Minister spraw zagranicznych Nanaya Mahuta odwiedza afgańskich uchodźców w Katarze i podróżuje do Stanów Zjednoczonych

Minister spraw zagranicznych Nanaya Mahuta przybył do Stanów Zjednoczonych po wizycie w ośrodku dla afgańskich uchodźców uciekających przed rządami talibów podczas krótkiego postoju w Katarze.

Rząd kontynuował próby ewakuacji około 900 Afgańczyków, którzy otrzymali wizy na pobyt w Nowej Zelandii. Od zeszłego tygodnia 630 obywateli Nowej Zelandii, rezydentów i posiadaczy wiz afgańskich przybyło do Nowej Zelandii od czasu, gdy talibowie zadeklarowali kontrolę nad krajem w sierpniu.

Mahouta odwiedził w niedzielę Doha, gdzie spotkał się i podziękował ministrowi spraw zagranicznych Kataru Mohammedowi bin Abdul Rahmanowi bin Jassim Al Thani za pomoc swojego kraju w transporcie ludzi z Kabulu w Afganistanie.

Mahuta odwiedził także osiedle, w którym mieszkali uciekinierzy z Afganistanu.

Minister spraw zagranicznych Nanaya Mahouta spotkał się w weekend w Doha w Katarze z szejkiem Mohammedem bin Abdulrahmanem Al Thani.

@MBA_AlThani_ / Twitter

Minister spraw zagranicznych Nanaya Mahouta spotkał się w weekend w Doha w Katarze z szejkiem Mohammedem bin Abdulrahmanem Al Thani.

Czytaj więcej:
* Rząd mianuje specjalnego przedstawiciela ds. Afganistanu, ponieważ do Nowej Zelandii przybywa coraz więcej ewakuowanych
* Droga wyjścia z Afganistanu pozostaje niepewna, ponieważ sojusznicze narody spotykają się bez Nowej Zelandii
* Pierwszy komercyjny lot od czasu wycofania się USA z Afganistanu z 200 obcokrajowcami na pokładzie

„Doha była kluczową deską ratunku, gdy pracowaliśmy nad wydostaniem tych ludzi z Afganistanu i Nowej Zelandii, i jesteśmy szczerze wdzięczni” – powiedział Mahuta w oświadczeniu wydanym w niedzielę.

Oczekuje się, że w nadchodzących tygodniach do Nowej Zelandii z Afganistanu przybędzie z pomocą Kataru kolejne 130 osób.

Mahuta odwiedził kraj z nowo mianowanym specjalnym przedstawicielem rządu ds. Afganistanu, ambasadorem Matthew Hawkinsem, który jest obecnie ambasadorem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Przystanek w Doha nastąpił podczas pierwszej międzynarodowej podróży Mahuty jako ministra spraw zagranicznych. Od 11 listopada odwiedziła Australię, Singapur, Indonezję i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

W Indonezji Mahuta spotkał się z prezydentem Joko Widodo, ministrem spraw zagranicznych Retno Marsudi i sekretarzem generalnym Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej Lim Jok Hui. Wygłosiła przemówienie ostrzegające przed „rosnącym nacjonalizmem” w regionie i powiedziała, że ​​potrzebni są „zaufani przyjaciele”, ponieważ konkurencja geopolityczna w regionie Azji i Pacyfiku wzrosła.

„Weszliśmy w erę ogromnych trudności środowiskowych, zdrowotnych i geopolitycznych, z mniejszą pewnością i większym ryzykiem” – powiedziała.

Podczas pobytu w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wzięła udział w otwarciu nowozelandzkiego festiwalu idei tubylczych i plemiennych Te Arateni, który odbył się w ramach Expo 2020 – głównych targów światowych. Spotkała się również z ministrem spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich, szejkiem Abdullahem bin Zayedem Al Nahyanem.

„Te Aratini … zapewniło wyjątkową platformę do bogatych dyskusji opartych na rdzennych perspektywach, aby rozważyć korzyści płynące z kultury, handlu i dobrobytu.

Szejk Abdullah i ja dyskutowaliśmy o możliwościach dalszego rozwoju naszej współpracy, szczególnie w obszarach bezpieczeństwa żywnościowego i ułatwień w handlu.

Mahuta przybyła do Stanów Zjednoczonych w niedzielę i spotka się ze swoim odpowiednikiem, sekretarzem stanu Anthonym Blinkenem. Następnie 23 listopada pojedzie do Kanady.

READ  Brak zasad dotyczących spódnic dla nowojorskiego tarasu widokowego Vanderbilt Skyline

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top