Nowy rząd Samoa może zmienić stosunki z Chinami, osłabiając wpływy Pekinu na Pacyfiku

Nowy rząd Samoa może zmienić stosunki z Chinami, osłabiając wpływy Pekinu na Pacyfiku

Bliskie stosunki Samoa z Chinami mogą zostać na nowo zdefiniowane, ponieważ partia rządząca w kraju wyspiarskim ma się zmienić po raz pierwszy od prawie 40 lat.

Niedawno utworzona partia Fatuatua e Li Come Samoa lub Tasi (FAST) zdobyła władzę w wyborach krajowych w kwietniu i została zaprzysiężona podczas prywatnej ceremonii w poniedziałek. To pierwsza zmiana rządu od prawie czterech dekad. Jednak kraj wyspiarski Pozostaje w impasie politycznym i konstytucyjnym Po tym, jak poprzednia partia rządząca, Partia Ochrony Praw Człowieka, odmówiła przyznania się do porażki.

Chińskie wpływy były przedmiotem gorącej debaty podczas kampanii wyborczej, a niektórzy członkowie partii FAST wyrażali zaniepokojenie obecnością Pekinu w tym kraju.

Chiny zaoferowały wsparcie budowy ogromnego portu w zatoce Vaiosu w ramach rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi o wpływy na Pacyfiku. On ona Będzie miał oddzielne obszary Dla statków wycieczkowych, kontenerowców i łodzi rybackich. Szacunki kosztów budowy wahały się od 100 do 300 mln USD.

Czytaj więcej:
* Kolejny test Samoa: czy partia FAST może rządzić, podczas gdy obalony premier twierdzi, że jest zdradą?
* Zamieszanie wyborcze w Samoa: tymczasowy premier Samoa, Tuilaiba, wygłasza bez ogródek przemówienie, podczas gdy odzyskuje się siły po FAST Nayomi Mataa przyjmuje przysięgę jako nowy prezydent
* Sąd Samoa odrzuca wezwanie do drugich wyborów, torując drogę premierowi

Lider FAST Naomi Viamy powiedziała spór Reuters w wywiadzie Jego rząd wstrzymałby przebudowę portu, ponieważ plan był przesadny dla małej wyspy na Pacyfiku już obciążonej długiem wobec Chin.

Odwrót od chińskich pieniędzy jest postrzegany jako transformacja dla kraju, który od dawna jest jednym z zagorzałych sojuszników Pekinu w regionie oraz dużym odbiorcą prezentów i pomocy.

Iati Iati, ekspert ds. Polityki zagranicznej z Victoria University w Wellington, powiedział, że retoryka partii FAST różni się od retoryki poprzedniego rządu.

READ  Strzelanina w Sali Świadków Jehowy w Hamburgu powoduje ofiary śmiertelne

„Partia FAST chętniej pytała, co robią Chiny na Samoa, co to jest nabrzeże i jak to się ma do szerszej polityki regionalnej Chin” – powiedział.

Powiedział, że zarówno wiceminister, który złożył przysięgę, jak i inny minister w rządzie FAST głośno mówili przed wyborami o roli Pekinu w tym kraju.

Relacje Samoa z Chinami sięgają 1976 r., Kiedy to nawiązano stosunki dyplomatyczne z mocarstwem, mimo że wiele wysp Pacyfiku nadal uznaje Tajwan. Relacje te ugruntowały się w 1989 roku, kiedy ówczesny premier Samoa, przedstawiciel Partii Praw Człowieka na rzecz Praw Człowieka, udał się do Pekinu w następstwie masakry na placu Tiananmen w czasie, gdy inni światowi przywódcy unikali tego kraju.

Wkrótce potem Chiny sfinansowały budowę nowych budynków rządowych na Samoa, jak twierdzi A. Książka z 2008 roku wydana przez University of the South Pacific.

W ciągu ostatniej dekady chińskie kredyty dla Samoa wzrosły wykładniczo, ponieważ supermocarstwo gospodarcze próbowało kupić wpływy i sojuszników na Pacyfiku, w tym poprzez plan infrastruktury Pasa i Drogi.

Minister spraw zagranicznych Nanaya Mahuta Niedawno krytykowany Chińska „dyplomacja pułapki zadłużenia” na Pacyfiku i inne kraje zachodnie – na czele z Stanami Zjednoczonymi – skrytykowały Pekin za obciążanie biednych krajów ogromnymi długami.

Według danych australijskiego ośrodka badawczego Lowe Institute, Chiny udzieliły 285 mln USD pożyczek Samoa i 152 mln USD w postaci grantów w latach 2010-2018.

Samoa jest jednym z najbardziej zadłużonych krajów świata wobec Chin, ponieważ zawdzięcza krajowi równowartość 19,9 proc. Swojego PKB.

Anna Bowles, starszy wykładowca ds. Bezpieczeństwa na Uniwersytecie Massey w Wellington, powiedziała, że ​​oprócz portu będzie się starała sprawdzić, czy inne projekty finansowane przez Chiny – takie jak budowa Akademii Policyjnej Samoa i ośrodka szkoleniowego – są również zawieszając.

READ  Czat wsteczny: legenda amerykańskiej piłki nożnej, Christine Lilly, uderza zimnym Dunedin ciepłymi słowami do Football Ferns przed Mistrzostwami Świata FIFA Kobiet

Stwierdzono, że dałoby to lepsze wskazanie, w jaki sposób nowy rząd planuje współdziałać z Pekinem.

Vyame Naomi Matuva została zaprzysiężona jako pierwsza kobieta premier Samoa w Parlamencie Tymczasowych Namiotów.

Vanguards Mika / Staff

Vyame Naomi Matuva została zaprzysiężona jako pierwsza kobieta premier Samoa w Parlamencie Tymczasowych Namiotów.

„Powodem, dla którego nie jestem pewien, czy będziemy świadkami odejścia od Chin o 180 stopni, jest duże zaangażowanie gospodarcze z Chinami” – powiedział Bowles. „Relacje i sieci między Samoa i Chinami wykraczają poza i pogłębiają się nawet bardziej niż tymczasowy premier i HRPP”.

Ze swojej strony FAST Leader Fiame powiedział Reuterowi, że chce utrzymać dobre stosunki zarówno z Pekinem, jak i Waszyngtonem.

Jonathan Brick, dyrektor Pacific Islands Program w Lowe Institute, dodał, że obalony rząd Humanitarian Response Plan już w ostatnich miesiącach działał ostrożniej w stosunku do nowych pożyczek i działań rozwojowych z Chin.

„Myślę, że jest to odzwierciedlenie szerszego trendu, który obserwujemy w regionie – wiele wahań ze strony regionu Pacyfiku w kwestii chińskich pożyczek i nowych projektów” – powiedział.

Zmiana rządu następuje w czasie, gdy jego tradycyjni sojusznicy – Stany Zjednoczone, Nowa Zelandia i Australia – coraz bardziej koncentrują się na Pacyfiku z powodu obaw, że rosnąca tam obecność Chin może zagrozić bezpieczeństwu narodowemu tych trzech krajów.

Rozwój dużych projektów infrastrukturalnych finansowanych przez Chiny, takich jak Pasa i Szlak, czy plany finansowania inwestycji, takich jak port na Samoa, budził szczególne obawy, ponieważ chińskie wojsko mogłoby je wykorzystać, gdyby kraj chciał zwiększyć swoją kontrolę nad region, powiedzieli analitycy.

„Obawa Stanów Zjednoczonych i naszych partnerów polega na tym, że są to z natury obiekty podwójnego zastosowania” – powiedział Alexander Gray, starszy pracownik ds. Bezpieczeństwa narodowego w Radzie Polityki Zagranicznej USA, odnosząc się do infrastruktury, która może być wykorzystywana zarówno do celów wojskowych, jak i cywilnych. cele.

READ  Chiny chcą pomóc Nowej Zelandii przystąpić do umowy o wolnym handlu CPTPP

„To stara chińska taktyka” – powiedział były zastępca asystenta prezydenta i szef sztabu Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Waszyngtonie.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *