Luxon zobowiązał się najpierw odwiedzić Australię, jeśli zostanie wybrany

Luxon zobowiązał się najpierw odwiedzić Australię, jeśli zostanie wybrany

Badania opinii publicznej sugerują, że Christopher Luxon jako pierwszy przyjedzie do Australii, jeśli jego centroprawicowa Partia Narodowa wygra wybory w Nowej Zelandii.

W swoim najbardziej kompleksowym wywiadzie na temat swoich priorytetów zagranicznych i handlowych Luxon powiedział AAP, że jest zaangażowany w trzy międzynarodowe spotkania w 2023 r., jeśli wygra urząd.

Pierwszą będzie wizyta Anthony’ego Albanese, po której nastąpi Forum Wysp Pacyfiku na Wyspach Cooka, kluczowe spotkanie w Nowej Zelandii oraz forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w San Francisco.

W zeszłym tygodniu National opublikował swój pierwszy długi „100-dniowy plan działania”, ale nie uwzględnił w nim żadnych międzynarodowych priorytetów.

Firma Luxon chętnie dodała te trzy zobowiązania, gdy została o to poproszona.

„Tak”, odpowiedział na pytanie, czy Australia będzie jego pierwszym przystankiem.

„Zdecydowanie chcę spotkać się z premierem Albanese”.

Współpraca obu panów już jest dobra: Albanese był ministrem infrastruktury za kadencji Rudda-Gillarda, co zbiegło się z okresem, gdy Luxon był dyrektorem naczelnym Air New Zealand.

Podczas kampanii wyborczej Luxon żartował kosztem Australii, mówiąc w zeszłym miesiącu młodemu mężczyźnie, który chciał lepiej płatnej pracy i rozważał przeprowadzkę za rzekę Tasman, aby nie przeprowadzał się do Australii, „ponieważ mieszkają tam Australijczycy”.

Jego mądrość jest beztroska.

Mówi, że „uwielbiał” mieszkać w Sydney przez pięć lat pod koniec lat 90. XX w., kiedy to rozpoczął karierę kierowniczą za granicą w firmie Unilever, a następnie w 2011 r. wrócił do Nowej Zelandii.

„Jeśli nie mogę być Kiwi, będę Australijczykiem” – powiedział w zeszłym roku AAP, zauważając, że jego syn urodził się w Australii.

Trzy wizyty będą idealnym wprowadzeniem do kluczowych światów międzynarodowych, w których żyje Nowa Zelandia.

READ  Katastrofa helikoptera w Gold Coast: narzeczona pilota Asha Jenkinsona wysłała grzywnę do swojego zmarłego partnera

Australia jest najważniejszym związkiem łączącym Nową Zelandię i jej jedynym sojusznikiem, a szacunkowo 700 000 Kiwi żyje po drugiej stronie fosy.

Pacyfik jest jego najważniejszą strefą wpływów, a Współpraca Gospodarcza Azji i Pacyfiku (APEC) jest domem dla jego najważniejszych stosunków handlowych.

Prezydent USA Joe Biden jest gospodarzem szczytu APEC i podobno prezydent Chin Xi Jinping rozważa uczestnictwo w nim, ale Luxon nie wymienił żadnych przywódców, z którymi chciałby się konkretnie spotkać w celu nawiązania dwustronnego zaangażowania.

„Zastanawiam się nad tym” – powiedział w tym tygodniu AAP podczas kampanii w rolniczym regionie Taranaki w Nowej Zelandii.

„Nie myślę jeszcze o tej części pracy. Dużo myślę o tym, jak wygraliśmy wybory”.

Jedną z części przemówienia Nationala było odnowienie zaangażowania ze światem, a Luxon stwierdził, że Partia Pracy „prowadziła bardziej wyspiarską i wyspiarską grę” podczas jego sześciu lat urzędowania.

Ta linia ataku odnosi się do dwuletniego okresu, kiedy ówczesna premier Jacinda Ardern i inni kluczowi ministrowie pozostawali w domu podczas granic zamkniętych w związku z pandemią.

Podczas gdy Partia Pracy wskazuje na ogromne osiągnięcia w handlu – w tym nowe umowy z UE i Wielką Brytanią oraz ulepszone porozumienie z Chinami – Luxon chce więcej.

„Chcę, żebyśmy handlowali na świecie na wielką skalę” – powiedział, wskazując Indonezję, Singapur, Azję Południowo-Wschodnią i swój najważniejszy priorytet – Indie.

„Mamy pewne wyzwania związane z samymi umowami o wolnym handlu, ale chcemy budować zaufanie i pracować na tych rynkach z korzyścią dla naszego biznesu” – powiedział.

„Chcę, aby mój minister spraw zagranicznych i mój minister handlu przebywali w tych samolotach przez 365 dni w roku, robiąc interesy dla Nowozelandczyków i akceleratorów, tworząc dla nas możliwości, budując z nami biznes, aby faktycznie budować ich umiejętność czytania i pisania”.

Winstona Petersa.

Na początku tego roku Luxon zobowiązał się do wykonywania lotów komercyjnych jako premier, zamiast korzystać z samolotów Sił Obronnych, aby zaoszczędzić pieniądze.

READ  Drogi wokół szybko rosnącego strumienia Auckland pozostają zamknięte

Nie jest jeszcze jasne, kto będzie ministrem spraw zagranicznych i/lub handlu w rządzie pod przewodnictwem nacjonalistów, a równanie to komplikuje potencjalna koalicja trójpartyjna.

Zewnętrznym rzecznikiem National jest Gerry Brownlee, który wcześniej zajmował to stanowisko w rządzie, chociaż przywódca Nowej Zelandii Winston Peters może powrócić na trzecią kadencję, a była przywódczyni Judith Collins również była zachwalana.

Rzecznik handlowy Todd McLay prawdopodobnie obejmie tę rolę w rządzie, a Luxon sugeruje, że spędzi dużo czasu w New Delhi.

„Przyglądałem się, jak Australijczycy negocjowali z Indiami umowę o wolnym handlu dotyczącą wczesnych zbiorów podczas Covid… nie byliśmy w ogóle obecni” – powiedział Luxon.

„Dwustronny handel spadł z 2,8 miliarda dolarów do 2,3 miliarda dolarów… Jeśli weźmie się pod uwagę, że do 2030 roku będzie to trzecia co do wielkości gospodarka, naprawdę musimy tam robić interesy, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że dwustronny handel z Chinami wyniesie 40 dolarów”. jeden bilion.”

Luxon jest fanem i studentem amerykańskiej polityki, mieszkającym w Chicago w okresie dojścia Baracka Obamy do prezydentury.

Uważa on, że zawarcie umowy handlowej z Waszyngtonem – będącej od dawna ambicją Nowozelandczyków, a której Peters podjął po raz ostatni bezskutecznie podczas prezydentury Donalda Trumpa – jest rozwiązaniem nierozsądnym.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *