Może nadejść prawdziwy kryzys energetyczny

Nazywano to „pogotowiem siatkówkowym”. Pojawiły się ostrzeżenia, że ​​może nie wystarczyć siły, aby utrzymać Nową Zelandię w pozycji stojącej. Charlie Mitchell z Stuff wyjaśnia największe problemy, z którymi pewnego dnia możemy się zmierzyć.

czwartkowy poranek Ci, którzy zarządzają siecią energetyczną, rozdrobnili część ładunków – butle z gorącą wodą, których schłodzenie zajmuje kilka godzin – aby osiągnąć poranny szczyt. Podaż szybko dopasowuje się do popytu.

Jak szybko zauważyła sekretarz ds. energii Megan Woods, system sprawował się dobrze, po części dzięki wnioskom wyciągniętym z niedawnej awarii sieci, która była Spowodowało to powszechne przerwy w dostawie prądu W środku zimy.

Brak możliwości pokrycia sytuacji kryzysowych przez krótki czas nie jest kryzysem. Co za kryzys, gdy rynek energii elektrycznej przestaje działać, co wydarzyło się w Australii w zeszłym tygodniu.

Rynek spot energii elektrycznej – strukturalnie podobny do naszego – został zawieszony i przejęty przez operatora rynku, który od tego czasu ustala, którzy wytwórcy będą dostarczać energię, a tym samym ustalają cenę hurtową (i wypłatę dla wytwórców).

Czytaj więcej:
* Project Onslow to klucz do odblokowania naszej odnowionej przyszłości
* Rząd przyznaje kontrakt o wartości 11,5 miliona dolarów na zbadanie wykonalności projektu Lake Onslow Energy Project
* Produkcja węgla wzrosła do najwyższego udziału od 13 lat
* Wzrosło zużycie węgla. Czy zielona energia elektryczna zbacza z kursu?
* Wybory 2020: Partia Pracy deklaruje 100% energii odnawialnej do 2030 r.

Kryzys australijski z powodu Niefortunny zbieg czynników; Ceny węgla i gazu są wysokie, w dużej mierze z powodu wojny z Rosją Ukrainaa wiele australijskich elektrowni węglowych jest wyłączonych z sieci w celu konserwacji.

Chociaż objawy są różne, oba kraje cierpią na tę samą chorobę.

Nasza krajowa sieć nie jest oparta na węglu, ale poprzez hydro. Wody wodne nie są wrażliwe na rynki międzynarodowe, ale są niezwykle wrażliwe na pogodę, ogromną niekontrolowaną siłę.

READ  Covid-19: Pracownicy szpitala na pierwszej linii ostrzegają, że pacjenci umrą bez zwiększania liczby personelu

Jeśli mamy suchy rok — zwykle jeden co siedem lub osiem lat — ryzykujemy utratę dostępu do naszego głównego źródła energii elektrycznej. Dwa suche lata z rzędu byłyby katastrofalne. Formułowanie odpowiedzi wymaga wysokiego poziomu koordynacji w nastawionym na zysk, rynkowym systemie, w którym gracze mają niewielką motywację do altruistycznego działania dla większego dobra. W porównaniu z tym to, co dzieje się w Australii, wydaje się łagodne.

Jednocześnie rośnie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Ponieważ większość naszej energii elektrycznej jest wytwarzana ze źródeł odnawialnych, łatwym sposobem na dekarbonizację szerszego systemu energetycznego jest korzystanie z jak największej liczby rzeczy – samochodów, grzejników, urządzeń do podlewania itp. Transpower szacuje, że do 2050 r. zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie o około 70%, a większość szacunków Proponujemy 25% wzrost do 2035 roku.

Przy takim splocie czynników nietrudno wyobrazić sobie poważny kryzys elektroenergetyczny w następnej dekadzie, jeśli będziemy mieli pecha.

To jest największy problem, z jakim musimy się zmierzyć. Jak możemy zabezpieczyć się przed problemem suchego roku?

W tym roku rząd zdecyduje, czy chce iść do przodu Schemat pompowania wody z jeziora Onslowogromny projekt infrastrukturalny, który przekształci małe jezioro w centrum Otago w jedną z największych baterii na świecie.

rzeczy

Jak płytkie jezioro w górnej części wzgórza Otago może generować energię elektryczną w kraju.

Onslow prawdopodobnie sprawi, że krajowy system elektroenergetyczny stanie się w 100% odnawialny i spowoduje zamknięcie elektrowni Huntly. Mielibyśmy bufor na lata suszy i moglibyśmy wygodnie odpalić nasze farmy wiatrowe, wiedząc, że jeśli wiatry przestaną wiać, będziemy mieli mocne podparcie. To eleganckie rozwiązanie.

Ale wiąże się to z ogromnym ryzykiem – I jest wart miliardy dolarów, długi okres budowy i poważny wpływ na lokalne środowisko. Ryzykuje, że stanie się białym słoniem, czymś podobnym do Stadion w Christchurch, gdyby był 10 razy droższy i wymagał zniszczenia mokradeł o znaczeniu krajowym. Niewielu obwiniałoby rząd za odmowę, biorąc pod uwagę ryzyko.

READ  Po raz pierwszy od dziesięcioleci w Australii zauważono rzadką rybę o różowej dłoni

Potencjał dla wiatrów na morzu, szczególnie u południowych wybrzeży Taranaki, jest również znaczący, szczególnie w przypadku uzupełnienia wodorem. Ale, podobnie jak Onslow, byłoby to oszałamiająco drogie, a rozpoczęcie pracy zajęłoby kilka lat.

Jeśli chodzi o planowanie, jesteśmy opóźnieni o wiele lat, ponieważ musimy zakończyć dekarbonizację całego sektora elektroenergetycznego. W ciągu najbliższej dekady będziemy liczyć na skromną ekspansję energetyki wiatrowej i geotermalnej, aby przetrwać, dopóki nie rozpoczną się jeszcze większe projekty.

Kolejnym aspektem do rozważenia jest aspekt ekonomiczny (i polityczny). Wiele Tak jak w AustraliiNiektóre z obietnic reform sektora elektroenergetycznego w latach 80. nie przyniosły efektów.

Ceny energii elektrycznej dla konsumentów róża 80% Od 1990 r. (obliczanie inflacji) i od 2000 r. ceny rosły szybciej niż średnia OECD. Produktywność w sektorze elektroenergetycznym i gazowym gwałtownie spadław przeciwieństwie do całej gospodarki.

mieć dwa Niedawno Przykłady Główni gracze na rynku energii elektrycznej celowo zachowują się w sposób, który zwiększa koszty dla wszystkich konsumentów. Obecnie mieszka wielu Nowozelandczyków w „ubóstwie energetycznym”natomiast firmy energetyczne Ciesz się dobrymi zyskami.

I chociaż nasz udział w wytwarzaniu energii ze źródeł odnawialnych stale rośnie w tym napędzanym przez rynek środowisku, nie dzieje się to z prędkością, która byłaby idealna. on tam był nieznaczny wzrost W energetyce wiatrowej w ostatniej dekadzie, nawet w przypadku niektórych firm energetycznych Umowa zatwierdzania zasobów dla dużych farm wiatrowych.

Na rynku spot istnieje bodziec ekonomiczny do utrzymywania droższego (a przez to bardziej opłacalnego) wytwarzania węgla i gazu w miksie, co sugeruje system, który jest niekompatybilny z pilną potrzebą walki z kryzysem klimatycznym.

Ostatnią – i chyba najbardziej kontrowersyjną – kwestią jest tutaj konsumpcja. Czy przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej jest nieunikniony, czy też możemy zmienić nasz sposób bycia na świecie na mniej zużywający?

READ  Łagodna infekcja Covid może prowadzić do „ważnych” zmian w mózgu

Rozwiązanie długotrwałych problemów elektrycznych prawdopodobnie będzie wiązało się z kombinacją powyższych i wielu innych rzeczy.

Podczas gdy czwartkowa awaria sieci nie była kryzysem, ten rząd – i każdy jego następca – ma wiele do przemyślenia, planując rzeczywistą sytuację.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top