„Niezwykłe” archiwum starożytnych mózgów może pomóc rzucić światło na choroby psychiczne

„Niezwykłe” archiwum starożytnych mózgów może pomóc rzucić światło na choroby psychiczne

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Alexandra Morton Hayward, przedsiębiorczyni pogrzebowa, która została akademiczką, podczas swojej poprzedniej pracy zainteresowała się mózgami, a zwłaszcza tym, jak ulegają rozkładowi.

„Przez lata pracowałem z martwymi ludźmi. Z własnego doświadczenia wynika, że ​​mózg jest bardzo upłynniony (po śmierci). „Dlatego przeżyłem prawdziwy szok, gdy znalazłem artykuł z badań (naukowych), który odnosił się do 2500-letniego człowieka mózg.”

Morton Hayward, obecnie antropolog sądowy studiujący doktorat na Uniwersytecie Oksfordzkim, odkrył, że mózgi, choć nie tak powszechnie spotykane w stanie nienaruszonym jak kości, zaskakująco zachowały się w zapisach archeologicznych.

Aby zrozumieć dlaczego, antropolog stworzył unikalne archiwum informacji o 4405 mózgach odkrytych przez archeologów. Umysły wyłoniły się z północnoeuropejskich bagien torfowych, szczytów Andów, wraków statków, pustynnych cmentarzy i wiktoriańskich domów w slumsach. Najwcześniejsze odkrycie Miało to 12 000 lat.

Praca Mortona Haywarda polega przede wszystkim na zrozumieniu, w jaki sposób mózgi te radzą sobie z niszczącym działaniem czasu, dzięki zastosowaniu co najmniej czterech mechanizmów ochronnych.

Jednak baza danych otworzy także zupełnie nowe obszary badań, powiedział Martin Wernfeldt Nielsen, główny lekarz i patolog Szpitala Uniwersyteckiego w południowej Danii, który nie był zaangażowany w badania. Jest także odpowiedzialny za Uniwersytet Południowej Danii Kolekcja mózgu medycznego.

„Ta baza danych umożliwi naukowcom badanie tkanki mózgowej od czasów starożytnych i ustalenie, czy znane dziś choroby istniały również wiele lat temu w cywilizacjach bardzo różniących się od tych, w których obecnie żyjemy” – powiedział Wernfeldt Nielsen pocztą elektroniczną.

„Badanie tkanki mózgów, które nie były wystawione na działanie środowiska i bodźców współczesnego społeczeństwa, może pomóc nam zrozumieć, czy niektóre choroby mózgu, z którymi obecnie się borykamy, mogą być przynajmniej częściowo spowodowane sposobem, w jaki żyjemy”.

READ  Starożytna „ciemna materia” drobnoustrojów – tysiące nieznanych gatunków bakterii odkryto w jaskiniach lawowych na Hawajach

Aleksandra Ł. Mortona Haywarda

Części mózgu człowieka pochowane na wiktoriańskim cmentarzu przytułkowym w Bristolu w Anglii, około 200 lat temu. Pomiędzy kośćmi wydobytymi z zalanego grobu nie pozostała żadna inna tkanka miękka.

Morton Hayward przeszukał trzy stulecia literatury naukowej oraz przeprowadził wywiady z historykami i archeologami, aby skatalogować mózgi. Jednak nie wszystkie odpowiadające im próbki fizyczne są nadal dostępne do badań.

Morton Hayward powiedział, że najstarsze mózgi to mózgi sprzed 12 000 lat odkryte na pewnym stanowisku w Rosji w latach dwudziestych XX wieku, a badacze opisali je jako znalezione z zębami mamuta włochatego.. Dodała, że ​​nie jest jasne, co stało się z mózgami.

Morton-Hayward pracuje w laboratorium w Oksfordzie w Anglii, gdzie pomogła zbudować kolekcję 570 starożytnych mózgów. Przechowywane są w lodówkach w słoikach na wynos i plastikowych pojemnikach, ponieważ mają bezpieczne pokrywki. Najstarszym okazem w laboratorium jest mózg sprzed 8000 lat ze Szwecji z epoki kamienia, który przed zakopaniem na dnie jeziora przymocowano do gwoździa.

Morton-Hayward i jej współpracownicy zidentyfikowali cztery sposoby zachowania mózgów, które zazwyczaj były zniekształcone i skurczone, a czynniki często są powiązane z klimatem lub środowiskiem, w którym zostały znalezione. Wyniki opublikowano 19 marca w czasopiśmie Postępowanie Królewskiego Towarzystwa Nauk Biologicznych.

Suche i gorące warunki wysuszały mózgi W sposób odtwórczy Celowa mumifikacja mumii, podczas gdy na kwaśnych torfowiskach ciało garbowano jak skórę. W zimnych miejscach mózg zamarza, a w kilku przypadkach tłuszcz w mózgu zamienia się w „wosk grobowy” – proces znany jako zmydlanie.

Jednak w około 1328 przypadkach mózgi przetrwały przy braku innych tkanek miękkich, co rodzi pytania o to, dlaczego ten narząd przetrwa, podczas gdy inne ulegają rozkładowi. Morton Hayward stwierdził, że interesujące jest to, że wiele najstarszych mózgów zachowało się w ten nieznany sposób.

„Mamy piąty mechanizm, ten nieznany mechanizm, który, jak zakładamy, może być formą sieciowania molekularnego, być może wzmocnionego przez obecność metali takich jak żelazo” – powiedziała, odnosząc się do możliwości łączenia się białek i lipidów w mózgu w obecności pierwiastków takich jak żelazo czy miedź, co pozwala na zachowanie mózgu.

READ  W głębinach oceanu znajduje się „zaginione miasto”, miejsce niepodobne do żadnego innego: ScienceAlert

Naukowcy nie wierzą, że ochronna skorupa czaszki jest powodem, dla którego mózg zostaje zachowany w przypadku braku innych tkanek miękkich Ponieważ według badania zachowane mózgi znaleziono w czaszkach uszkodzonych w wyniku urazu lub procesu fosylizacji.

„Tkanka centralnego układu nerwowego jest bardzo delikatna i wrażliwa, a odkrycie, że tkanka mózgowa zachowała się przez tak wiele lat, jest niezwykłe” – powiedział Wernfeldt Nielsen.

Aleksandra Ł. Mortona Haywarda

Pokazano tutaj mózg 1000-letniego człowieka, wydobyty z epoki kamienia. Cmentarz kościelny Sint Martinskerk z X wieku w Ypres w Belgii. Fałdy tkanki, wciąż miękkie i wilgotne, zabarwiają się na pomarańczowo tlenkami żelaza.

Z mózgów można było wyodrębnić starożytne DNA i białka, odkrywając tajemnice ludzi, do których kiedyś należały. Morton Hayward powiedział, że jeśli materiał zostanie pomyślnie odzyskany, prawdopodobnie będzie w stanie ujawnić rzeczy, których nie są w stanie uzyskać informacje molekularne uzyskane z kości i zębów.

„Mózg jest najbardziej aktywnym metabolicznie organem w organizmie człowieka. Waży 2% naszej masy ciała, ale zużywa 20% naszej energii, ciągle wykonując różne czynności. Jest to niezwykle złożony organ, dlatego ma niezwykły skład biomolekularny Naprawdę. „Zatem tego rodzaju bogactwo informacji jest na początek znacznie większe” – powiedziała.

„Starożytne DNA może być dobrze zachowane w tych mózgach ze względu na sposób, w jaki zachowują się mózgi przynajmniej nieznanego typu” – dodała. „Skrapla się, kurczy i wydala wodę. Tworzy to rodzaj zamkniętego układu, który teoretycznie może chronić wysokiej jakości DNA o dużej wydajności.

Morton Hayward powiedział, że wiele osób, do których należą umysły, ma ciekawe historie, które zasługują na większą uwagę. Jeden z mózgów, który udokumentowałem, należał do polskiego świętego. Był ostatnią ofiarą ofiary Inków. Jako była przedsiębiorczyni pogrzebowa powiedziała, że ​​nigdy nie zapomina ludzi kryjących się za częściami ciał.

READ  Co stało się ze wszystkimi supermasywnymi czarnymi dziurami? Astronomowie byli zaskoczeni danymi Webba

„Jestem bardzo wdzięczny za to doświadczenie”. Powiedziała. „Najważniejszą rzeczą jest, aby nigdy nie stracić z oczu faktu, że te okazy pochodzą od ludzi”.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *