Nowa Zelandia trzecim najmniej skorumpowanym krajem – Transparency International

Nowa Zelandia trzecim najmniej skorumpowanym krajem – Transparency International

Główny Rzecznik Praw Obywatelskich Peter Boshier.
zdjęcie: Obrazy Getty’ego

Nowa Zelandia spadła z drugiego na trzecie miejsce jako jeden z najmniej skorumpowanych krajów na świecie.

Dania zajęła pierwsze miejsce w Indeksie Percepcji Korupcji Transparency International za rok 2023 z 90 punktami, za nią plasowała się Finlandia z 87 punktami.

W klasyfikacji nie pozostaje daleko w tyle Nowa Zelandia z 85 punktami.

Główny Rzecznik Praw Obywatelskich Peter Boshier stwierdził, że spadek ten jest rozczarowujący, ale uspokajający, że kraj nadal ma wysoką ocenę.

Powiedział jednak, że Nowa Zelandia musi być bardziej otwarta i przejrzysta, jeśli chce wrócić na szczyt.

„Zaufanie do Nowej Zelandii na całym świecie zależy od przejrzystości i naszych ustaleń w zakresie zarządzania. W zeszłym tygodniu sondaż Komisji ds. Usług Publicznych wykazał, że tylko około połowa respondentów uważa, że ​​urzędnicy publiczni przekazują informacje otwarcie i przejrzyście”.

Powiedział, że stale podkreśla potrzebę zachowania czujności w tej dziedzinie i pragnie większej przejrzystości, która zwiększa zaufanie i stanowi rdzeń relacji między społeczeństwem a jego wybranymi przedstawicielami.

„Teraz bardziej niż kiedykolwiek agencje ds. uczciwości, takie jak Rzecznik Praw Obywatelskich, stanowią istotną kontrolę w zakresie zapotrzebowania na jasną rozliczalność i doskonałość w podejmowaniu decyzji. Pociągając agencje do odpowiedzialności, pomagamy wspierać postrzeganie Nowej Zelandii jako jednego z najbardziej uczciwych krajów krajów na świecie” – powiedział Boshier.

Indeks obejmuje 180 krajów i terytoriów na podstawie postrzegania przez ekspertów sektora publicznego i korupcji w sądownictwie.

READ  Poznaj pięcioosobową rodzinę podróżującą po świecie jednosilnikowym samolotem

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *