Ochrona warstwy ozonowej uratowała świat ponad dwa stopnie ocieplenia – badanie

Ochrona warstwy ozonowej uratowała świat ponad dwa stopnie ocieplenia - badanie

Według nowych badań, ratując rośliny, ludzkość po części pomogła uratować klimat.

Od 1987 roku każdy kraj zgodził się na wycofanie chlorofluorowęglowodorów (inaczej znanych jako CFC), które niszczą warstwę ozonową planety. Warstwa powoli się regeneruje, odfiltrowując więcej promieni UV, które spalają naszą skórę i uszkadzają tkanki roślinne.

Podczas modelowania świata, w którym traktat z 1987 roku nigdy nie został podpisany, naukowcy odkryli, że dodatkowe spalanie promieniowania ultrafioletowego Ziemi wpłynęłoby na produkcję żywności i ilość dwutlenku węgla pochłanianego przez rośliny – ocieplając planetę o kolejne 0,5 do 1°C.

Czytaj więcej:
* Badanie stanu planety przedstawia „bezprecedensowy” i „przerażający” obraz
* Lekcje klimatyczne: jak chmury komplikują modele klimatyczne
* Naukowcy twierdzą, że dziura ozonowa na Antarktydzie wreszcie zaczyna się goić

W artykule opublikowanym w prestiżowym czasopiśmie NaturaNaukowcy – w tym naukowiec Niwa Olaf Morgenstern – połączyli pięć różnych modeli komputerowych, aby stworzyć ten alternatywny świat.

Kiedy naukowcy odkryli uszkodzenia warstwy ozonowej w latach 70. i 80., stosowanie substancji zubożających warstwę ozonową rosło. Morgenstern powiedział, że niektóre napoje bezalkoholowe są wytwarzane przy użyciu nietoksycznego gazu. „Musowanie, które wyszło, to CFC”.

Tak więc w alternatywnej rzeczywistości zespół badawczy przewidział, że ilość gazów niszczących warstwę ozonową wzrastała o 3 procent każdego roku. „To scenariusz jak zwykle”.

Terapeutyczna warstwa ozonowa chroni zarówno rośliny, jak i ludzi, pomagając roślinom wchłaniać miliardy ton dwutlenku węgla.

123RF

Terapeutyczna warstwa ozonowa chroni zarówno rośliny, jak i ludzi, pomagając roślinom wchłaniać miliardy ton dwutlenku węgla.

Oprócz niszczenia ozonu, te chemikalia są silnymi gazami cieplarnianymi, powiedział Morgenstern. „W przeliczeniu na cząsteczkę zatrzymują dziesiątki tysięcy razy więcej ciepła niż dwutlenek węgla. Ale wtedy są znacznie mniej liczne”.

Niektóre z tych gazów mogą pozostawać w atmosferze przez dziesięciolecia, podczas gdy inne utrzymują się przez wieki. Chociaż każdy kraj zgodził się na wycofanie CFC, stacje monitorujące nadal działają Nagraj małe ilości nowego gazu.

READ  „Myślenie postwzrostowe nie jest już radykalnym stanowiskiem marginalnym”.

Morgenstern dodał, że Protokół Montrealski – stworzony w 1987 roku w celu stopniowego wycofywania tych gazów i ratyfikowany przez każde państwo członkowskie ONZ – był bardziej zaniepokojony niszczeniem ozonu niż efektem cieplarnianym. „Nie wiedzieliśmy, że walczymy ze zmianą klimatu, a przynajmniej zmiana klimatu nie była katalizatorem”.

Oprócz tego, że pomaga w przystosowaniu naszej planety do zamieszkania, ozon jest gazem cieplarnianym — więc naprawiona warstwa ozonowa równoważy część chłodzenia z dużych kropelek w freonu.

Jednak regulacja gazów zubożających warstwę ozonową przyniosła znaczącą niezamierzoną korzyść, jak to określiło ilościowo badanie: zmniejszenie liczby roślin lądowych chronionych przed promieniowaniem UV na całym świecie, które pochłaniają ogromne ilości dwutlenku węgla będącego gazem cieplarnianym.

„Promienie UV powodują uszkodzenia tkanek i fotosyntezę tej rośliny” – powiedział Morgenstern.

Jeśli wykorzystanie CFC będzie nadal rosło, gazy te będą nadal niszczyć światową warstwę ozonową – szczególnie w regionach o klimacie umiarkowanym, takich jak Nowa Zelandia. W tej rzeczywistości klasa zmierzałaby do upadku w latach czterdziestych.

„Wpłynie to na produkcję żywności” – dodał. „Rak skóry jest nieco bardziej skomplikowany, ponieważ jego okres inkubacji… potrzeba czasu, aby odzwierciedlić się w statystykach raka skóry”.

Chroniąc światowe rośliny przed promieniowaniem UV, społeczeństwo zapewnia, że ​​gatunki roślin i gleba wchłoną dodatkowe 325-690 miliardów ton dwutlenku węgla do końca wieku, jak wynika z modelowania. Odpowiada to ociepleniu od 0,5°C do 1°C.

Protokół montrealski w sprawie gazów zubożających warstwę ozonową został przyjęty w 1987 r. Obecnie został ratyfikowany przez wszystkie 198 państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych.

123RF

Protokół montrealski w sprawie gazów zubożających warstwę ozonową został przyjęty w 1987 r. Obecnie został ratyfikowany przez wszystkie 198 państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Dodał, że jest to dodatek do wzrostu temperatury o 1,7 stopnia Celsjusza, który CFC mogły bezpośrednio przyczynić się do globalnych temperatur do 2100 roku.

Zgodnie z Porozumieniem Paryskim świat dąży do ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C, mimo że planeta się ociepla O około 1,1°C Już teraz, według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu.

READ  Aktualizacja Covid-19: 27 więcej zgonów, 7927 nowych infekcji społecznych

Morgenstern powiedział, że chociaż porozumienie montrealskie było korzystne dla stabilnego klimatu, walka ze zmianami klimatycznymi wciąż „przed nami”.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *