Nowy wariant COVID znaleziony we Francji: powód do paniki czy jeszcze nie?

Nowy wariant zidentyfikowany w kilku krajach europejskich niepokoi niektórych pracowników służby zdrowia, ponieważ istnieją zmiany w białku wypustki koronawirusa, których wcześniej nie widziano.

Wariant, znany jako B.1.X lub B.1.640, został po raz pierwszy opisany przez francuską gazetę telegram po tym, jak w październiku zainfekował 24 osoby we francuskiej szkole w regionie Bretanii. Kiedy wariant został odkryty we Francji, szkoła, w której doszło do wybuchu epidemii, została zmuszona do zamknięcia 50% swoich klas, donosi Le Telegram.

Francuska regionalna agencja zdrowia poinformowała, że ​​chociaż sytuacja jest obecnie pod kontrolą i od 26 października we Francji nie znaleziono żadnych przypadków, wariant jest nadal monitorowany.

Niewielką liczbę przypadków wykryto w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Szkocji i we Włoszech, chociaż Zmienna delta i jej potomkowie Rasy są nadal najbardziej rozpowszechnione.

Profesor Cyril Cohen z Uniwersytetu Bar Ilan, który pochodzi z Francji i który regularnie przeprowadza wywiady i konsultacje z francuskimi urzędnikami służby zdrowia, wyjaśnił, że wariant B.1.640 ma pewne bezprecedensowe mutacje. Zwrócono szczególną uwagę na jedno: białko kolczaste, które umożliwia wirusowi przyczepienie się do ludzkiej komórki i rozpoczęcie procesu infekcji, ma pewne delecje.

Pytanie brzmi, czy sprawi to, że wirus stanie się bardziej zaraźliwy, czy też będzie mniej skuteczny.

READ  Niesporczaki uwięzione w bursztynie to gatunek, którego nigdy wcześniej nie widziano

Ta wektorowa transmisyjna mikroskopia elektronowa SARS-CoV-2, znanego również jako nowy koronawirus, wirus wywołujący COVID-19, wyizolowany od pacjenta w Stanach Zjednoczonych, pokazuje cząsteczki wirusa wyłaniające się z powierzchni komórek hodowanych w laboratorium. Guzki na zewnętrznej krawędzi wirusa (kredyt: NIAID-RML/FILE PHOTO/HANDOUT VIA REUTERS)

Uważa się, że wariant ten wywodzi się z Afryki, scenariusza, którego według Cohena obawiają się eksperci ds. zdrowia i podkreśla potrzebę równości w szczepionkach.

„Ta alternatywa pokazuje, że jeśli pozostawisz część światowej populacji bez szczepień, wirus będzie się dalej rozmnażał i doprowadzi do większej liczby wariantów” – powiedział Cohen.

Globalny raport perspektywiczny za czwarty kwartał opublikowany przez Jednostkę Informacji Gospodarczej (EIU) w zeszłym tygodniu podkreślił, że chociaż krajom rozwiniętym udało się zaszczepić dużą część swoich obywateli, większość krajów rozwijających się poczyniła niewielkie postępy.

Raport w szczególności zwrócił uwagę na niepowodzenia kampanii szczepień w Afryce, gdzie tylko 6% populacji w krajach afrykańskich było zaszczepionych przeciwko COVID pod koniec października.

„Powód tych niskich wskaźników szczepień jest dobrze znany: pomimo niedawnych ulepszeń, światowa produkcja wciąż pozostaje w tyle za popytem, ​​a kraje rozwijające się borykają się z dużymi opóźnieniami w otrzymaniu szczepionek” – napisano w raporcie EIU, dodając, że Światowa Organizacja ZdrowiaProgram COVAX dostarczył na całym świecie tylko około 400 milionów dawek, a darowizny z bogatych krajów są nieliczne.

Co więcej, nawet jeśli szczepionki zostaną dostarczone, kraje afrykańskie będą musiały stawić czoła wyzwaniom związanym z ich wprowadzeniem, stwierdza raport – głównie z przyczyn logistycznych.

„Niepodawanie szczepionek tym krajom może wydawać się akceptowalne w perspektywie krótkoterminowej, ale w dłuższej perspektywie możemy mieć nowe, problematyczne warianty opracowane w krajach nieszczepionych” – powiedział Cohen.

Dodał: „Nie chcę straszyć ludzi. Obecnie jest tylko kilka przypadków B.1.640 i może być tak dobrze, że za miesiąc wszyscy możemy zapomnieć o tej alternatywie.

READ  South Shore Health odnotowuje „bezprecedensowy poziom” pacjentów z grypą i wirusem RSV

„Ale jest to przykład tego, co może się stać, jeśli nie będzie dostępu do szczepionek dla wszystkich”.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *