Na starość: William Shatner, kapitan telewizji Kirk, eksploduje w kosmos

Rakieta New Shepard firmy Blue Origin, przewożąca pasażerów Williama Shatnera, Chrisa Buchweizena, Audrey Powers i Glenna De Vriesa, startuje ze swojego portu kosmicznego. zdjęcie / AP

Kapitan Kirk z Hollywood, 90-letni William Shatner, wyleciał w kosmos w środę w zestawieniu science fiction i science fiction, docierając do ostatniej granicy na pokładzie statku zbudowanego przez Blue Origin Jeffa Bezosa.

Przedstawiciel Star Trek wraz z trzema innymi pasażerami przeleciał w pełni zautomatyzowanej kapsule 66,5 mil (107 kilometrów) nad pustynią Zachodniego Teksasu, a następnie bezpiecznie wrócili na Ziemię na lot, który trwał ponad 10 minut.

„To, co mi dałeś, jest najgłębszym doświadczeniem”, powiedział rozpromieniony Shatner do Bezosa po wyjściu z włazu, słowami rozsypanymi w monologu niemal przez całą podróż. „Mam nadzieję, że nigdy nie wyzdrowieję. Mam nadzieję, że utrzymam to, jak się teraz czuję. Nie chcę tego stracić”.

Powiedział, że przejście od błękitnego nieba do absolutnej czerni kosmosu było poruszającym doświadczeniem: „W chwili, gdy idziesz, 'Stop, to jest śmierć’”. ’ To właśnie widziałem. „

Shatner stał się najstarszą osobą w kosmosie, bijąc poprzedni rekord – ustanowiony przez pasażera podczas podobnego krótkiego lotu na pokładzie statku Bezos w lipcu – o osiem lat. Lot obejmował około trzech minut nieważkości i pokaz krzywizny Ziemi.

Rakieta New Shepard firmy Blue Origin, przewożąca pasażerów Williama Shatnera, Chrisa Buchweizena, Audrey Powers i Glenna De Vriesa, startuje ze swojego portu kosmicznego.  zdjęcie / AP
Rakieta New Shepard firmy Blue Origin, przewożąca pasażerów Williama Shatnera, Chrisa Buchweizena, Audrey Powers i Glenna De Vriesa, startuje ze swojego portu kosmicznego. zdjęcie / AP

Fani science fiction mieli okazję zobaczyć człowieka najlepiej znanego jako potężny kapitan statku kosmicznego Enterprise, który odważnie udaje się tam, gdzie wcześniej nie dotarła żadna gwiazda amerykańskiej telewizji.

„To trudny moment dla nas wszystkich, aby zobaczyć kapitana Jamesa Tiberiusa Kirka w kosmos” – powiedział przed startem komentator Blue Origin, Jackie Cortez. Powiedziała, że ​​podobnie jak wielu innych, do świata kosmosu przyciągnęły ją takie seriale jak „Star Trek”.

READ  Supie Upadek: Supie jest winien pieniądze setkom firm i tysiącom klientów

NASA wysłała najlepsze życzenia przed lotem, tweetując: „Jesteś naszym przyjacielem i zawsze będziesz”.

Lot ten przyniósł nieocenioną siłę gwiazd do branży turystyki kosmicznej Bezosa, biorąc pod uwagę jej wewnętrzny urok dla wyżu demograficznego, celebrytów i entuzjastów kosmosu. Shatner zagrał w oryginalnym serialu telewizyjnym „Star Trek” w latach 1966-1969, kiedy Stany Zjednoczone ścigały się na Księżyc, a następnie pojawił się w serii filmów „Star Trek”.

Spadochrony spowalniają opadanie kapsuły Blue Origin z pasażerami William Shatner, Chris Buchweizen, Audrey Powers i Glenn De Vries.  zdjęcie / AP
Spadochrony spowalniają opadanie kapsuły Blue Origin z pasażerami William Shatner, Chris Buchweizen, Audrey Powers i Glenn De Vries. zdjęcie / AP

Bezos jest wielkim fanem „Star Treka” — założyciel Amazon miał zagraniczną rolę w jednym z późniejszych filmów „Star Trek” — a Shatner jeździł na wolności jako zaproszony gość.

Jako przysługę dla Bezosa, Shatner zabrał w kosmos niektóre urządzenia komunikacyjne 3D „Star Trek” – rodzaj futurystycznego iPhone’a – które Bezos zrobił, gdy Trekkie miał 9 lat. Bezos powiedział, że jego matka uratowała ich przez 48 lat.

Sam Bezos poprowadził czterech członków załogi do wyrzutni, eskortował ich na platformę wysoko nad ziemią i zamknął właz po wejściu na pokład 60-metrowej rakiety. Był tam, aby ich powitać, gdy kapsuła wróciła na Ziemię pod jasnoniebieskimi i czerwonymi parasolami.

„Witajcie astronauci. Witamy na Ziemi!” – powiedział Bezos rozpromieniony, otwierając właz kapsuły New Shepherd, nazwanej na cześć pierwszego Amerykanina w kosmosie, Alana Sheparda.

Shatner powiedział, że był zszokowany słabością Ziemi i względną częścią jej atmosfery.

„Każdy na świecie musi to zrobić. Każdy na świecie musi to zobaczyć” – powiedział. „Aby zobaczyć, jak niebieski chodzi dookoła i teraz wpatrujesz się w czerń, o to chodzi. Niebieska czapka, ta pochwa, ten koc, ta niebieska kołdra, którą mamy wokół, mówimy: „Och, to niebo jest niebieskie”. A potem nagle wszystko sobie wyobrażasz i patrzysz na czerń, na czarną brzydotę.

Aktor powiedział, że powrót na Ziemię był bardziej irytujący, niż oczekiwał jego trening i sprawił, że zaczął się zastanawiać, czy kiedykolwiek wróci do domu żywy.

Chris Buchwezen, William Shatner, Audrey Powers i Glenn De Vries.  Planowany start w środę, 13 października 2021 r., będzie drugim lotem pasażerskim Blue Origin.  zdjęcie / AP
Chris Buchwezen, William Shatner, Audrey Powers i Glenn De Vries. Planowany start w środę, 13 października 2021 r., będzie drugim lotem pasażerskim Blue Origin. zdjęcie / AP

READ  Promy z Cieśniny Cooka zostały odwołane, ponieważ wzburzone morze uderzyło w południowe wybrzeże

„Wszystko jest znacznie silniejsze” – powiedział. „Bang, to coś uderza. To nie było niczym symulator … Czy będę w stanie przetrwać moce Jie? Czy będę w stanie przetrwać?”

Podczas opadania kapsuły pasażerowie są narażeni na około 6 G, czyli sześciokrotność siły ziemskiej grawitacji. Blue Origin powiedział, że Shatner i reszta załogi spełnili wszystkie wymagania medyczne i fizyczne, w tym możliwość wchodzenia i schodzenia po kilku kondygnacjach schodów z wieży startowej.

Joseph Barra, barman, który pomagał organizować uroczystości związane z premierą, powiedział, że podróż Shatnera w kosmos była „najgorszą rzeczą, jaką kiedykolwiek widziałem”. „William Shatner wyznacza standardy tego, co może zrobić 90-letni mężczyzna”.

Podróż nadchodzi, gdy przemysł turystyki kosmicznej w końcu nabiera rozpędu, a pasażerowie wchodzą na pokłady statków zbudowanych i obsługiwanych przez jednych z najbogatszych ludzi na świecie.

Richard Branson z Virgin Galactic poprowadził w lipcu w kosmos na pokładzie swojego statku rakietowego, a dziewięć dni później podążył za nim Bezos w pierwszym locie Blue Origin z załogą. SpaceX Elona Muska wykonał swój pierwszy prywatny lot w połowie września, chociaż Musk nie był na pokładzie.

W zeszłym tygodniu Rosjanie wysłali aktora i reżysera na Międzynarodową Stację Kosmiczną w celu realizacji projektu filmowego.

Blue Origin poinformowało, że planuje kolejny lot pasażerski w tym roku i wiele więcej w 2022 roku. Wyglądając się jak humanistyczny i idealistyczny kapitan Kirk, firma powiedziała, że ​​​​jej celem jest „demokratyzacja kosmosu”.

Shatner został powiązany z Audrey Powers, wiceprezesem Blue Origin i byłym kontrolerem lotów stacji kosmicznej NASA, oraz dwoma płacącymi klientami: Chrisem Buchwezenem, byłym inżynierem NASA i Glenem de Vries z firmy zajmującej się oprogramowaniem 3D. Blue Origin nie ujawni kosztów swoich biletów.

READ  SunLive – rebranding Countdown za 400 milionów dolarów

To zwiększa liczbę osób, które poleciały w kosmos do 597.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *