Książę William przedstawia finalistów nagrody środowiskowej

Książę William przedstawia finalistów nagrody środowiskowej

LONDYN (Reuters) – Brytyjski książę William ma ogłosić w piątek pierwszych zwycięzców swojej wielomilionowej nagrody środowiskowej, którą, jak powiedział, stworzył w odpowiedzi na nieinspirowaną reakcję światowych przywódców na kryzys klimatyczny.

William, wnuk królowej Elżbiety, ogłosił dwa lata temu, że ustanowi nagrodę „Earthshot Prize”, której celem jest zachęcenie największych na świecie osób rozwiązujących problemy do znalezienia odpowiedzi na największe problemy środowiskowe planety.

Innowatorzy będą rywalizować o nagrodę, tworząc nowe technologie, polityki lub rozwiązania, które łagodzą problemy klimatyczne. W piątek ujawni pierwszych 15 uczestników, z pięcioma zwycięzcami, z których każdy zbierze 1 milion funtów, które zostaną ogłoszone 17 października.

W przedmowie do książki o nagrodzie zatytułowanej „Earthshot: How to Save Our Planet” książę powiedział, że fakty wydawały się „przerażające”.

39-letni William napisał: „Ludzie wyłowili wiele ryb z morza. Usunęliśmy wiele drzew, spaliliśmy dużo paliw kopalnych i wytworzyliśmy dużo odpadów”. „Zniszczenia, które wyrządzamy, nie są już przyrostowe, ale wykładnicze i szybko osiągamy punkt krytyczny”.

Książę powiedział, że wpadł na pomysł Earthshot po wizycie w Namibii w 2018 roku, a następnie był „zszokowany falą globalnego pesymizmu” podczas rozmów o zmianach klimatycznych, które, jak obawia się, podsycą narastające poczucie desperacji.

„Nagłówki gazet były zdominowane przez poczucie, że światowi przywódcy nie poruszają się wystarczająco szybko” – powiedział. „Istniało powszechne palcowanie oraz podział polityczny i geograficzny.Nie był to inspirujący widok dla tych, którzy szli za nami do domu.

William powiedział, że inspirował go również jego ojciec, książę Karol, i jego zmarły dziadek, książę Filip, mąż królowej, którzy przez dziesięciolecia spierali się o znaczenie ochrony środowiska i wpływ zmian klimatycznych.

Nagroda celowo uosabia ambitny projekt „Moonshot” byłego prezydenta USA Johna F. Kennedy i jego cel lądowania na Księżycu w 1969 roku.

READ  Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson: Królowa Elżbieta ma się bardzo dobrze

„To był fantastyczny pokaz naszego talentu do czynienia niemożliwego możliwym” – powiedział William. „Chciałem odzyskać ducha ludzkiej pomysłowości, celu i optymizmu w Moonshot Kennedy’ego i przekształcić go z intensywnym skupieniem i pilnością w najpilniejsze wyzwanie naszych czasów – naprawienie naszej planety”.

Tammy Lowe

„Ekspert Internetu. Introwertyk. Uzależniony od ulicy. Ewangelista kawy. Pisarz. Myśliciel. Miłośnicy skrajnej śpiączki. Wykładowca”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top