, to ci, którzy stoją razem.

„Nie chodzi o to, ile mamy pomocy finansowej lub pieniężnej z zagranicy, ale o siłę woli ludzi i naszą wiarę w Boga, abyśmy okazywali miłość, pomagali sobie nawzajem i byli współczujący.

Nadmorska część Pałacu Królewskiego w Nuku'alofa jest pokryta popiołem, a ogrodzenie i teren zostały uszkodzone przez tsunami, które nastąpiło po erupcji wulkanu 15 stycznia.

Matangi Tonga

Nadmorska część Pałacu Królewskiego w Nuku’alofa jest pokryta popiołem, a ogrodzenie i teren zostały uszkodzone przez tsunami, które nastąpiło po erupcji wulkanu 15 stycznia.

„W następstwie tego zniszczenia wszyscy musimy stać i pracować dla naszego kraju, ponieważ jest on naszym dziedzictwem, ponieważ tylko ty i ja będziemy współczuć naszemu domowi” – ​​powiedział król Tupou.

READ  Stormy Daniels mówi, że chce zeznawać w sprawie finansowej Trumpa

jakiś międzynarodowa pomoc humanitarna, na czele z Nową Zelandią i Australią, jest w toku przy wsparciu Japonii, Stanów Zjednoczonych, Francji i krajów wyspiarskich Pacyfiku.

RZECZY

Dowódca Połączonych Sił Wiceadmirał Jim Gilmour przedstawia plan Sił Obronnych Nowej Zelandii, aby pomóc Tonga i ujawnia, że ​​samolot NZDF wylądował.

Wsparcie finansowe napłynęło już z Banku Światowego, ADB (Azjatycki Bank Rozwoju) i innych partnerów będących darczyńcami.

Król Tupou podziękował również rządowi, kościołom, sektorowi prywatnemu, przedsiębiorstwom i innym zainteresowanym stronom za ich wspólne wysiłki.

Pochwalił lokalne stacje radiowe za wydawanie ostrzeżeń i „pomoc w ratowaniu życia podczas tej klęski żywiołowej”.

Tymczasem rząd Tonga zatwierdził rozmieszczenie 100 członków personelu wojskowego Fidżi, aby pomóc w odbudowie Królestwa po erupcji wulkanu i tsunami dwa tygodnie temu.

Personel Sił Zbrojnych Fidżi dołączy do Australijskich Sił Obronnych w Tonga.

RFMF/Twitter

Personel Sił Zbrojnych Fidżi dołączy do Australijskich Sił Obronnych w Tonga.

Premier Tonga Siaosi Sovaleni powiedział, że obecnie skupiają się na wysiłkach humanitarnych, zanim pozwolą personelowi zagranicznemu na pomoc w fazie odbudowy.

Pierwszy kontyngent 50 fidżijskich inżynierów, medyków i innych specjalistów przebywa w Brisbane od 21 stycznia, aby dołączyć do australijskich sił zbrojnych zmierzających do Tonga.

Wojsko Fidżi stwierdziło, że grupa uzyskała negatywny wynik testu Covid-19 i przeszli wymagany okres izolacji.

Generał armii Jone Kalouniwai powiedział, że pierwszy kontyngent 50 żołnierzy z Fidżi ma w ten weekend dowodzić personelem Tonga.

„Pomyśleliśmy, że dziesięć dni możemy utrzymać na sobie, RFMF (Republika Fidżi Sił Zbrojnych) i cokolwiek po tym, będziemy szukać pomocy i wsparcia od Australijskich Sił Obronnych.

„Ale w tym przypadku Australijczycy byli na tyle uprzejmi, że udzielili nam pełnego wsparcia, a więc potrwa to dłużej niż 10 dni lub jakikolwiek czas, jaki rząd Tonga może odczuć, co wymagałoby pomocy i wsparcia wojsk lądowych. ” w ramach wsparcia tsunami.

READ  FBI szukało dokumentów nuklearnych w poszukiwaniu domu Trumpa - doniesienia medialne w USA

„Dobrze widzieć, jak nasi żołnierze współpracują z rządem australijskim. To pokazuje więź między tymi dwoma krajami.

Mieszkańcy osady Patangata w stolicy Nukua'lofa usuwają głazy z nadmorskiej drogi.

Matangi Tonga

Mieszkańcy osady Patangata w stolicy Nukua’lofa usuwają głazy z nadmorskiej drogi.

„Pokazuje to również koleżeństwo między narodami wyspiarskimi na Pacyfiku. Zrobiliśmy to na Wyspach Salomona w ciągu ostatnich kilku miesięcy i jesteśmy wdzięczni, że możemy to zrobić ponownie w Tonga” – powiedział generał dywizji Kalouniwai.

Przemówienie króla Tupou VI do narodu zostało nagrane przez telefon z 'Eua i wyemitowane w lokalnym radiu w zeszły weekend. Ale został przetłumaczony na język angielski i udostępniony RNZ Pacific w tym tygodniu.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *