Muzeum Auschwitz krytykuje wykorzystanie obozu zagłady w polityce po tym, jak partia rządząca wykorzystała go w reklamach politycznych

Muzeum Auschwitz krytykuje wykorzystanie obozu zagłady w polityce po tym, jak partia rządząca wykorzystała go w reklamach politycznych

WARSZAWA, Polska (AP) — Muzeum Pamięci Auschwitz-Birkenau potępiło stronę polityczną partii rządzącej w Polsce, która wykorzystuje motyw niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady, aby zniechęcić do udziału w nadchodzącym wiecu antyrządowym.

Państwowe muzeum zaatakowało „wykorzystanie tragedii” 1,1 miliona ludzi zabitych w tym miejscu podczas II wojny światowej, argumentując, że jest to obraza ich pamięci.

„To smutny, bolesny i niedopuszczalny przejaw moralnego i intelektualnego zepsucia debaty publicznej” – napisano w oświadczeniu Państwowego Muzeum.

Na 14-sekundowym filmie opublikowanym w środę przez partię PiS widać zdjęcia byłego obozu zagłady, w tym osławioną bramę „Arbeit Macht Frei” oraz słowa: „Czy naprawdę chcesz przejść pod tym sztandarem?”.

Jest to odniesienie do usuniętego już tweeta dziennikarza Tomasza Lissa, który twierdził, że prezydent Andrzej Duda i lider partii rządzącej Jarosław Kaczyński zasłużyli na więzienie. Zamieścił tweeta w trakcie gorącej debaty nad ustawą uchwaloną przez posłów partii i podpisaną przez Dudę, którą Stany Zjednoczone, Unia Europejska i wielu polskich krytyków uważa za antydemokratyczną.

„Będzie miejsce dla Dudy i Kaczura” – czytamy na Twitterze, używając pseudonimu Kaczyńskiego.

Użył polskiego słowa „komora”, które mogło oznaczać po prostu loch lub ciemnię, ale wielu w Polsce kojarzy je z komorami gazowymi używanymi przez Niemców do masowych mordów podczas wojny.

Od tego czasu Lis usunęła tweeta i przeprosiła.

„Oczywiście myślałem o celi, ale powinienem był się spodziewać, że ludzie o złych intencjach przyjmą absurdalną interpretację. Mam nadzieję, że pan Duda i pan Kaczyński zapłacą za swoje zbrodnie przeciw demokracji, ale o zdrowie ludzkie i długie życie, ja życz im – powiedziała Liz. Nikomu nie życzyłam śmierci.

Prezydent Duda rozesłał tweeta, w którym znalazła się krytyka popieranej przez niego partii. „Pamięć ofiar niemieckich zbrodni w Auschwitz jest święta i nienaruszalna. Tragedia milionów ofiar nie może być wykorzystywana w walce politycznej. To czyn niegodny” – powiedział.

READ  Zapalony sprinter Eddie Osei Nketiah kłania się zwycięstwem na ostatnich 100 m

Rzekomym celem nowej ustawy jest powołanie komisji do zbadania rosyjskich wpływów w Polsce. Krytycy obawiają się jednak, że może zostać wykorzystany przed jesiennymi wyborami do atakowania przeciwników, zwłaszcza lidera opozycji Donalda Tuska. Mówią, że komisja może zostać wykorzystana przez partię rządzącą do wykluczenia jej przeciwników z życia publicznego na dekadę.

było prawem W tym tygodniu został zatwierdzony przez Dudęszeroko krytykowany w Polsce i przez Unia Europejska i Stany Zjednoczone.

Krytycy w Polsce nieoficjalnie nazwali go Lex Tusk, a jego fragment ożywił polityczną opozycję. Tusk planuje w niedzielę poprowadzić duży wiec antyrządowy w stolicy, Warszawie.

Marsz ma się odbyć w 34. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce po dziesięcioleciach komunizmu, 4 czerwca 1989 r.

Angela Tate

„Dożywotni biegacz. Pionier piwa. Guru micasica. Specjalny w popkulturze w ogóle”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *