Niesamowite chwile od huraganu Ian rozprzestrzeniającego się bardzo szybko, gdy „katastrofalna” burza szaleje na Florydzie

Niesamowite chwile od huraganu Ian rozprzestrzeniającego się bardzo szybko, gdy „katastrofalna” burza szaleje na Florydzie

Huragan Ian uderza na Florydę jako sztorm kategorii 4. Wideo / AP

Przerażający materiał ze zniszczeń spowodowanych przez huragan Ian w USA ogarnął media społecznościowe – ale wśród złamanych serc były chwile inspiracji.

Filmy o zwierzętach ratowanych z wód powodziowych roztopiły serca w Internecie, zdobywając ponad 1,6 miliona wyświetleń.

„Mój przyjaciel ratuje kota z wód powodziowych w pobliżu plaży Bonita” – napisała na Twitterze Megan Cruz Scavo.

Widzimy, jak mężczyzna brodzi przez szalejące wody powodzi, by delikatnie ratować przerażonego, drżącego kota na szczycie grzędy obok domu, niosącego zwierzę na ramieniu.

Jeden z użytkowników odpowiedział: „Krzyczę”,

Kolejny film pokazuje psa wyciąganego z łodzi w Fort Myers.

Ponieważ obawiano się o wiele więcej zgonów w Stanach Zjednoczonych, zgłoszono zaginięcie 23 kubańskich migrantów po tym, jak łódź, na której byli, zatonęła w środę na Florida Keys.

Co najmniej dwie osoby zginęły, gdy burza przeszła przez Kubę we wtorek.

Słup postojowy Livingstone Boulevard, który uderzył huragan Ian, znajduje się przy Orange Avenue w centrum Orlando na Florydzie.  Zdjęcie/ Willie J. Allen Jr., Orlando Sentinel przez Associated Press
Słup postojowy Livingstone Boulevard, który uderzył huragan Ian, znajduje się przy Orange Avenue w centrum Orlando na Florydzie. Zdjęcie/ Willie J. Allen Jr., Orlando Sentinel przez Associated Press

Burza kategorii 4 wylądowała na Cayo Costa, na północ od Fort Myers, w środę o 15:05 czasu amerykańskiego (5:05 w czwartek, AEST). Zarejestrowano wiatry z prędkością 241 km/h.

Gdyby wiatry były silniejsze o kilka kilometrów na godzinę, byłaby to burza w kształcie kota.

Fort Myers, 200 km na południe od Tampy, liczy około 800 000 ludzi. Miliony mieszkańców Florydy znajdowały się na drodze burzy.

katastrofalne skutki

Po przejściu przez zachodnią Kubę udał się za Ianem na zachodnią stronę Florydy w Zatoce Meksykańskiej.

Wcześniej w środę w Zatoce Tampa woda dosłownie cofnęła się od linii brzegowej, wchłonięta przez huragan. W miarę zbliżania się burzy cała ta woda i więcej powróci wraz z potencjalnym zalaniem miast w zatoce.

Amerykańskie Narodowe Centrum Huragan nie wypowiedziało swoich słów, że Ian spowoduje „katastrofalne” fale sztormowe, wiatry i powodzie w stanie.

READ  James Shaw przyznaje, że rządowe planowanie klimatyczne jest „nierówne”

Ten sentyment powtórzyła Deanne Criswell z Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego.

„Nastąpią katastrofalne skutki i nie tylko zobaczymy, jak burza dociera do lądu, ale także jesteśmy naprawdę zaniepokojeni wszystkimi powodziami w głębi lądu, ponieważ niosą ze sobą dużo deszczu i spowodują, że będą poruszać się powoli. ”

nie przeżyjesz

Michael Brennan, pełniący obowiązki zastępcy dyrektora Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej, był jeszcze głośniejszy, gdy ostrzegał przed burzami o wysokości do 5 metrów wokół obszaru Fort Myers.

„Mam sześć stóp wzrostu”, powiedział. „To prawie trzy razy więcej ode mnie”.

Strażacy z Orange County pomagają ludziom pozostawionym przez huragan Ian na początku czwartku.  Zdjęcie / Biuro Informacji Publicznej w Orange County Fire Rescue za pośrednictwem AP
Strażacy z Orange County pomagają ludziom pozostawionym przez huragan Ian na początku czwartku. Zdjęcie / Biuro Informacji Publicznej w Orange County Fire Rescue za pośrednictwem AP

„Nie tylko woda podnosi się z burz, ale także fale rozbijające się nad nimi będą popychane przez wiatr o prędkości 250 km/h.

