Matka pchająca wózek z warzywami na Lucknow Road, córka Mumtaz występuje w Junior Hockey World Cup

Na wąskiej i hałaśliwej ulicy na Topkhana Bazaar w Lucknow Qaisar Jahan stała w letnim słońcu ze swoim wózkiem z warzywami, obsługując klientów przed piątkowymi modlitwami. Mniej więcej w tym samym czasie na uniwersyteckim stadionie w Potchefstrom w RPA jej córka Mumtaz na jednym kolanie zsunęła się z prawej strony bramki, rzuciła do przodu kijem hokejowym i uderzyła piłkę obok bramkarza Korei Południowej.

Odważny gol nadał ton zwycięstwu Indii 3:0 nad Koreą Południową w ćwierćfinale Mistrzostw Świata FIFA U-20, dzięki czemu drużyna dotarła do ćwierćfinału rozgrywek dopiero po raz drugi w historii.

Jednak Qaisar Jahan nie mogła oglądać turniejów swojej 19-letniej córki, która została uznana za najlepszą zawodniczkę meczu. „To była dla mnie pracowita godzina”, powiedziała, rozmawiając przez telefon z The Indian Express. „Chciałbym obejrzeć jej wynik, ale muszę też zarabiać na życie. Jestem pewien, że w przyszłości będzie więcej okazji, aby ją zobaczyć. „

Zaufanie matki nie jest niesłuszne. Zawsze trudno jest dużo czytać w występach na poziomie podstawowym, ale znakomita, ze swoją szybkością i umiejętnością kłusownictwa, wyróżniała się w zespole pełnym talentów. Wniosła ogromny wkład w każdy z dotychczasowych zwycięskich meczów Indii, odnosząc cztery zwycięstwa w czterech meczach.

Hokejista Mumtaz Mumtaz Qaiser Jahan i ojciec Hafez Khan są sprzedawcami warzyw na bazarze Topkhana w Lucknow. (Szybki obraz za pośrednictwem Vishala Srivastava)

Z sześcioma golami do tej pory Mumtaz jest trzecim najlepszym strzelcem w turnieju. Była na liście wyników w pierwszym meczu Indii z Walią, strzeliła zwycięskiego gola przeciwko Niemcom przed turniejem i strzeliła imponującego hat-tricka przeciwko Malezji.

W piątek, gdy jej matka pracowała poza domem, pięć sióstr Mumtaz oglądało mecz na ekranie swojego telefonu komórkowego w swoim domu w Lucknow, a jej ojciec Hafez był w meczecie.

„Trudno opisać, jak się dzisiaj czujemy. Starsza siostra Mumtaza, Farah, powiedziała: „Były dni, kiedy w ogóle nic nie mieliśmy… kiedy niektórzy ludzie wyśmiewali mojego tatę za to, że pozwolił dziewczynie uprawiać sport”. „On nas zignorował”. Te komentarze, ale dzisiaj wydaje się, że Mumtaz udzielił właściwej odpowiedzi na wszystkie z nich”.

READ  Ochotnicy przekraczają granicę Polski na Ukrainę, by walczyć z siłami rosyjskimi

Hokej przypadkowo stał się gwiazdą. Około 2013 roku podróżowała ze swoją szkolną drużyną lekkoatletyczną, aby wziąć udział w zawodach w Agrze, gdzie wygrała sprinty, prowadząc lokalnego trenera, aby zasugerował spróbowanie hokeja.

Miała szybkość i energię, które naszym zdaniem przydadzą się podczas meczu hokeja” – powiedział Neelam Siddiqui, jeden z moich doskonałych trenerów z dzieciństwa. „Czuliśmy, że gdyby dobrze rozumiała umiejętności hokejowe, okazałaby się bardzo miłą zawodniczką”.

Mój przyjaciel trenuje na słynnym stadionie KD Singh Babu w Lucknow, gdzie kilka miesięcy po turnieju w Agrze wylądował znakomicie. Imponowała swoimi doświadczeniami wyborczymi i została wybrana do programu stypendialnego, dzięki któremu została przyjęta do schroniska sportowego.

Mumtaz miała zaledwie 13 lat i do tego czasu grała w swojej szkolnej drużynie tylko kilka razy. Umieściliśmy ją w meczu z niektórymi z najlepszych graczy, aby zobaczyć, jak zareaguje. „Była całkiem odważna i wykonała kilka bardzo fajnych dryblingów”. Mój przyjaciel powiedział: „Wybraliśmy ją na hostel i od tego momentu zaczęła marzyć o graniu w Indiach”.

Ale kiedy Mumtaz zaczęła spełniać to marzenie, jej rodzina w domu była podekscytowana i niespokojna. „Zanim urodził się Mumtaz, nasz ojciec jeździł na rikszach samochodowych” – powiedziała Farah. „Mój wujek zauważył, że starzeje się i słabnie do pracy, a to też za bardzo małą nagrodę, więc pomógł nam ustawić wózek z warzywami, który moja mama prowadzi do dziś”.

Dochód z wozu ledwo wystarczał na pokrycie codziennych wydatków i czesnego dla sześciu dziewcząt. „Rodzina nie mogła nawet kupić sprzętu do hokeja” – powiedziała Sherine, młodsza siostra Mumtaz. „Dzięki Bogu, jej trenerzy jej pomogli”.

READ  Większość bramek padła po ukończeniu 30 lat: Igor Angulu | wiadomości piłkarskie

Moja przyjaciółka mówi, że nie musiała pracować bardzo ciężko, aby doskonalić talent Mumtaz. „Niektóre rzeczy były dla niej naturalne, na przykład bycie w środku litery „D” lub wiedza, kiedy się spieszyć. Punktacja jest produktem ubocznym tych rzeczy” – powiedziała.

Ta „inteligencja gry” znakomicie przebiła się do kadry juniorów w 2017 roku. W następnym roku była jedną z dziewięciu, które zdobyły srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży, gdzie rozgrywano pięcioletnią wersję tego sportu. „Kiedy zdobyła ten medal, poczułam, że uczta nadeszła dla nas wcześnie” – powiedziała starsza siostra Farah. – Tym razem to samo uczucie.

W niedzielę, kiedy Indie zmierzą się w półfinale z Wielką Holandią, wszystkie oczy będą zwrócone na Mumtaz, aby zobaczyć, czy może ponownie urodzić – z wyjątkiem, oczywiście, jej matki, która mówi, że wróci z nią na targ wózek na warzywa.

Angela Tate

„Dożywotni biegacz. Pionier piwa. Guru micasica. Specjalny w popkulturze w ogóle”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top