Nowy podwariant Covid-19 budzi niepokój w Stanach Zjednoczonych

Nowy podwariant Covid-19 budzi niepokój w Stanach Zjednoczonych

Wariant XBB.1.5 firmy Omicron budzi niepokój naukowców po jego szybkim rozpowszechnieniu się w Stanach Zjednoczonych.

Oto, co wiemy do tej pory:

Czym jest wariant XBB.1.5 i jak się zachowuje?

Maria van Kerkhove, główny epidemiolog WHO, powiedziała, że ​​XBB.1.5 jest najbardziej zakaźnym podtypem Omicron odkrytym do tej pory. Szybko się rozprzestrzenia dzięki zawartym w nim mutacjom, które pozwalają mu przyklejać się do komórek i łatwo się rozmnażać, donosi Reuters.

„Naszym zmartwieniem jest zakres jego transmisji” – powiedział Van Kerkhove na konferencji prasowej w środę.

Oszacowano, że XBB i XBB.1.5 odpowiadały za 44,1% przypadków Covid-19 w Stanach Zjednoczonych w tygodniu rozpoczynającym się 31 grudnia, w porównaniu z 25,9% w poprzednim tygodniu, zgodnie z danymi z amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom. Został również wykryty w 28 innych krajach na całym świecie, w tym w Australii.

XBB.1.5 to kolejny potomek Omicron, najbardziej zakaźnego wariantu wirusa wywołującego Covid-19, który obecnie dominuje na świecie. Jest to odgałęzienie XBB, odkryte po raz pierwszy w październiku, i samo w sobie jest rekombinacją dwóch innych wariantów podrzędnych Omicron.

Jak niebezpieczny jest XBB.1.5?

Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że ​​nie ma jeszcze żadnych danych na temat jej ciężkości ani obrazu klinicznego jej wpływu. Powiedziała, że ​​nie widziała żadnych oznak, że jej dotkliwość uległa zmianie, ale zwiększona przenośność jest zawsze powodem do niepokoju.

„Spodziewamy się kolejnych fal infekcji na całym świecie, ale nie powinno to przekładać się na kolejne fale śmierci, ponieważ nasze środki zaradcze nadal działają” – powiedział Van Kerkhove, odnosząc się do szczepionek i leczenia.

Powiedziała, że ​​Światowa Organizacja Zdrowia nie może obecnie przypisać temu typowi wzrostu liczby leczonych przypadków w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych, ponieważ krąży również wiele innych wirusów układu oddechowego.

READ  Ukraina i Rosja: co musisz wiedzieć teraz

Wirusolodzy są zgodni, że pojawienie się nowego wariantu nie oznacza nowego kryzysu w epidemii. Oczekuje się, że w miarę rozprzestrzeniania się wirusa pojawią się nowe warianty.

Możliwe, że XBB.1.5 rozprzestrzeni się na całym świecie, ale nadal nie jest jasne, czy spowoduje światową falę infekcji. Eksperci twierdzą, że obecne szczepionki nadal chronią przed poważnymi objawami, hospitalizacją i śmiercią.

Profesor Andrew Pollard, dyrektor Oxford Vaccine Group, powiedział: „Nie ma powodu sądzić, że XBB.1.5 budzi większe obawy niż inne warianty, które pojawiają się i znikają w ciągle zmieniającym się krajobrazie mutacji Covid-19”.

Co robi w tej sprawie Światowa Organizacja Zdrowia?

Techniczna Grupa Doradcza WHO ds. Ewolucji Wirusów przeprowadza ocenę ryzyka dla tego wariantu. Van Kerkhove powiedziała w środę, że ma nadzieję opublikować to w ciągu najbliższych kilku dni.

Profesor Tulio de Oliveira, południowoafrykański naukowiec biorący udział w panelu, powiedział, że sytuacja jest „złożona”, szczególnie biorąc pod uwagę globalny kontekst gwałtownego wzrostu liczby przypadków w Chinach po tym, jak w grudniu zrezygnowały one z polityki zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19.

Światowa Organizacja Zdrowia powiedziała, że ​​ściśle monitoruje wszelkie potencjalne zmiany w nasileniu wariantu za pomocą badań laboratoryjnych i rzeczywistych danych.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *