Luka Doncic ma na swoim koncie 10 000 punktów w karierze i 50 punktów w zwycięstwie Mavs

PHOENIX – gwiazda Dallas Mavericks Luka Doncić Dodał swoje nazwisko do dwóch list niektórych legend gry, zapalając słońce w Wigilię Bożego Narodzenia.

Doncic przystąpił do poniedziałkowych zawodów zaledwie 11 punktów do 10 000 punktów w swojej karierze. Dokonał tego w pierwszej kwarcie i zrobił to w najmniejszej liczbie meczów spośród wszystkich zawodników od tamtej pory Michaela Jordana. Zakończył mecz, stając się dopiero czwartym graczem w historii NBA, który zdobył 50 punktów w meczu w Boże Narodzenie, prowadząc Mavericks do zwycięstwa 128-114.

„Zawsze, kiedy jest tego rodzaju [of] „Nagroda przychodzi wraz ze zwycięstwem, daje więcej frajdy” – powiedział Doncic, który zanotował także 15 asyst, 6 zbiórek, 4 przechwyty i 3 bloki. „To był ciężki mecz wyjazdowy i wygraliśmy. Zatem poza 10,50 wygraliśmy mecz. Jestem więc naprawdę szczęśliwy”.

Doncić dołączył do Bernarda Kinga, Wilta Chamberlaina I Ricka Barry’ego Nagranie 50 w Boże Narodzenie. Był to szósty występ Doncica, który zdobył 50 punktów w karierze, wyprzedzając jedynie Jordana (dziewięć) i… James Lebron Według badań ESPN Stats & Information (ośmiu) dla większości graczy przed ukończeniem 25. roku życia od czasu fuzji ABA-NBA.

Doncic osiągnął plateau 10 000 punktów w zaledwie 358 meczach, co siódma najmniejsza liczba meczów potrzebnych do osiągnięcia tego celu dorównała Bobowi McAdoo z Hall of Fame. Chamberlain potrzebował zaledwie 236 meczów, aby zdobyć 10 000 punktów, czyli najmniej w historii NBA. Inni, którzy zdobyli 10 000 punktów w mniejszej liczbie konkursów niż Doncic, to Jordan, Elgina BayloraKareema Abdul-Jabbara, Oscara Robertsona i George'a Gervina.

READ  Karawana Trąb Nadziei w drugim roku | Wiadomości, sport, praca

Mając 24 lata i 300 dni Doncic został szóstym najmłodszym graczem, który przekroczył 10 000 punktów, za Jamesem. Kevin Durant, kopiuj wydruk, Carmelo Antoni I Tracy McGrady.

Doncic przekroczył 10 000 punktów, trafiając za trzy punkty z wysokości 34 stóp w pierwszej kwarcie w czasie 4:52. Według danych ESPN Stats & Info był to jego najdłuższy gol z gry w sezonie. Trafił 15 z 25 z podłogi, 8 z 16 z dystansu za trzy punkty i 12 z 12 z linii rzutów wolnych.

Doncic w pierwszej kwarcie zdobył 26 punktów, zdobył 17 punktów i zaliczył cztery asysty. W tej kwarcie Suns zdobyli zaledwie 24 punkty.

Doncic, który rozegrał 44 minuty, włączając całą drugą połowę, zaliczył równie dobry wynik po tym, jak Suns podnieśli się z 15-punktowej straty i objęli prowadzenie w czwartej kwarcie. W czwartej kwarcie zdobył 10 punktów i pięć asyst, co stanowi 22 punkty i dorównuje sumie Phoenixa w bramce.

„Jak zawsze mówiłem, nie możemy brać go za pewnik, kiedy ma na to ochotę” – powiedział trener Mavericks Jason Kidd. „Po prostu starasz się zapewnić mu jak najwięcej przy piłce. Próbujesz także wymyślić, jak dać mu trochę odpoczynku, ponieważ nie chcieliśmy go wyciągać na boisko w drugiej połowie, więc potrzebowaliśmy aby on lub ktoś inny mógł kierować atakiem, i pomyślałem, że wykonał świetną robotę, pozwalając innym graczom podnosić piłkę.

„Ale kiedy on się tak zachowuje, musisz przejąć piłkę i zaufać swojemu rozgrywającemu, że postąpi właściwie”.

Doncic zdobył w sumie 82 punkty, prowadząc środkowy Denver Nuggets Nikola JokićJak wynika z badań ESPN Stats & Info, 78 goli zdobytych przez zawodnika przeciwko Suns w zeszłym sezonie to najwięcej zdobyte przez zawodnika podczas Świąt Bożego Narodzenia. Od tego czasu Doncic stał się pierwszym graczem Jamesa Hardena W 2016 roku notował średnio 50 punktów i 15 asyst w meczu.

READ  Restauracja No. 79 to polska kuchnia fusion w Hammonton

„To znaczy, on robi to w każdym meczu” – powiedział gwiazda Suns Durant. „Kontroluje całą grę – podania, zbiórki, bramki. W pewnym sensie tego od niego oczekujemy w tym momencie, prawda?”

Była to kontynuacja niesamowitego miesiąca dla Doncica, który w grudniu notował średnio 37,3 punktu, 9,2 zbiórki i 11,6 asyst, z czego większość miał miejsce w Dallas. Kyriego Irvinga Nie trafił z powodu kontuzji prawej pięty.

„Nigdy nie byłem w drużynie, w której ktoś tak szybko zdobywa piłkę, angażuje kolegów z drużyny i dba o to, aby wszyscy czuli się komfortowo na parkiecie” – powiedział napastnik z ośmioletnim stażem. Derrick Jones JrZdobył dla Mavs 23 punkty (18-12). „To niewiarygodne. To niesamowite. Nigdy wcześniej tego nie widziałem”.

Doncić udawał urażony, że podczas konferencji prasowej po meczu nie zapytano go o jego grę w defensywie. Uśmiechnął się, twierdząc, że powinien przynajmniej zostać wzięty pod uwagę przy zdobyciu tytułu All-NBA drugiej drużyny. Powiedział, że ze swoich 50 punktów i 15 asyst najbardziej dumny jest z czterech przechwytów i trzech bloków.

„Zaufaj mi, zwrócił na to uwagę” – powiedział debiutant Mavs Derek Lively IIKtóry zdobył 20 punktów i zebrał 10 zbiórek w swoim powrocie po opuszczeniu poprzednich czterech meczów z powodu skręcenia lewej kostki.

Była to dziewiąta porażka Suns w 12 meczach, a Phoenix (14-15) spadł poniżej 0,500.

„Musimy to po prostu złożyć w całość” – gwiazdor Suns Devina Bookera Powiedział. „To spoczywa na mnie, trenerze, KD i wszystkich liderach, którzy są tutaj, aby upewnić się, że jesteśmy gotowi”.

Doncic przyznał, że jego występ sprawił mu trochę dodatkowej przyjemności, biorąc pod uwagę, że miał on miejsce w Phoenix. Rywalizacja pomiędzy Mavs i Suns zaostrza się, odkąd Dallas pokonało Phoenix w drugiej rundzie play-offów w 2022 roku, a Doncic i Booker chętnie przyznają się do wzajemnej pogardy.

READ  Oszałamiająca polska osoba po amputacji Oleksie zdobywa nagrodę Puskasa za najlepszą bramkę

Doncić był wygwizdywany, gdy wchodził na podłogę Footprint Center w celu rozgrzewki przed poniedziałkowymi 90-minutowymi meczami oraz za każdym razem, gdy dotknął piłki na początku meczu. Przez cały swój niesamowity występ obmawiał fanów.

„Uwielbiam grać w takich warunkach, zwłaszcza poza domem” – powiedział Doncic. „To dla mnie świetna zabawa. Kiedy strzelasz, w całej sali panuje cisza i to jest najlepsze uczucie na świecie”.