Niespodzianka dotycząca zatrudnienia: Bezrobocie nieznacznie rośnie, ale spowolnienie nie jest tak złe, jak oczekiwano

Niespodzianka dotycząca zatrudnienia: Bezrobocie nieznacznie rośnie, ale spowolnienie nie jest tak złe, jak oczekiwano

Stopa bezrobocia od miesięcy utrzymuje się na niezwykle niskim poziomie, co wywiera presję na wielu pracodawców, którzy po prostu nie mogą znaleźć pracowników.

Stopa bezrobocia wzrosła w grudniu, ale nie tak bardzo, jak oczekiwał rynek.

Nowe dane opublikowane dzisiaj przez Stats NZ pokazują, że stopa bezrobocia w grudniu 2023 r. wyniosła 4 proc. w porównaniu z 3,9 proc. w poprzednim kwartale.

Oczekiwania rynkowe wskazywały na wzrost o 4,3 proc.

Bank Rezerw prawdopodobnie zinterpretuje to jako sygnał, że gospodarka radzi sobie lepiej niż oczekiwano, i może zwiększyć presję na utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie przez dłuższy czas.

„Wzrost bezrobocia zajmie więcej czasu” – powiedział Jarrod Kerr, ekonomista w Kiwibank. „Na pierwszy rzut oka dzisiejszy raport bagatelizuje szanse na krótkoterminową obniżkę stóp procentowych przez Bank Rezerw Nowej Zelandii. Pomysły na obniżki w maju i sierpniu prawdopodobnie przeciągną się na listopad. Podtrzymujemy nasze wezwanie do obniżek rozpoczynających się w Listopad.”

Stopa bezrobocia wzrosła w ciągu roku o 0,6 punktu procentowego w porównaniu z 3,4 procent w kwartale z grudnia 2022 roku.

„Wskaźnik bezrobocia powrócił do poziomu z 2019 r., po ostatnich historycznych minimach” – stwierdziła Becky Collett, dyrektor ds. statystyk pracy i opieki społecznej.

„Spadek bezrobocia stanowił część wyjątkowego okresu gospodarczego od 2021 do 2022 r., kiedy wąskie granice ograniczały wzrost podaży pracy, a popyt na pracę pozostawał wysoki”.

Liczba bezrobotnych wzrosła do 122 tys. (wzrost o 3 tys.).

W ciągu kilku minut po publikacji dolar nowozelandzki wzrósł do 60,91 centów amerykańskich z 60,79 centów amerykańskich. Jeśli chodzi o stopy procentowe, dwuletnia stopa swapów wzrosła do 4,93 procent z 4,89 procent.

Wskaźnik kosztów pracy (LCI) i stawki wynagrodzeń (w tym nadgodziny) wzrosły o 4,3% w roku poprzedzającym kwartał kończący się w grudniu 2023 r. Wzrost ten był taką samą roczną zmianą procentową odnotowaną przez LCI w kwartałach marca, czerwca i września 2023 r.

READ  Oficjalna stopa pieniężna okazała się rekordowo wysoka, skacząc do 0,50 procent

Średnie zarobki godzinowe w normalnym czasie, mierzone w kwartalnym badaniu zatrudnienia, wzrosły w ciągu roku o 6,9 procent, do 40,84 dolarów.

Średnie tygodniowe zarobki (w tym nadgodziny) pracowników zatrudnionych w QES w przeliczeniu na pełny etat również wzrosły o 6,1% w ciągu roku do kwartału grudnia 2023 r., do 1588 dolarów.

Kerr z Kiwibanku stwierdził, że migracja ma bardzo silny wpływ.

„Liczba ludności w wieku produkcyjnym osiągnęła najwyższy poziom w historii (począwszy od 1986 r.), a wzrost zatrudnienia nie może nadążać” – stwierdził.

Sezonowo wyrównany wskaźnik zatrudnienia wyniósł 69,0 proc. wobec 69,2 proc. w ostatnim kwartale.

„Nie chodzi tylko o dzisiejsze stare dane, które opóźniają gospodarkę. Chodzi o prognozy dotyczące dynamiki i zatrudnienia do 2025 r.” – powiedział Kerr.

„Gospodarka jest mniejsza niż prognoza Banku Rezerw Nowej Zelandii z listopada, a wzrost zatrudnienia prawdopodobnie utknie w martwym punkcie. Oczekuje się, że stopa bezrobocia przekroczy w tym roku 5 procent, ponieważ pracodawcy dostosowują wielkość swoich przedsiębiorstw. To przez Rezerwę Projekt Banku Nowej Zelandii. Prawdopodobnie zobaczymy spadek presji płacowej (i inflacji).”

W przypadku mężczyzn stopa bezrobocia wyniosła 3,7 proc. wobec 3,8 proc. w ostatnim kwartale. W przypadku kobiet stopa bezrobocia wyniosła 4,3 proc. wobec 4,1 proc. w ostatnim kwartale.

Alan McDonald, szef działu rzecznictwa w Stowarzyszeniu Pracodawców i Producentów (EMA), powiedział, że choć było to lepsze niż oczekiwano, podejrzewa, że ​​obecnie sytuacja jest gorsza, niż wykazały statystyki.

Powiedział: „Te liczby pochodzą z ostatnich trzech miesięcy 2023 r. Anegdotycznie wiemy, że sytuacja gospodarcza uległa dalszemu pogorszeniu, a dzisiejsza realna stopa bezrobocia prawdopodobnie będzie wyższa”.

„Coraz częściej słyszymy od naszych członków, że otoczenie gospodarcze staje się coraz trudniejsze, ponieważ rosnące koszty i rosnące stopy procentowe wpływają nie tylko na uznaniowe wydatki konsumentów, ale także na rosnące koszty finansowania przedsiębiorstw”.

READ  Konsument z Nowej Zelandii: Złożono ponad 100 skarg dotyczących cen żywności w supermarketach

Stwierdził, że znalazło to odzwierciedlenie w rosnącej liczbie próśb o pomoc otrzymywanych przez EMA od członków, którzy musieli wziąć pod uwagę kwestię personelu.

„Nasza linia doradcza, która zapewnia naszym członkom specjalistyczne porady dotyczące rekrutacji, odnotowała wzrost liczby wezwań do restrukturyzacji i wsparcia w przypadku zwolnień o prawie 90 procent w porównaniu z tym okresem w zeszłym roku”.

„W styczniu nasz zespół odbierał więcej niż dwa telefony dziennie od firm, które rozważały zwolnienia i restrukturyzację, co jest głęboko niepokojące, biorąc pod uwagę, że początek roku jest zazwyczaj jednym ze spokojniejszych miesięcy.

Powiedział, że należy pamiętać, że wysoka stopa bezrobocia odzwierciedla sytuację właścicieli firm, którzy borykali się z trudnościami i musieli zwolnić ludzi lub zamknąć działalność.

Liam Dunne jest głównym redaktorem biznesowym w New Zealand Herald. Jest starszym pisarzem i felietonistą, a także prezentuje i produkuje filmy i podcasty. Do „Heralda” dołączył w 2003 roku.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *