Ogłoszenia o pracę spadły w grudniu o 5,5% z powodu niepewności ze strony Omicron

Ogłoszenia o pracę spadły w grudniu o 5,5%, a firmy coraz bardziej się wahają w obliczu rosnącej liczby spraw. Zdjęcie: Getty Images
  • W grudniu liczba wolnych miejsc pracy spadła o 5,5%, ale nie wszystkie wiadomości są złe, twierdzą ekonomiści.
  • Bank podał, że prawdopodobnie jednym z czynników były dobre dane o zatrudnieniu w listopadzie.
  • Możliwe, że firmy również niechętnie zatrudniają, ponieważ liczba spraw w Australii rośnie, powiedziała Catherine Birch, główna ekonomistka ANZ.
  • Odwiedź stronę główną Business Insider Australia, aby uzyskać więcej artykułów.

Firmy ostrożnie podeszły do ​​rynku pracy w grudniu, ponieważ ogłoszenia o pracę spadły w obliczu rosnącej liczby spraw i towarzyszącej im niepewności gospodarczej spowodowanej przez firmę Omicron.

ANZ opublikowała w środę wyniki swojego miesięcznego indeksu ogłoszeń o pracę, który pokazał wskaźnik ogłoszeń o pracę w Australii W grudniu spadła o 5,5% Od zrewidowanego 17,2% skoku z poprzednich dwóch miesięcy.

Bank zasugerował, że rekordowy wzrost liczby miejsc pracy w listopadzie, w wyniku którego w gospodarce pojawiło się 366 100 nowych miejsc pracy, był prawdopodobnie istotnym czynnikiem spadku liczby ogłoszeń o pracę w grudniu, który nadal jest o 36,8% wyższy niż poziom sprzed pandemii.

Catherine Birch, główna ekonomistka ANZ, zwróciła uwagę, że spadek ogłoszeń o pracę może nie być złą wiadomością, ponieważ wskaźnik może wskazywać, że liczba wakatów na liście przewyższa liczbę ogłoszonych nowych miejsc pracy.

Wydaje się to wyjaśniać przynajmniej część spadku liczby ogłoszeń o pracę w ANZ w grudniu. W listopadzie zatrudnienie znalazło 366 100 osób, co oznacza spadek o 2,9%. [month on month] – powiedział Birch.

„Chociaż nie jest to bezpośrednio porównywalne, wskaźnik wakatów online National Skills Commission osiągnął 0,6% [month on month] Powiedziała, że ​​w listopadzie pojawił się gwałtowny wzrost liczby nowo przesłanych ogłoszeń o pracę.

„Ale możliwe jest również, że firmy mogą stać się bardziej niechętne do zatrudniania z powodu rozprzestrzeniania się omikronów i wynikającej z tego niepewności co do zachowań konsumentów i dostępności pracowników”.

READ  Fonterra chce zwrócić udziałowcom 1 miliard dolarów do 2024 r., ponieważ podwoi się na nowozelandzkim mleku

Według danych ANZ zaufanie konsumentów spadło po świętach Bożego Narodzenia i handlu bokserskim. Podobnie jak w przypadku wolnych miejsc pracy, nastroje konsumentów również pogorszyły się w wyniku wyższych liczb spraw Omicron, zauważa bank.

Ale Birch powiedział, że nastroje konsumentów mogą wkrótce zmienić kierunek.

„Patrząc w przyszłość, spodziewamy się, że rotacja miejsc pracy wzrośnie w 2022 r.” – powiedział Birch.

„Przy tak dużej konkurencji o siłę roboczą i pracowników, którzy czują się bezpiecznie w swojej pracy, powinniśmy zobaczyć, jak więcej osób przenosi się na lepsze miejsca pracy i domaga się większych podwyżek płac w 2022 r., co przyczyni się do silniejszego wzrostu płac” – powiedziała.

Wzrost płac osiągnął poziom sprzed pandemii w kwartale wrześniowym, zgodnie z oczekiwaniami analityków rynku, ale może być daleki od spowodowania realnego zwrotu w polityce pieniężnej, ponieważ Australia nadal znajduje sposób na wyjście z globalnej presji inflacyjnej.

Wzrost płac brutto w Australii odnotował wzrost o 0,6% we wrześniu, podczas gdy wzrost płac rok do roku wzrósł do 2,2% – wciąż znacznie poniżej 3% lub więcej wzrostu, który RBA chce uchwycić, aby wyrwać się z rekordowo niskich stóp procentowych.

RBA pozostawił stopę płynności na rekordowo niskim poziomie 0,1% od listopada 2020 r. – 14 miesięcy z rzędu – i kategorycznie wykluczył podwyżkę stóp w 2022 r.

Kolejny bank centralny spotka się w lutym, kiedy ma ogłosić decyzję w sprawie wybranego przez siebie podejścia do luzowania ilościowego.

Gubernator Banku Rezerw Australii Philip Lowe powiedział pod koniec grudnia, że ​​bank może się tego obejść 4 miliardy dolarów tygodniowo szał skupu obligacji już w lutym, ale poczeka na dane o zatrudnieniu i inflacji.

„Nie podjęliśmy jeszcze żadnej decyzji. Wiele będzie zależeć od wiadomości, które otrzymamy od teraz do spotkania w lutym” – powiedział wtedy dr Lowe.

READ  Dwanaście ważnych nowych lokalizacji w New Plymouth, w tym supermarkety i sklepy detaliczne

„Co ważniejsze, otrzymamy więcej odczytów na temat inflacji i siły rynku pracy – w tym badanie siły roboczej później tego ranka – i dowiemy się o sile wydatków w gospodarce w okresie letnim” – powiedział.

„Dowiemy się również więcej o działaniach innych banków centralnych i skutkach zmiennej Omicron”.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top