Muzeum Auschwitz potępia nagrania wideo z polskiej imprezy, w których wykorzystano obrazy z obozu

Muzeum Auschwitz potępia nagrania wideo z polskiej imprezy, w których wykorzystano obrazy z obozu

WARSZAWA (Reuters) – Polityczny film rządzącej w Polsce partii nacjonalistycznej, w którym wykorzystuje się zdjęcia obozu zagłady Auschwitz w nazistowskich Niemczech, stanowi obrazę tych, którzy stracili tam życie, stwierdziło w środę muzeum prowadzące stronę.

Krótki film, który Prawo i Sprawiedliwość (PiS) umieścił w mediach społecznościowych, ma na celu zniechęcić mieszkańców do udziału w niedzielnym wiecu opozycji w Warszawie.

Odnosi się to do tweeta wybitnego krytyka rządu i byłego redaktora polskiego Newsweeka Tomasza Leysa, który powiedział, że zostanie stworzony „pokój” dla lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i prezydenta Andrzeja Dudy, sojusznika PiS.

Na tle słynnej bramy wejściowej Auschwitz („Praca uwalnia” i jednego z tweetów Liz w filmie pojawia się pytanie: „Czy naprawdę chcesz chodzić pod tym sztandarem?”).

Lies przeprosił za tweeta po krytyce za odniesienie do „pokoju” – biorąc pod uwagę zabijanie Żydów w komorach gazowych w Auschwitz – ale stwierdził, że jego słowa zostały błędnie zinterpretowane i że miał zamiar napisać „loch”.

Muzeum i Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau, zlokalizowane na terenie obozu zagłady utworzonego w okupowanej Polsce podczas II wojny światowej, potępiło wideo.

„Wykorzystywanie tragedii ludzi, którzy cierpieli i zginęli w niemieckim obozie Auschwitz – po obu stronach konfliktu politycznego – jest obrazą pamięci ofiar” – napisano muzeum na Twitterze.

„To smutny, bolesny i niedopuszczalny przejaw moralnego i intelektualnego zepsucia debaty publicznej”.

Nie udało nam się od razu skontaktować z rzecznikiem rządu w celu uzyskania komentarza. Prezydent Duda potępił odniesienia do Auschwitz w niedawnej debacie politycznej.

„Pamięć o ofiarach niemieckich zbrodni w Auschwitz jest święta i nienaruszalna. Tragedia milionów ofiar nie może być wykorzystywana w sporach politycznych. To czyn niewłaściwy i nie ma dla niego uzasadnienia” – napisał Duda na Twitterze.

Ponad 1,1 miliona ludzi, w większości Żydów, zginęło w Auschwitz w komorach gazowych lub z głodu, zimna i chorób. W latach 1941–1945 nazistowskie Niemcy i ich kolaboranci systematycznie mordowali około sześciu milionów Żydów w całej okupowanej przez Niemców Europie.

READ  Polski parlament odmawia nieograniczonego dostępu mediów do granic Białorusi

(Reportaż: Alan Scharlish, Paweł Florkiewicz i Anna Włodarczak-Simchuk; redakcja: Bernadette Baum i Mark Heinrich)

Angela Tate

„Dożywotni biegacz. Pionier piwa. Guru micasica. Specjalny w popkulturze w ogóle”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *