NASA zwiększa prawdopodobieństwo zderzenia asteroidy Bennu z Ziemią

NASA zwiększa prawdopodobieństwo zderzenia asteroidy Bennu z Ziemią

Prawdopodobieństwo uderzenia asteroidy Bennu w Ziemię w ciągu następnego stulecia lub dwóch wzrosło, powiedział w środę naukowiec NASA.

Jednak David Farnocchia podkreślił, że Ziemianie nie powinni być zbyt niespokojni.

Naukowcy stwierdzili wcześniej, że szanse na to, że Bennu uderzy w Ziemię do roku 2200, wynosiły 1 do 2700, ale liczby te zostały zmienione na 1 w 1750 w 2300, Associated Press wzmiankowany.

Farnocchia współpracuje z NASA Jet Propulsion Laboratory w południowej Kalifornii i powiedział dziennikarzom, że statek kosmiczny Osiris-Rex, który wylądował na Bennu w 2018 r., aby zebrać próbki, dał im lepsze wyobrażenie o przyszłej ścieżce orbitalnej asteroidy.

Statek kosmiczny ma powrócić na Ziemię w 2023 roku.

„Nie powinniśmy się tym zbytnio przejmować” – powiedziała Farnokia, która była głównym autorem odkryć opublikowanych w czasopiśmie Icarus.

Naukowcy twierdzą, że Bennu zbliży się do planety do 2135 roku.

Naukowcy powiedzieli, że grawitacja Ziemi może wpłynąć na orbitę Bennu i spowodować kolizję z planetą w ciągu najbliższych dwóch stuleci. Powiedzieli jednak, że na podstawie danych ze statku kosmicznego Osiris-Rex prawdopodobieństwo, że grawitacja zakłóci jej trajektorię, jest teraz mniejsze.

Lindley Johnson, oficer obrony planetarnej w NASA, przewidział, że gdyby w Ziemię uderzyła asteroida, obszar zniszczonego regionu byłby sto razy większy niż asteroida, według Associated Press.

Jeśli asteroida zderzy się ze wschodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych, ja„To prawie zniszczyłoby wszystko na wybrzeżu” – dodał Johnson.

READ  Księżyc powoli oddala się od Ziemi i zaczyna na nas oddziaływać

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *