Mały krab uwięziony w bursztynie ma niesamowite 100 milionów lat

Dobrze zachowana bursztynowa skamielina kraba kredowego.

Dobrze zachowana bursztynowa skamielina kraba kredowego.
zdjęcie: Xiao Jia (Muzeum Bursztynu Longin)

100-Liczący milion lat krab pięknie znaleziony w bursztynie rzuca nowe światło na tę charakterystyczną grupę zwierząt.

Nowy Badania W Science Advances opisuje pierwszego znanego kraba kopalnego z epoki dinozaurów. Odnalezienie kraba zachowanego w bursztynie jest dla paleontologów ogromnym atutem, biorąc pod uwagę rzadkość tego typu obiektów. spada z żywicznego drzewa Sławny zapisać robakiI MikroorganizmyI materiał roślinnyI piórai przypadkowe ptak. Ale w przypadku krabów schwytanych żywicą i innych widocznych stworzeń morskich nie tak bardzo. Rzeczywiście, zaplątując się w żywicę drzew, Ten krab Mówi nam coś o jego zachowaniu i środowisku, w którym żył wcześniej; Morskie stworzenie, to zwierzę nie było.

Skamielina znaleziona w Birmie jest niesamowita. W Muzeum Bursztynu Longyin w Yunnan w Chinach kolekcja unikalnych cech kraba zapewnia stworzenie nowego gatunku, Cretapsara athanata, co oznacza „nieśmiertelny duch chmur i kredowej wody”. W e-mailu Javier Luque, główny autor badania i habilitant z Wydziału Biologii Organicznej i Ewolucyjnej Harvardu, powiedział, że 100-milionowy okaz „jest najbardziej kompletnym kopalnym krabem, jaki kiedykolwiek odkryto”. To „nie traci ani jednego włosa, dosłownie!”

Skan 3D skamieniałości, ukazujący bardzo szczegółowo kraba.

Skan 3D skamieniałości, ukazujący bardzo szczegółowo kraba.
zdjęcie: Elizabeth Clarke i Javier Locke

Skany mikrotomograficzne skamieniałości pozwoliły zespołowi zwizualizować anatomię kraba w trzech wymiarach, w tym widoki jego skrzeli, czułków, dużych oczu złożonych i aparatów gębowych wyłożonych drobnymi włoskami. Krab o długości 0,20 cala (5 milimetrów) Nogi są za małe, a zespół nie może zdecydować, czy jest to niemowlę, nieletni, czy dorosły.

The crab is smaller than most living or extinct crab species, but its body, claws, and legs are similar to those observed in several modern crabs. At the same time, its slender mouthparts and narrow chest are reminiscent of some ancient crabs. Luque said it’s the “oldest modern-looking crab known to date.”

C. athanata, with no apparent lung tissue and well-developed gills, was likely capable of living on the land. This could explain how the semi-aquatic animal eventually met its fate in a drop of tree resin. During the Cretaceous, trees capable of producing resin were principally evergreens, which means the crab must’ve lived in an evergreen forest (or at least close to one), Luque explained.

“The presence of well-developed gills in Cretapsara athanata, which measures only 5 millimeters, indicate an aquatic to semi-aquatic lifestyle and suggests that it was a juvenile of a larger freshwater to brackish species that lived near a forested fluvio-estuarine [i.e. a drowned river valley] do obszarów przybrzeżnych”. „Niektóre kraby słodkowodne też dzisiaj amfibia, co ułatwiłoby również uwięzienie zwierząt wodnych głównie w soku drzew w lesie. „

Wiele widoków skamieniałości bursztynu.

Wiele widoków skamieniałości bursztynu.
zdjęcie: Javier Luc i Lida Cheng

Inna możliwość jest taka, powiedział Loki C. dwa Był to mały krab lądowy, przypominający czerwonego kraba z Wyspy Bożego Narodzenia. Te kraby sławny Wypuszczają swoje dzieci do oceanu, a oni… Potem zaroiło się od milionów na ziemi. Loki odniósł się również do współczesnych krabów z rodziny Sesarmidae, które Wspinają się po drzewach. Jeśli C. dwa Było podobnie, co również mogłoby tłumaczyć jego związek z żywicą drzewną.

Co ważne, skamielina pomaga naukowcom zrozumieć pochodzenie krabów słodkowodnych i określić okres, w którym się pojawiły.

Prawdziwe kraby, znane jako Brachyura, to skorupiaki, które pojawiły się około 200 milionów lat temu w okresie jurajskim. Większość krabów, w przeszłości i obecnie, to stworzenia morskie, ale niektóre przystosowały się do odrębnych siedlisk niemorskich, w tym lądu, słonawych stawów i słodkiej wody.

Dowody molekularne sugerują, że podział na kraby morskie i niemorskie nastąpił około 130 milionów lat temu, podczas gdy najstarsze dowody kopalne na kraby niemorskie, chociaż mają bardzo fragmentaryczny charakter, pochodzą sprzed 75 milionów do 50 milionów lat. Łukasz powiedział Znaleziony nowy stumilionowy krab kopalny, kompletny i zamknięty w bursztynie, „w zdumiewający sposób wypełnia lukę między przewidywanym czasem molekularnym rozszczepienia niemorskich krabów a wcześniej znanym zapisem kopalnym”.

Nowa skamielina wskazuje, że kraby zapuszczały się na suchy ląd co najmniej 25 milionów lat wcześniej, 50 milionów lat wcześniej niż wcześniej zakładano. Łukasz powiedział Bursztynowa skamielina przesuwa czas i pochodzenie wielu populacji krabów w przeszłość, jednocześnie odsłaniając nową gałąź w drzewie genealogicznym krabów.

„Każda skamielina, którą odkrywamy, podważa nasze uprzedzenia dotyczące tego, kiedy i gdzie powstało wiele organizmów, często powodując, że patrzymy wstecz w czasie i w nowe geografie” – powiedział.

jeszcze: W bursztynie znaleziono zachowane 16-milionowe niesporczaki.

READ  Według danych Centers for Disease Control and Prevention, liczba nowych szczepionek prawie się podwoiła w porównaniu z zeszłym miesiącem

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top