„Te fale mogą niszczyć budynki”, powiedział Brennan. „To nie jest sytuacja, w której będziesz żyć”.

Olbrzymie Oko Iana

Zdjęcia oka burzy wstrząsnęły meteorologami. Oko – serce burzy – jest zwykle stosunkowo małe.

Nie Iana.

Jego oko ma około 56 km szerokości. Oko huraganu Charlie, który uderzył we Florydę w 2004 roku i zabił 10 osób, znajdowało się zaledwie 11 kilometrów, zanim uderzyło w ziemię.

Rzeczywiście, rozmiar huraganu Charlie mógł zmieścić się tylko w oku huraganu Ian.

Podczas gdy samo oko jest stosunkowo spokojnym obszarem, otaczająca je ściana oka jest pierścieniem potężnych burz i niszczących wiatrów. Posiadanie dużej ściany oka, tak jak w przypadku Iana, oznacza, że ​​te niszczycielskie burze będą musiały przejść dłużej.

Ściana oka Iana przeszła „wymianę” w ciągu ostatnich 12 godzin. Dzieje się tak, gdy większa ściana burzy otacza i zastępuje mniejszą, mniejszą ścianę oka.

READ  COVID-19: Co wiemy, a czego nie wiemy o śmierci wirusa w Nowej Zelandii

Kamery CCTV w Fort Myers, zainstalowane kilka metrów nad ziemią, zostały zalane.

W pobliżu południa, w portowym mieście Neapol, zauważono rekina pływającego na zalanej podmiejskiej ulicy.

Inne materiały pokazywały domy zmiecione w Neapolu.

Około 850 000 domów jest bez prądu.

Ale gubernator Florydy Ron DeSantis powiedział, że stanowi to „spadek w morzu” w porównaniu do przestojów spodziewanych w ciągu najbliższych 48 godzin.

„To będzie zły dzień, a zły dzień, dwa dni” – dodał.

Oczekuje się, że trasa Iana prowadzi na północ przez stan i do Oceanu Atlantyckiego. Ale możliwe jest ponowne wylądowanie w Georgii lub Południowej Karolinie.

Lotniska w Tampie, Miami i Orlando zawiesiły loty komercyjne.

Disney World poprosił wszystkich gości hotelowych o schronienie się na miejscu i powiedział, że jego parki rozrywki i parki wodne będą tymczasowo zamknięte w środy i czwartki.

Amerykańska sieć restauracji Waffle House zamyka wiele lokalizacji w całym stanie.

Ukochana franczyza restauracji jest znana z tego, że pozostaje otwarta nawet podczas niepogody, donosi Fox News.

Decyzja o zamknięciu, zanim huragan wyjdzie na ląd, jest postrzegana jako złowieszczy znak w ramach tak zwanego Indeksu Waffle House.

We wtorek Ian pogrążył całą Kubę w ciemności po tym, jak uderzył na zachód kraju jako kategoria 3 na ponad pięć godzin, zanim zawrócił za Zatokę Meksykańską.

Uszkodzona droga Sanibel łącząca Fort Myers ze społecznością wyspiarską w następstwie huraganu Ian.  Zdjęcie/Joe Cavaretta/South Florida Sun Sentinel przez AP
Uszkodzona droga Sanibel łącząca Fort Myers ze społecznością wyspiarską w następstwie huraganu Ian. Zdjęcie/Joe Cavaretta/South Florida Sun Sentinel przez AP

Państwowa firma elektryczna Union Electric poinformowała, że ​​burza zniszczyła sieć energetyczną Kuby i opuściła wyspę „bez dostępu do sieci elektrycznej”.

Tylko kilka osób z generatorami na benzynę miało prąd na wyspie liczącej ponad 11 milionów ludzi.

W Stanach Zjednoczonych Pentagon poinformował, że na Florydzie powołano 3200 Gwardii Narodowej, a 1800 kolejnych jest w drodze.

READ  Jacinda Ardern ponownie połączyła się ze swoją japońską siostrą po 32 latach rozłąki

DeSantis powiedział, że służby federalne i stanowe zatrudniają tysiące osób do obsługi reakcji na burzę.

„Będą tysiące mieszkańców Florydy, którzy będą potrzebować pomocy w odbudowie” – powiedział.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *