Około 3000 ciężarówek utknęło na granicy z Ukrainą z powodu blokady prowadzonej przez polskich kierowców.

Około 3000 ciężarówek utknęło na granicy z Ukrainą z powodu blokady prowadzonej przez polskich kierowców.

KYIV, 19 listopada (Reuters) – W niedzielę po polskiej stronie granicy około 3000 ukraińskich ciężarówek przewożących paliwo i pomoc humanitarną utknęło w wyniku ponad 10-dniowej blokady prowadzonej przez polskich kierowców ciężarówek – podają ukraińscy urzędnicy.

Na początku miesiąca polscy kierowcy ciężarówek zablokowali trzy drogi Przejścia graniczne Protesty z udziałem Ukrainy protestują przeciwko bierności rządu w związku ze stratami biznesowymi poniesionymi przez zagranicznych konkurentów od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r.

Ukraińscy urzędnicy poinformowali w zeszłym tygodniu, że Kijówowi i Warszawie ponownie nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie zakończenia protestów.

„Od ponad 10 dni ukraińscy kierowcy są blokowani na polskiej granicy. Tysiące ludzi jest zmuszonych do życia w trudnych warunkach, przy ograniczonej ilości żywności, wody i paliwa” – poinformował wcześniej na Twitterze wicepremier Ukrainy Oleksandr Kubrakow X.

Powiedział, że ciężarówki cofały się 30 km (18,6 mil) w kierunku przejścia Jahodin, ponad 10 km w kierunku Rawy-Ruskiej i ponad 16 km w kierunku przejścia Krakowskiego.

Wiceminister infrastruktury Ukrainy Serhij Derkach powiedział, że było „licznie” przypadków ciężarówek przewożących paliwo i pomoc humanitarną – obiecał niezakłócony przejazd.

„Wysłaliśmy informacje o tych sprawach do naszych polskich kolegów… i czekamy na odpowiedź” – poinformował Derkach na swojej stronie na Facebooku.

Reuters nie mógł niezależnie zweryfikować tego raportu.

W niedzielę Derkach wraz z zespołem ze swojego ministerstwa rozdawał żywność, wodę i lekarstwa kierowcom, którzy utknęli na przejściach Kraków i Rawa-Ruska. Przygotowywany jest kolejny transport wsparcia dla kierowców, którzy utknęli na przejściu w Torohusku – dodał.

„Sytuacja jest tam nie mniej skomplikowana – w kolejce stoi ponad 1200 ciężarówek” – powiedział.

W weekend państwowa agencja informacyjna PAP poinformowała, że ​​od początku tygodnia możliwe będzie zablokowanie ruchliwego przejścia polsko-ukraińskiego w Medica. Przejście Medica znajduje się tuż po drugiej stronie granicy z ukraińskim przejściem w Szekinach.

READ  Anglia w eliminacjach do Euro 2024 z Ukrainą we Wrocławiu.

Protest w Medica oznacza, że ​​w tym tygodniu cztery lub połowa polsko-ukraińskich przejść granicznych może zostać zablokowana.

Według ukraińskiego Ministerstwa Infrastruktury przez osiem przejść granicę Polski przekracza miesięcznie średnio 40–50 tys. ciężarówek, czyli dwukrotnie więcej niż przed wojną. Większość towarów przewożona jest flotą transportową Ukrainy.

Ukraińska straż graniczna twierdzi, że na obecnie zablokowanych punktach kontrolnych przez polską granicę przekracza zaledwie kilka pojazdów na godzinę.

Ukraińscy brokerzy zboża podali w zeszłym tygodniu, że drogowy eksport żywności z Ukrainy spadł w ciągu 13 dni poprzedzających listopad o 2,7% z powodu trudności na polskiej granicy spowodowanych strajkiem kierowców.

Brokerzy Spike, którzy regularnie monitorują dane dotyczące eksportu, podają, że liczba pojazdów przejeżdżających przez punkty kontroli celnej na polskiej granicy spadła do 4000 ton ładunku dziennie z najwyższego poziomu 7500 ton dziennie miesiąc temu.

Reportaż Pavla Polyduke’a w Kijowie i Lydii Kelly w Melbourne; Redakcja: Emilia Sithole-Madaris i Lisa Schumacher

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneOtwiera nową kartę

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *