Magnus Carlsen wygrywa turniej, bo wraca do szachów bez tytułu mistrza świata

Magnusa Carlsena Wrócił do najwyższych poziomów swoich szachów i wygrywania po tym, jak zrobił sobie przerwę od sportu, by grać w pokera.

pod jego nieobecność Ian Nepomniachtchi i Ding Liren Carlsen rywalizował o zrzeczony tytuł mistrza świata w szachach, podczas gdy Lerin został ostatecznie koronowany na nowego mistrza świata w szachach w zeszłym miesiącu.

Carlsen wygrał turniej Superbet Rapid & Blitz, który odbył się w czwartkowy wieczór w Polsce. Był to jego pierwszy turniej od czasu zrzeczenia się tytułu mistrza świata, który posiadał przez dekadę.

W pierwszej rundzie Carlsen przegrał z Polakiem Radosławem Wojciechem po otwarciu z polską obroną w Polsce i po dwóch dniach gry nadal prowadził.

Seria siedmiu zwycięstw zapewniła mu awans na wyższe szczeble tabeli liderów, a po remisie i trzech kolejnych zwycięstwach wyprzedził lidera numer jeden, Jana Krzysztofa Dudę.

Faworyt gospodarzy Duda, który prowadził przez większość turnieju, znalazł się o punkt za Carlsenem wchodząc do rundy finałowej i musiał pokonać Norwega czarnymi, aby wyrównać wyniki i wymusić dogrywkę.

Ale Carlsen utrzymał równowagę po 124 ruchach i przypieczętował tytuł swoją nagrodą pieniężną w wysokości 40 000 $.

Carlsen nadal zajmuje pierwsze miejsce na świecie. Andrzej Iwańczuk/NurPhoto/Getty Images

Carlsen powiedział później: „Trzeciego dnia czułem się normalnie i pomyślałem, że to w porządku, właściwie mogę grać w szachy”. „Nie myślałem o tym, czy rzeczywiście byłbym w stanie rywalizować o mistrzostwo w tym momencie, ponieważ jest to zbyt wcześnie i nierealne. Nawet z +10 w Blitz wciąż było blisko, ale jestem bardzo szczęśliwy.

Dodał: „Dobrze jest pokazać, że moja emerytura trwała tylko dwa dni”.

Duda zajął drugie miejsce, a Amerykanin Wesley So i Francuz Maxime Vacher-Lagrave uplasowali się na trzecim miejscu.

Grand Chess Tour 2023, obecnie prowadzony przez So, ma jeszcze trzy wydarzenia i będzie kontynuowany z SuperUnited Rapid & Blitz w Zagrzebiu w Chorwacji w dniach 3-10 lipca.