Od 1 lipca dla australijskich podróżnych możliwe będzie szybkie rozpatrywanie wniosków paszportowych

Od 1 lipca dla australijskich podróżnych możliwe będzie szybkie rozpatrywanie wniosków paszportowych

Australijczycy wkrótce będą mogli zapłacić mniej, aby przyspieszyć składanie wniosków paszportowych w ramach nowego systemu.

Sekretarz skarbu Jim Chalmers ujawnił we wtorek wieczorem zmiany w budżecie federalnym na 2024 rok.

Obejrzyj wideo powyżej: Budżet federalny na 2024 rok przekazany

Obecnie kwalifikujący się wnioskodawca może uiścić opłatę za rozpatrzenie priorytetu w wysokości 252 USD, aby jego wniosek został rozpatrzony w ciągu dwóch dni roboczych, jednak nowa opcja średniego poziomu będzie dostępna od 1 lipca.

Od połowy roku Australijczycy mogą pominąć kolejkę i otrzymać paszport w ciągu pięciu dni roboczych za opłatą w wysokości 100 dolarów lub czekać średnio sześć tygodni na normalne rozpatrzenie.

Oczekuje się, że działanie to wygeneruje 27,4 mln dolarów w ciągu pięciu lat i zostanie ponownie zainwestowane w portfel Departamentu Spraw Zagranicznych i Handlu (DFAT).

Rząd federalny oświadczył, że zapewnił już finansowanie i uznane przychody na rzecz tego działania.

Nowy system będzie dostępny tego samego dnia, w którym wzrosną ceny paszportów, jak ogłoszono w grudniowej aktualizacji budżetu śródrocznego.

Australijscy podróżnicy odczują 15-procentowy wzrost kosztów wniosków paszportowych od 1 lipca – w związku z czym cena 10-letniego paszportu wzrośnie z 346 dolarów do około 397 dolarów.

Dla porównania Nowozelandczycy płacą 192 dolary za paszport dziesięcioletni, podczas gdy Kanadyjczycy płacą około 179 dolarów.

W momencie ogłoszenia Chalmers stwierdził, że podwyżka jest „stosunkowo skromna”, biorąc pod uwagę dodatkowe korzyści w zakresie bezpieczeństwa, jakie przyniosą pieniądze.

„Środki pochodzące z tej jednorazowej podwyżki mają zapewnić, że będziemy w stanie odpowiednio wyposażyć nasze systemy paszportowe, uczynić je nowoczesnymi i dostosowanymi do konkretnych celów, szczególnie w czasach, gdy stale występują zagrożenia dla bezpieczeństwa i tożsamości ludzi” – powiedział reporterom .

READ  Ceny departamentów rosną w całym kraju, przeciwstawiając się dekoniunkturze na rynku mieszkaniowym

„To stosunkowo niewielka zmiana w opłatach paszportowych… będzie oznaczać, że nowy koszt zwykłego australijskiego paszportu dla osoby dorosłej pozostanie niższy niż 40 dolarów rocznie przez ten 10-letni okres”.

Departament Spraw Zagranicznych podał, że dodatkowe opłaty zostaną wykorzystane do aktualizacji systemów paszportowych, zauważając, że posiadacze australijskich paszportów mogą wjechać do ponad 100 krajów bez wizy.

– Z sierpniem

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *