Na granicy z Ukrainą utknęło około 3 tysiące ciężarówek z powodu blokady polskich kierowców

Na granicy z Ukrainą utknęło około 3 tysiące ciężarówek z powodu blokady polskich kierowców

KIJÓW (Reuters) – Od niedzielnego poranka po polskiej stronie granicy utknęło około 3000 ciężarówek, w większości ukraińskich, z powodu trwającej ponad 10 dni blokady prowadzonej przez polskich kierowców ciężarówek – podały ukraińskie władze.

Polscy kierowcy ciężarówek na początku tego miesiąca zablokowali drogi prowadzące do trzech przejść granicznych z Ukrainą w proteście przeciwko, ich zdaniem, bierności rządu w związku z utratą działalności na rzecz zagranicznych konkurentów od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r.

Ukraińscy urzędnicy poinformowali w zeszłym tygodniu, że Kijów i Warszawa po raz kolejny nie osiągnęły porozumienia w sprawie zaprzestania protestów.

„Od ponad 10 dni ukraińskim kierowcom odmawia się wjazdu na polską granicę. Tysiące ludzi jest zmuszonych do życia w trudnych warunkach, przy ograniczonej żywności, wodzie i paliwie” – poinformował wcześniej na Twitterze Oleksandr Kubrakow, wicepremier Ukrainy .

Dodał, że ciężarówki były obsługiwane na dystansie ponad 30 km w kierunku przejścia Jehudin, ponad 10 km w kierunku Rawy Ruskiej i ponad 16 km w kierunku przejścia Krakiewicza.

Według ukraińskiego Ministerstwa Infrastruktury przez osiem istniejących przejść granicę z Polską przekracza miesięcznie średnio 40–50 000 ciężarówek, czyli dwukrotnie więcej niż przed wojną. Większość towarów przewożona jest ukraińską flotą transportową.

Ukraińska straż graniczna twierdzi, że obecnie przez polską granicę na zakazanych punktach kontrolnych przejeżdża obecnie zaledwie kilka pojazdów na godzinę.

Drogowe dostawy żywności na Ukrainę spadły o 2,7% w pierwszych 13 dniach listopada z powodu trudności na polskiej granicy spowodowanych strajkiem kierowców, podali w zeszłym tygodniu ukraińscy brokerzy zboża.

Spike Brokers, który regularnie śledzi statystyki eksportu, podał, że przejazd pojazdów przez punkty kontroli celnej na granicy z Polską spadł do 4 000 ton towarów dziennie w porównaniu do szczytowego poziomu 7 500 ton dziennie w poprzednim miesiącu.

READ  Andrea Hansen powraca w wieku 40 lat, aby wziąć udział w Igrzyskach Triathlonowych Wspólnoty Narodów

(Raport: Pavel Polityuk; redakcja: Emilia Sithole-Matarese)

Angela Tate

„Dożywotni biegacz. Pionier piwa. Guru micasica. Specjalny w popkulturze w ogóle”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *