Nowozelandzkie rugby stoi w obliczu kryzysu finansowego: skończyła się inwestycja gotówkowa w Silver Lake

Nowozelandzkie rugby stoi w obliczu kryzysu finansowego: skończyła się inwestycja gotówkowa w Silver Lake

Zespół All Blacks po porażce w zeszłym roku w finale Pucharu Świata w Rugby. Zdjęcia / Fotosport

Kondycja finansowa nowozelandzkiego rugby (NZR) dramatycznie się pogorszyła, a pod koniec ubiegłego roku organ krajowy przedstawił zainteresowanym stronom głośne prezentacje, z których wynikało, że traci on tak dużo pieniędzy, że przepali 200 milionów dolarów ze swojego Silver Lake gotówki do 2031 r.

Te katastrofalne prognozy powstały, ponieważ transformacyjny wzrost przychodów, jaki NZR ma osiągnąć po dołączeniu Silver Lake jako partnera kapitałowego w 2022 r., nie urzeczywistnił się.

Uważa się również, że koszty pozyskania nowych dochodów poprzez firmę – New Zealand Rugby Commercial [NZRC] – która została utworzona, aby pomieścić aktywa generujące dochód w Nowej Zelandii, znacznie wyższe niż oczekiwano.

Połączenie niższych niż oczekiwano przychodów i wyższych niż oczekiwano kosztów – które obejmują spłatę odsetek w wysokości 10,5 mln dolarów rocznie na rzecz Silver Lake – skłoniło NZR do prognozy nowego scenariusza finansowego, w którym rezerwy są budowane z 5,7% sprzedaż. Udziały kapitałowe w jej aktywach biznesowych zostaną poważnie uszczuplone, zanim nastąpi zauważalny wzrost dochodów.

Problem NZR polega na tym, że chociaż wygenerowała rekordowe przychody w wysokości 270 milionów dolarów i ma podpisaną do końca przyszłego roku umowę na nadawanie programów o wartości 100 milionów dolarów rocznie oraz umowy sponsorskie o wysokiej wartości z firmami Altrad i Ineos do 2027 r., jej baza kosztów uległa zasadniczej zmianie. Kiedy w 2022 r. sprzedał swoje udziały spółce Silver Lake.

Z otrzymanych 200 milionów dolarów 38 milionów dolarów zainwestowano w NZRC w celu sfinansowania inicjatyw generujących dochód, a 10,5 miliona dolarów należy co roku wpłacać na rzecz Silver Lake z tytułu odsetek, podczas gdy przed zawarciem umowy osiągnięto porozumienie ze związkami regionalnymi, które przewiduje nieznaczny wzrost jego roczna dystrybucja do 17 proc.

READ  Anamoe otrzymuje wysokie pochwały po wygraniu George Main Stakes

Sprzedając wstępną propozycję związkom regionalnym i Maoryskiej Radzie Rugby, NZR spodziewała się, że wygeneruje dodatkowe 76 milionów dolarów w ramach tak zwanych nowych inicjatyw biznesowych.

Jednak jest mało prawdopodobne, aby te strumienie przychodów się urzeczywistniły i chociaż NZR i Silver Lake są przekonane, że NZRC może opracować solidny biznesplan pod przewodnictwem nowego dyrektora generalnego Craiga Fentona, który rozpoczął swoje stanowisko kilka tygodni temu, akceptują jednak fakt, że przychody zajmą więcej czasu. Oczekuje się, że spełni te początkowe oczekiwania.

Ze względu na znacznie gorsze perspektywy finansowe Nowozelandzkie Stowarzyszenie Graczy Rugby (NZRPA) pod koniec ubiegłego roku wydało nakaz Wysokiego Trybunału, aby uniemożliwić NZR sprzedaż dalszych akcji.

NZRPA zatwierdziła transakcję z Silver Lake na tej podstawie, że umowa zawierała osobne postanowienie dla inwestorów z Nowej Zelandii dotyczące zakupu akcji NZRC o wartości do 100 milionów dolarów.

Silver Lake zgodziło się poręczyć drugie podniesienie kapitału, które miało nastąpić w drugim kwartale ubiegłego roku i zapewnić inwestycję na kwotę co najmniej 62,5 mln dolarów.

Pani Patsy Reddy: „Umieszczenie w ośrodku instytucjonalnym nie było możliwe”. Zdjęcia / Fotosport

Przewodnicząca NZR, Dame Patsy Reddy, twierdzi, że w maju ubiegłego roku zwrócono się do 19 instytucji, ale ze względu na „stan rynku”, stosunkowo niewielki rozmiar inwestycji i brak płynności funduszu żadna nie chciała się zaangażować.

Ponieważ nie było perspektyw na udział instytucji, NZR chciała skorzystać z opcji nabycia kolejnych 62,5 mln dolarów od Silver Lake – dodatkowych 1,79 procent akcji NZRC – w celu utworzenia funduszu Legacy Fund o wartości 60 mln dolarów, który byłby częścią części swojej sprzedaży regionalnym syndykatom w 2021 r., kiedy po raz pierwszy zaproponował partnerstwo private equity.

„Zrobiliśmy, co w naszej mocy, ale mniej więcej pod koniec maja ubiegłego roku umieszczenie w placówce instytucjonalnej nie było możliwe” – mówi Reddy.

READ  Trener All Blacks zapewnia aktualizację kontuzji Sama Whitelocka

„Wróciliśmy do wszystkich stron i powiedzieliśmy, że nie możemy tego zrobić, i zasugerowaliśmy skontaktowanie się z gwarantem.

„NZRPA powiedziała: «Poczekaj, nie rozważaliśmy innych opcji»”. Zgodnie z warunkami pierwotnej umowy nie określono żadnych innych opcji, chociaż zobowiązano się do zbadania bezpośredniego lub pośredniego zaangażowania NZRPA w ten sojusz.

NZR zapoznało się z propozycją NZRPA dotyczącą uruchomienia instrumentu inwestycyjnego o nazwie Black Jersey Fund, który kupowałby jednostki w NZRC i byłby otwarty dla nabywców detalicznych chcących wpłacić co najmniej 2500 dolarów, a także lokalnych instytucji i zamożnych osób fizycznych. .

Kiedy stało się jasne, że istnieje impas, firma Silver Lake zgodziła się przedłużyć termin subskrypcji do końca 2023 r., a NZR i NZRPA zgodziły się, że wykorzystają okres pomiędzy zakończeniem mistrzostw świata pod koniec października. Do terminu 31 grudnia w celu ustalenia najlepszego sposobu działania.

NZR powołał komitet sterujący składający się z przewodniczącego NZRC Iana Nareva, przewodniczącego NZRPA i byłego All Black Davida Kirka, dyrektora zarządzającego Silver Lake i dyrektora zarządu NZRC Simona Pattersona oraz wysoce szanowanej zarządzającej funduszem Catherine Savage, aby w odpowiednim czasie przeanalizować realne możliwości pozyskania kapitału rama.Krótka.

Zarówno Reddy, jak i przewodniczący NZRPA Rob Nicol zgadzają się, że żadna z proponowanych możliwości pozyskania kapitału zbadanych przez grupę sterującą nie mogła zostać w realistyczny sposób zrealizowana do końca roku, jednakże ten ostatni pozostaje nieugięty, że NZR nie potrzebowała więcej kapitału i dlatego przyjęła wydane zarządzenie nakaz wstrzymujący sprzedaż firmie Silver Lake.

Doprowadziło to do rozpoczęcia mediacji przez NZR i NZRPA i ostatecznie uzgodniono, że ta ostatnia unieważni nakaz, a obie strony przedłożą się związkom regionalnym i Maori Rugby Board w dniu 18 grudnia, aby umożliwić im podjęcie decyzji w drodze głosowania lub nie . Uzyskać 62,5 miliona dolarów od Silver Lake czy nie.

READ  Veste Black Caps są gotowe do gry z Anglią i Indiami

Związki zawodowe przeważającą większością głosów zagłosowały za sprzedażą Silver Lake, a Reddy twierdzi, że zarząd NZR zgodził się z tym, ponieważ kluczową obietnicą było utworzenie funduszu Legacy Fund.

„Zbieranie pieniędzy na Fundusz Dziedzictwa było zobowiązaniem, którego nalegały związki zawodowe hrabstwa [initial] „Umowa” – mówi Reddy.

„Z punktu widzenia NZR czuliśmy, że mamy umowne i etyczne zobowiązania wobec Legacy Fund, co potwierdzili nam nasi członkowie z prawem głosu”.

Jednak pomimo zatwierdzenia transakcji NZRPA pozostaje przekonana, że ​​sprzedaż kolejnych akcji była błędną decyzją i naraziła NZR na niepotrzebnie wysokie ryzyko finansowe.

„Stało się dla nas jasne, że wiele założeń, na których oparto plan i prognozy przyszłego projektu, było niewiarygodnych” – mówi Nicol.

„Oznacza to, że wzrost przychodów nie nastąpi tak szybko, jak początkowo obiecywano NZR, i wygląda na to, że koszt wzrostu przychodów będzie większy niż oczekiwano, więc wynik netto jest taki, że dywidendy z działalności nie będą kontynuowane. w perspektywie krótkoterminowej nigdzie nie jest zbliżony do celów i prognoz przedstawionych przez NZR.

„NZRC nie potrzebuje dodatkowego kapitału w krótkim okresie. NZR nie potrzebuje na tym etapie większych rezerw. Po trzecie, powodem sprzedaży jest inwestycja w Legacy Fund i nie uważamy, że ma to sens.

„Powiedzieliśmy, aby utrzymywać przychody operacyjne i nie sprzedawać, jeśli nie jest to konieczne, ponieważ w tym momencie nie jest to właściwe. Takie było nasze zdanie i takie będzie nadal. „

Gregor Bull jest jednym z najbardziej szanowanych pisarzy rugby w Nowej Zelandii I felietoniści. Zdobył wiele nagród dziennikarskich i napisał kilka książek o sporcie.

Angela Tate

„Dożywotni biegacz. Pionier piwa. Guru micasica. Specjalny w popkulturze w ogóle”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *